Yumurtanın Bilmediğiniz Faydaları!

Yumurta

Sinirleri yumuşatan, bütün eklem ağrılarına iyi gelen yumurta nezlenin de ilacı. Boğazdaki şişliğe, öksürüğe, rahimdeki rahatsızlıklara da derman olan bu sihirli gıda, cinsel güç için de birebir…

 Onun en iyisi, taze tavuk yumurtasıdır. Yumurtanın içinde ise daha faydalısı, yumurtanın sarısıdır. Pişmiş yumurtanın ise iyisi, sert olan değildir. Tavuk yumurtasında beyaz ve sarısının karışmayacak şekilde pişmiş olanıdır. Tavuk yumurtası dışında iyi sayılan yumurtalar, sülün, keklik ve çil dedikleri kanatlılar sınıfından kuşların yumurtalarıdır. Ördek ve benzeri hayvanların yumurtaları hıltları bozar (iyi değildir).

iÇERiĞi

Yumurtanın tabiatı normale meyillidir. Beyazı soğuğa meyillidir; sarısı ise sıcağa meyillidir. Hem sarısı, hem beyazı rutubete meyillidir, fakat beyazın meyili daha fazladır. Kaz ve deve kuşu yumurtası daha mutedildir.

YARARLARI

Onda kabız etkisi vardır ve özellikle sarısında bu etki vardır. Yumurtanın akı, yanık ağrılarına iyi gelir. Çünkü yumurtanın akı hem besleyicidir hem de jelatinimsi bir içeriği vardır. O, süt gibi akıp gitmez, bir tabaka halinde kalır. Çok pişmiş yumurtanın hazmı zor olur, fakat besin değeri yükselir. Uygun olanı, az pişmiş olandır; onun sindirilip, etki etmesi süratli olur.

YARALAR

Aynı şekilde, yara ve şişler için hazırlanan şırıngaların terkibine de girer. Zeytinyağı ile karıştırılarak, yılancık üzerine tatbik edilir. Makaddaki ve anüsteki yaralara yararlı olur ve ateş yanıklarına bir parça yünle yumurta sürülerek tatbik edilirse, yarayı engeller. Aynı şekilde sıcak su ile oluşmuş yanıklara, aynı muamele yapılırsa, aynı sonuç alınır. Sinirleri yumuşatır ve bütün eklem ağrılarına iyi gelir.

BAŞ ORGANLARI

Beyin zarının kanamaları için hazırlanan ilaçların terkibine girer ve nezleye yararlıdır. Tavuk yumurtasının sarısı kulaktaki yangılı şişlere iyi gelir. Yabani kaplumbağa yumurtasının saraya iyi geldiği söylenir.

GÖRME

Yumurtanın akı, göz ağrılarına iyi gelir. Onun sarısı safranla ve gül yağı ile kavrulduğunda, gözde oluşan travmalara iyi gelir ve arpa unuyla birlikte göz nezlesine karşı merhem olarak kullanılır. Aynı şekilde, yumurta sarısı ve günlük alına konursa, göz nezlesine iyi gelir.

CİLTTEKİ SİYAH NOKTALARI GİDERİR

Yumurtanın beyazı,güneş yanıklarına iyi gelir. Sarısı, kavrulup bal ile dövülerek karıştırılırsa, ciltteki benek ve siyah noktaları giderir. Yumurtanın beyazının ateşten oluşan yanıklara karşı iyi etkisi vardır. Toy koşunun yumurtası siyahtır; boyama özelliği vardır, fakat bu özelliği belli zamanlarda vardır.

Buna göre, bir yün parçası yumurtaya sokulur, bir müddet beklenir. Daha sonra, ipliğe batırılır, eğer ipliğin rengi koyulaşırsa, o yumurtanın boyama özelliği vardır. Aynı şekilde, leylek yumurtasında da boyama özelliği olduğu söylenir.

SOLUNUM

Yarı pişmiş yumurta boğazdaki sertliğe, öksürüğe ve kaburganın içindeki şişliğe yararlıdır; onları tedavi eder. Eğer yumurta sarısı iyice ezilip inceltilirse, etkisi daha da artar. Yabani kaplumbağa yumurtası çocukların öksürüğünü hemen keser.BESLENMEYumurta olduğu gibi pişirilip sirkeyle yenirse, mide ve bağırsaklardaki sindirimi engeller, ancak yemek borusunun sertliğini giderir. Pişmiş yumurta gaz yapar.

DIŞARI ATAN ORGANLAR

Pişmiş yumurta sirke içine konursa, ishale ve ülsere engel olur. Onun sarısı, böbrek ve mesane yaralarına iyi gelir. Yumurta eğer közde (duman olmayan bir ateşte) pişirilir ve kabız yapıcı ilaçlar veya koruk ile alınırsa, ishali önler; bağırsak ve mesanenin sertliğini giderir. Bağırsaklardaki yara ve ülserler için yumurta, melilot otu ile birlikte kullanılır.

O, makat ve kasık yaralarına iyi gelir ve ondan fitil yapılsa ve kullanılsa, yine yararlı olur. Eğer terkip gül yağı içinde hazırlanıp, makat şişlerine uygulanırsa, iyi gelir. Onun yumurta akı alınıp, çırpılır ve kına yağı ile muamele edilir ve onda fitil yapılır. Bu da rahime konursa, rahim yaralarına ve gevşemiş rahime iyi gelir. Yumurta çiğ olarak içilirse, ciğerden kan gelir ve kanlı idrar atılır.

Bütün yumurtalar ve özellikle de serçe yumurtası cinsel gücü artırır. Kaz yumurtasının zeytinyağı ile karıştırıldığında ve rahim içine damlatıldığında, damlatılmasından itibaren dört gün sonra regl kanını söktürdüğünü söylerler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir