Hipnozla Doğum ve İlaçsız Tedaviler

Lüleburgaz Özel Bir Nefes Hastanesinde Yeni Bir Uygulama Başlıyor!

Abone Ol 

Lüleburgaz özel bir nefes hastanesinde uygulamaya başlanan hipnozla doğum ve Ayrıca psikiyatride kullanılan ilaçsız tedaviler hakkında bilgi edinmek istedik. Konuyla alakalı uzmanlar ile yaptığımız görüşmede edindiğimiz yeni ve faydalı bilgileri siz okuyucularımıza aktarmak istiyoruz.

Merhabalar Doktor Bey, bize kendinizi tanıtır mısınız?

Adım Ali Naci Çelik, Bir Nefes Hastanesi’nde kadın hastalıkları, doğum ve genel cerrahi uzmanı olarak çalışıyorum. 2001 yılından beri Lüleburgaz’dayım. Sanırım Lüleburgaz’daki tüm hastanelerde çalışmış tek doktor benim.

Lüleburgaz’da Yeni Bir Hizmet Sunmaya Başlamışsınız, Bu Konuda Bilgi Alabilir Miyiz?

Dr.ÇELİK; Tabii ki. Lüleburgaz’da hipnozla doğuma başladık. Size bunun hikayesini anlatmak isterim. Büyük kızımın çeşitli endişeleri, korkuları ve heyecanı vardı. O zamanlar devlet hastanesinde çalışıyorduk. Psikiyatri doktoru meslektaşım Recep Demirer kızımın sorunlarını hipnoz ile çözmüştü. Daha sonra kızıma üniversite sınavı öncesi de sınav stresini yenme hususunda da hipnoz yaptı. Kısaca ben hipnozla tanışmış, kafamda hipnoz hakkında olumlu bir fikir oluşmuştu.

Kadın doğum doktorlarının amacı doğum sırasında hastayı rahat ettirmektir. Korkmadan, rahatça doğum yaptırmaktır. Ancak bu çoğu zaman pek mümkün olmamakta. Ağrısız normal doğum hakkında yine bir kitap okurken gözüme hipnozla doğum çarptı. İnanın o zamana kadar hiç okumamış ve düşünmemiştim. Konuyu Dr. Recep arkadaşıma açtım. Onun buna cevabı “bunu sen öğrenmelisin” oldu. Onun verdiği telefonla eğitimi veren doktor büyüğümüzle konuştum. Geçen sene haziran ayında bir derslerine katıldım. Ders çok ilgimi çekti. Sonrasında kızıma danıştım. “Bak kızım” dedim, “Recep Amcan bana hipnoz öğrenmemi tavsiye ediyor. Süreç ancak oldukça uzun, yorulacağım, sen ne dersin?” dedim. Kızımın cevabı “kesinlikle öğren” oldu. Bunun üzerine eğitimlere katıldım ve eğitimi tamamlayarak bu hizmeti sunmaya başladım.

Özel Bir Nefes Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hekimlerinden Dr.Ali Naci ÇELİK;

Hipnoz bir uyku değil, sallanan bir saatle de yapılmıyor. Hipnoz Tanrı’nın insanlara bahşettiği bir yetenek. Yenilenme yeteneği. Ne yazık ki insanların aklında olan filmlerde, dizilerde seyrettikleri hipnoz sahneleri. Halbuki tıbbi hipnozla bunların hiçbirinin alakası yok. Hipnoz uyku olmadığı için, hipnozda hastanın bilinci açıktır. Hasta sırlarını söylemez, bu tedaviyi verenin elinde oyuncak olmaz. Bizim en büyük sıkıntımız, hipnoz hakkında yanlış bilgiler nedeniyle kişilerin bu işten çekinmeleri. Hipnoz sihir, büyü, hokkabazlık değildir. Hipnoz bilimsel tıbbi bir araçtır. Bu nedenle hastaların bana ulaşmalarını, benden ücretsiz danışmanlık almalarını isterim. İnsanlarımızın en büyük eksiği rahmetli Uğur Mumcu’nun dediği gibi “bilmeden fikir sahibi olmasıdır”.

Hipnoz Nasıl İşliyor? Biraz Daha Bilgi Alabilir Miyiz?

Özel Bir Nefes Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hekimlerinden Dr.Ali Naci ÇELİK;

İnsanda bir bilinç bir de bilinçaltının bulunduğuna inanılıyor. İnsanı çoğu zaman yöneten bilinçaltıdır. Bilinç bilinçaltıyla çatışmaya girerse bilinçaltı kazanır. Örnek vermek gerekirse, sigara içenleri ele alalım. Kişinin bilinci sigaranın çok kötü bir şey olduğunu biliyor, ancak içmeye devam ediyor. Nasıl oluyor bu? Çünkü bilinçaltının ona içten içe söylediği bazı kazanımları var. O nedenle de bir türlü bırakamıyor. Doğum olayında da durum böyle. Hanımların bilinçaltları dehşet doğum hikayeleriyle dolu. Bu yerleşik korkular nedeniyle hastalar normal doğum yapsalar da çok zorlanıyorlar. Halbuki tıbbi bir engel yoksa normal doğum fizyolojik bir hadise. Aynı nefes almak, yemek yeme gibi. Bunların hiçbirini düşünerek gerçekleştirmiyoruz. Kimse kanımda karbondiyoksit arttı nefes alayım demiyor. Kimse tamam lokmayı yeterince çiğnedim şimdi yutayım diye düşünmüyor. Doğumun da böyle olması gerekir. Hipnozla yaptırdığım doğumlarda hastaların ne kadar rahat ve tahammüllü olduklarına ben bile çok şaşırıyorum.

Hipnoz Herkeste İşe Yarar Mı?

 Kimi üstadlar herkesin hipnoza alınabileceğini iddia ediyor. Ben bu kadar iddialı olamam. Ancak eğer kişi gerçekten, kalben bu işi istiyorsa hipnoza girer. Çünkü hastayı biz hipnoza sokmuyoruz, hastaya yol gösteriyoruz. Hasta kendisi giriyor. Girmek isterse giriyor ve sorununu çözüyor, şifa buluyor. Tamamen ağrısız doğum yaptıracağız diye bir iddiamız olamaz. Çünkü işin gereği herkes aynı derinlikte hipnoza girmiyor. Hipnoza girmeyen % 5-10 luk grubu kenara koyduğumuzda hastaların büyük çoğunluğu hipnoza çeşitli seviyelerde girer. En derin giren % 20 lik bir grup vardır. Bunlara ameliyat bile yapılabilir. Diğerlerine de korkmadan, rahat ve huzurlu bir doğum yaptırılır. Bu nedenle sloganımız ağrısız doğum değil, korkmadan, rahat ve huzurlu bir doğumdur.

Hipnozun Diğer Kullanım Alanları Nelerdir?

Hipnozun kullanım alanı çok geniştir. Kadın hastalıkları ve doğum alanında ise gebelik kusmalarında, adet ağrılarında, menopozdaki ateş basmalarında, cinsel sorunlarda, gebelikte ve diğer zamanlardaki kilo sorunlarında ve tabii ki doğumda kullanılır. 

Özel Bir Nefes Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Hekimlerinden Dr.Ali Naci ÇELİK;

Hipnoz Tanrı’nın insana armağanıdır. Sadece korktukları için, dayanamayacaklarını düşündükleri için sezaryen olan çok hasta var. Biz onlara el uzatmak istiyoruz. Ben illa normal doğum yaptıralım demiyorum. Normal doğumda ısrar eden ve zorlayan doktorları da hiç anlamam ve sevmem. Seçimi hasta hür iradesiyle kendisi yapmalı. Hasta sezaryen olmak istiyorsa sezaryen olmalı. Ancak korkuları ve geçmişin bilinçaltına kaydettiği yanlış düşünceler normal doğuma da engel olmamalı. Lütfen anne adayları geçmişin hipnozunda kalmasınlar. Gelsinler ve ücretsiz danışmanlık alsınlar.

Merhabalar Dr.Recep Bey, bize kendinizi tanıtır mısınız?

1997 Yılından bu yana sadece psikiyatrik hasta tanı ve tedavisi yapan;

13 yıl Lüleburgaz Devlet Hastanesinde çalıştıktan sonra son 5 yıldır Özel Bir Nefes Hastanesinde

Psikiyatri Uzmanı olarak görev yapmaktayım.

-psikiyatri denince akla ilk gelen Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman  uzm. Ruh ve Sinir Hast. hastanesinde  uzmanlık eğitimini tamamladım.

uzmanlık  eğitimi sonrasında da bilişsel-davranışçı terapi eğitimi,    hipnoz eğitimi, emdr eğitimi, hipno-bdt eğitimi, şema terapi, kipt eğitimi,aile danışmanlığı eğitimi, aile hekimliği eğitimi,sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi,intiharı önleme eğitimi,sigara bıraktırma ve iş yeri hekimliği eğitimlerimi de başarı ile sonuçlandırdım.

 Hangi Durumlarda İlaçsız Tedaviye Gerek Duyulur ?

Özel Bir Nefes Hastanesi Psikiyatri Bölümü Hekimi; Dr.DEMİRER;

Örneğin dişçiye gittiğimiz zaman anestezi için ilaç size allerji yapıyorsa ve  dişinizin müdahaleye ihtiyacı varsa  size kim yardım edecek ?

işte burada hipno terapi gibi bir silahımız ile bu sorun giderilmekte, hiç ilaç  verilmeden,

iğne yapılmadan, diş tedavisi yapılmaktadır.

 • Özellikle psikiyatri ilaçlarına karşı allerjiniz varsa,
 • İlaç tedavisi istemiyorsanız,
 • Hamileyseniz, emziriyorsanız,
 • İlaçlara çok ciddi yan etki gösteren hastalarda gerekli görülürse ilaçsız tedaviler yapılmaktadır.

   

  İlaçsız Tedavi Kararını Kimler Verebilir ?

1219 Sayılı tıp yasamıza göre psikiyatrik hastalarda tanı ve tedaviyi psikiyatri uzmanı planlar.Psikolog, sosyolog,rehberlik-danışmanlık mezunları tanı ve tedavi yapamaz. malesef ülkemizde  bu meslek grupları  kendi meslek kodlarıyla hizmet vermeleri yasak olduğundan ‘danışmanlık merkezi’ adı altında  tanı ve tedavi yapmaları yasak olduğu halde  bu işleri yapmaktadır.Halbuki depresyon   dediğimiz hastaların  %15’i ölmektedir. bu kadar ölümcül bir hastalık tedavi yetkisi olmayanlara bırakılması ülkemizin hastalığıdır.

      Hangi Durumlarda Hangi İlaçsız Tedavi Uygulanmaktadır?

      Özel Bir Nefes Hastanesi Psikiyatri Bölümü Hekimi; Dr.Recep DEMİRER;

Son zamanlarda  deprem korkusu çoğaldı.Ülkemizin durumu nedeni ile  şehitler, gaziler ve savaş mağdurları çoğaldı.Trafik kazalarında yanında birinin ölmesi,  sevgiliden /sevdiğinden ayrılma yas durumlarında, asansörde, uçakta, metrobüste  bir kaza sonucu başlayan panik ataklarda, geçmişte yaşadığımız ama halen bizde  sıkıntı yapan (örneğin eşimiz ya da kayınvalidemiz ile ilgili sorunlar) durumlarda e.m.d.r( göz hareketleri ile duyarsızlaştırma ve yeniden işleme) yapılmaktadır.

Nüfusun artışı çocuklarda sınav kaygısını daha da arttırıyor  fast-food , yanlış beslenme, Avml’ler kilo almayı tetikliyor. Sosyal fobi, basit fobiler (hayvan, enjeksıyon vb.) depresyon,

panik bozukluk,çocuklarda alt ıslatma, kekemelık, başarıyı arttırma, özgüveni arttırma, sigara ve alkol bırakma ,dikkat attırma vb. durumlarda hipnoz yapılmaktadır.

Olumsuz düşüncelerin ,olumsuz duygulara ve davranışlara  sebep olduğunu  savunan bilişsel-davranışçı terapi ,depresyon panik bozukluk, sosyal fobi, yaygın anksiyete bozukluğu, cinsel sorunlar, vajınusmus, sertleşme bozuklukları vb. durumlarda  yapılmaktadır. Bu terapiler orjınal olmayan halleriyle ehliyetsiz ellerde yapılmaktadır.

Psikiyatri Uzmanı olarak; AVRUPA BİLİŞSEL DAVRANIŞÇI TERAPİ DERNEĞİNDEN onaylı Sertifikam bulunmaktadır.

Şema Terapi:

Özel Bir Nefes Hastanesi Psikiyatri Bölümü Hekimi; Dr.Recep DEMİRER;

Bilişsel Terapi ve  psikodınamık psikoterapi teknıklerınden yararlanarak  yapılan, kronık sorunlar  ve  narsisistik ile borderlıne vb. kişilik bozukluklarında kullanılmaktadır .

Hipno-Bdt Ve Hıpno-Emdr Terapi

Bu yöntemler tek başına yapılan bdt ve emdr tedavilerinden %20 daha iyi sonuç vermektedir.

Kipt-Srt İse Kişilerarası Sosyal Ritm Terapisi   

Bipolar bozuklukta önerilen tedaviler olup, kipt ; yas ,depresyon  vb. durumlarda özellikle  kişilerarası ilişkiye  ve nazikçe  destek alarak sosyal desteği almaya odaklı terapiler  yapılmaktadır.

Hastanemizde ilaçsız terapiler uluslararası düzeyde kaliteli, yasal ve başarılı bir biçimde yapılmaktadır.

loading...

One thought on “Hipnozla Doğum ve İlaçsız Tedaviler

 • 29 Mayıs 2020 tarihinde, saat 15:55
  Permalink

  Teşekkürler👋👋👋👋💫💫💫

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir