Hayat Farkından Sonra Başlar

Abone Ol 

Arzu DEMİRDÖVEN

Size ait olmayan duygu ve düşünceleri fark ettikçe her birinden özgürleşmek en büyük özgürlüklerden biri fakat en büyüğü sahte benlikten özgürleşmek.

Bu dünyada yaşamaya başladığımız andan beri, oyunun kuralı gereği nefs (ego) da bizle. Nefsi veya egoyu hırsızlık yapmak, başkalarına büyüklük taslamak olarak sınırlandırmışsak; kendi değerini hiçe saymayı ve kendini başkalarından küçük görmenin de nefsle / egoyla ilgisi olduğu gerçeğini atlamış oluruz. 

NEDİR NEFS/EGO?

Sahte benlik. Yani rekabet etmemizin gerekli olduğuna inandıran, herkesin birbirinden ayrı gördüren veya değersiz olduğumuz zannına düşüren bir mekanizma. Ben ve sen diye ayrılabileceğimize bizi inandırmaya çalışan… 

Nasıl ki bedeninizde bir yeriniz yaralandığında tüm beden sızlıyorsa; aslında insanlar olarak bizler de birbirimizden bu kadar ayrı değiliz işte. Sadece insanlar mı? Hayır. Her şeyle bağlantıdayız. 

Karşımıza çıkan herkesin bizi bize yansıtan aynalar olduğunu bilirsek, yine de öfkelenebilir miyiz veya suçlayabilir miyiz onları? Yani aslında kendimizi😃 

Nefs, bu noktada bunu inkar eder. Karşılaştığımız herkes bizdeki benlik algısına işaret eder aslında. Bunun farkında olana ne mutlu. 
Ezberden konuşup, içselleştirmedikçe; bazı kavramlar havada kalıyor ve bu da zaman kaybı aslında. Örneğin; “ben size şah damarınızdan yakınım”, diyen yaratıcıyı sadece göklerde sanmak buna en basit örnek😃 

Depresyon ve üzüntü içinde olmamızın temelinde “zannetmelerimiz” yok mu zaten?! Zannetmek yerine içimizdeki sezgiye, iç sese kulak verip konfor alanımızdan çıkmayı göze alırsak; kim bilir neler bekliyor bizi fark edilmek için… İnciye ulaşmak için derine dalmak gerekir.

“Kendini çıkar aradan ortaya çıksın yaradan“ cümlesini okuyup geçmek mi; yoksa kendiniz sandığınız sahte benliğinize yaktığınız ışıkla, gerçek sizi; yaratılırken ruhumuza üfleyen yaratıcının nefesini her bir zerrenizde ve olan her şeyde görebilmek mi? Seçim vakti!

Naçizane bir uyanış adımı olsun niyetiyle yazdım bu yazıyı. Yoksa konu derya deniz… Ne demiştik? 

Hayat farkından sonra başlar! Uyanalım mı artık? Sevgiyle 🌹

Arzu DEMİRDÖVEN

İnstagram: yeni1senicin

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir