Astrolog Özlem Ay; Koç Burcunda Yeniay

24 Mart Salı günü Ankara saati ile 12.28’de Koç burcunun 4 derecesinde Chiron kavuşumlu bir Yeniay gerçekleşecek.

Yeniay’lar yeni girişimleri, başlangıçları, konuları ve gündemleri ifade eder. Kişisel doğum haritamızda hangi evimizde gerçekleşiyorsa, o evin konuları ile ilgili gündemleri ve başlangıçları getirir. Her ne kadar yeni başlangıçları ifade etse de, bu başlangıçlarla ilgili adım atmak için Ay’ın görünür olduğu Hilal fazını tercih etmek daha doğrudur.

Bu kısa bilgilendirmeden sonra, gelelim bu Yeniay’da ne gibi kolektif enerjilerin hakim olduğunu incelemeye;

  • Koç burcunda meydana gelen Yeniay’a yaralı şifacı Chiron eşlik ediyor. Bu süreçte yeni yaralar ortaya çıkabileceği gibi, şu anda Dünya’nın savaştığı Korona virüs ile ilgili Satürn’ün de Kova burcuna geçmesi ile paralel yeni teknolojik ve bilimsel gelişmeler, yeni şifa teknikleri, ilaçlar, aşı ve alternatif yöntemler Yeniay’ı takip eden süreçte ortaya çıkabilir ve duyurulabilir.

Burada bir ek not girmek istiyorum: Chiron Mitoloji’de ölümsüzdür ve kendi yarasına çare bulamaz. Sadece başkalarına yardım ettikçe, başkalarının yaralarını sardıkça ve onlara şifa oldukça şifalanır. Bu durum, şu an yaşadığımız sürecin birbirimize de şifa olma süreci olduğunun altını çiziyor!

Ayrıca Chiron’un mitolojisinde, Chiron ilk yarayı, onun Centuar yani yarı at, yarı insan olarak doğduğunu gören ve bundan utanıp onu terk eden annesinden alır. Anne (Philyra) o kadar utanmıştır ki, Tanrılara bu utançtan kurtulmak ve başka bir şeye dönüşmek için yalvarır. Bu isteği Tanrılar tarafından kabul edilir ve Ihlamur ağacına çevirilir. Chiron’un ilk aldığı yara aynı zamanda onun en derin yarasıdır. Terkedilmişlik!

Bu sebeple Ihlamur, Chiron’a iyi gelir, yani yaranın şifasıdır. Bir çoğumuzun eve hapsolduğu bu günlerde bağışıklık sistemimizi yükseltmek için tabiiki fazla olmamak kaydıyla ıhlamur çiçeğinden demlenmiş çay tüketebiliriz…

  • Yeniay’ın yöneticisi Mars; Jüpiter ve Pluton ile 7.ev’de kavuşumda. Bireysel anlamda ilişkilerimizin büyük bir dönüşümden geçtiğinin işaretçisi. Ayrıca ülke haritamızda yine 7.eve denk gelen bu görünüm dış ilişkilerimizin de dönüşümden geçtiğini ifade ediyor.

  • ️Yeniay’ın an haritasında Yengeç burcu yükseliyor. Özellikle bu süreçte aile, güvenlik, ev, aidiyet duygusu, vatan, topraklar gibi konuların gündemde olacağını ve bunlarla ilgili yeni, ani gelişmelerin olacağı görünüyor.
  • ️Otorite figürlerini temsil eden 10.ev’de gerçekleşecek olan Yeniay; apex’de yer alarak, Ay Düğümlerine kare yapıyor. Toplulukları ilgilendiren kararların da bu süreçte ortaya çıkabileceğini gösteriyor. Bu kararlar bir takım zorlanmaları da beraberinde getirebilir. Ayrıca bireysel anlamda sıkışmışlık hissimiz bu süreçte artabilir.

Öncelikle; Koç burcu Zodyağın ilk burcu olarak,  mücadeleyi, cesareti ve hayata tutunmayı ifade eder. Şu an içinden geçtiğimiz süreç, mücadelenin ve hayata tutunmanın önemini halihazırda bizlere gösteriyor. Chiron ile kavuşumlu bir Yeniay oluşu, bunun özgürlüğümüzün, bireyselliğimizin, kendimiz olmamızın kısıtlanarak ortaya çıkışını ifade ediyor.

Bireyselliğimizi ifade etme ihtiyacımız çok baskın ama aynı zamanda şifalanma ihtiyacımız da çok baskın.

Bu süreçte özellikle bireysel anlamda yapılacak şifa çalışmaları hem çökmüş morallerimize iyi gelecek, hem de mücadele etmemize destek olacaktır.

Yeniay ülkemiz haritasının Otorite figürlerini ve Cumhurbaşkanı temsil eden 10.evinde gerçekleşiyor ve toprak bütünlüğümüzü temsil eden 4. evdeki Mars’a karşıt açı yapıyor. Askeri meseleler, sınırların güvenliği gibi konular, ay düğünlerini de içine dahil edersek hastane ve hastalıklar gibi konular ön plana çıkabilir ve bu süreçte otorite figürlerinin bunlarla ilgili olarak alacağı ani kararlar söz konusu olabilir.

Yine Satürn’ün Kova burcuna girişi ile izolasyon bu süreçte daha bir önem kazanabilir ve bununla ilgili daha geniş kapsamlı bazı yaptırımlar uygulanabilir.

Her ne şekilde olursa olsun ben; Chiron kavuşumlu bir Koç Yeniay’ının özellikle virüs ile boğuştuğumuz şu günlerde şifayı ve bununla ilgili yenilikleri de getireceği inancındayım. Üstelik bu yenilikler ani ve beklenmedik şekillerde karşımıza çıkabilir.

Bütüne farkındalık ve fayda getirmesi dileğimle..

Astrolog Özlem Ay

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir