kadinlarguzeldir.com

loading...

Keyfince Dans Et Dilediğince Spor Yap

Onlar, çocuk yaşlarda tanı aldılar. “Skolyoz, özgürce hareket etmenin önünde bir engel midir?” diye sordular. Uzmanlardan aldıkları yanıt, hem onları sevindirdi hem ailelerini… Şimdi özgürce hareketlerine devam ediyorlar; kimi yüzüyor, kimi dans ediyor kimi ise buz pateni pistinde yarışıyor… Tedavisi sayesinde sevdikleri sporla, sanatla uğraşmaya devam eden ve geleceğe umutla bakan gençler, Haziran 2018 Skolyoz Ayı Etkinlikleri kapsamında, 11 Haziran 2018, Pazartesi, Acıbadem Maslak Hastanesi’nde uzmanlarıyla bir araya gelerek deneyimlerini paylaştı.

 

Günümüzde her 100 çocuktan 3’ünde skolyoz sorununa rastlanıyor. Özellikle son yıllarda tedavi konusunda atılan önemli adımlar sayesinde skolyozda çok başarılı sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Elbette tedavi başarısını artırmak için erken teşhis gerekiyor. Acıbadem Sağlık Grubu’nun Skolyozun tanı ve tedavisine dikkat çekmek için her yıl organize ettiği Skolyoz Farkındalık Ayı Etkinlikleri’nin 6.’sı Acıbadem Maslak Hastanesi Başhekim Yardımcısı Dr. Özlem Cankurtaran moderatörlüğünde gerçekleştirildi.

 

Acıbadem Maslak Hastanesi Omurga Sağlığı Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Alanay’ın skolyozda hareketi koruyan tedavi yöntemleri ve erken teşhisin önemiyle ilgili bilgi verdiği toplantıda, hastalar, hasta yakınları ve sağlık profesyonelleri her yıl olduğu gibi bir araya geldi. Ayrıca, genç yaşta hastalıkla tanışan hastalar, umut veren tedavi öykülerini paylaştı. Toplumsal olarak skolyoz konusunda doğru farkındalığı artırmanın önemine işaret edilerek, hareketsizliğin önüne geçmek için en önemli noktanın erken teşhis olduğunun altı çizildi.

 

“Hareket hayattır, hayat harekettir”

Omurga eğriliği olarak tanımlanan skolyoz, her yaştan insanı etkilemesine rağmen çoğunlukla ergenliğin hemen öncesi ve ergenlik döneminde ortaya çıkıyor. Birçok farklı çeşidi olmasının yanında yaygın görülen idiyopatik skolyozun nedeni tam olarak ortaya konmuş değil. Bununla birlikte çoğu durumda ilerleyici bir problem olduğu için ne kadar erken müdahale edilirse o kadar iyi sonuçlara ulaşmak mümkün olabiliyor. Skolyoz tedavisinde “Hareket hayattır, hayat harekettir” yaklaşımını benimsediklerini belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Skolyoz ilerledikçe hareket kısıtlılığı görülebiliyor. Bu nedenle hareketsizliğin önüne geçmek için en önemli nokta erken teşhis ve beraberinde doğru tedaviyi uygulamak” dedi.

 

Ergenlikte en yaygın görülen omurga sorunu

Bugün her 100 çocuktan 3’ünda görülen skolyozun ağırlıklı olarak 10-14 yaş arası çocukları etkilediğini hatırlatan Prof. Dr. Ahmet Alanay, bugün geliştirilen devrim niteliğindeki tedavi yöntemleriyle çocukların hareket kısıtlılığı yaşamadan hayatlarını konforlu bir şekilde sürdürmelerinin mümkün olabildiğini söyledi. İyi planlanmış tedavi yaklaşımıyla hareket kısıtlılığının önüne geçilebildiği ve hastaların da her türlü dans ve sporda başarı sağlayabileceğini ifade etti.

 

Tedavi tamamen kişiye özel olarak belirlenmeli

Çocuğun büyüme potansiyeli skolyozun ilerlemesini belirleyen en önemli faktör. Dolayısıyla da ergenlikte hızlı boy uzamasının yaşandığı yıllar en riskli dönemi oluşturuyor. Skolyoz tedavisinde, gözlem, egzersiz, korse ve cerrahi olmak üzere 4 tedavi yönteminden yararlandıklarını belirten Prof. Dr. Ahmet Alanay, eğriliğin derecesi ve ilerlemesine bağlı olarak uygulanacak tedavinin belirlendiğini anlattı. Bununla birlikte skolyozda önemli olan noktanın hareketin korunarak kısıtlılığın önüne geçilmesi olduğu ve bunu sağlamak için de mutlaka kişiye özel bir tedavi yaklaşımının belirlenmesi gerektiğinin altı çizildi.

 

 

Bant ile gerdirme yöntemiyle harekete devam!

Özellikle ergenlik döneminin başında olan ve eğriliği sırt bölgesinde bulunan çocukların tedavisinde son yıllarda gündeme gelen bant ile gerdirme yöntemi hakkında bilgi veren Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Torakoskopik yöntemle kapalı olarak uygulanan bant ile gerdirme yöntemi sayesinde hareket ve büyüme engellenmezken, füzyon işleminin aksine sırtta uzun bir kesi açılmıyor, gövdenin yan tarafından yapılan 2 cm gibi küçük az sayıda kesilerle yapılıyor. Ameliyat sonrasında hastalarda hızlı bir iyileşme süreci gözleniyor ve gündelik yaşama çok hızlı geçiş sağlanabiliyor” dedi. Ancak işlemin başarıyla sonuçlanmasında, hastanın durumu ve tercihlerine bağlı doğru hasta seçimi ve hekim deneyiminin çok önem taşıdığını belirtti.

 

Cerrahi tedavide devrim yaratan gelişmeler var

Cerrahide mümkün olduğunda füzyondan kaçınmaya çalışılsa da gerektiğinde de bu hayat kurtarıcı olabiliyor. Genel olarak 40-45 derece ve üzerindeki eğriliklerde cerrahi tedaviler gündeme geliyor. Artık en komplike deformitelerin bile tedavi edilebildiğine işaret eden Prof. Dr. Ahmet Alanay, “Spinal Navigasyon, 3-boyutlu baskı yöntemi ve nöromonitörizasyon yöntemleri sayesinde geçmişte çok geç kalınmış ya da çok riskli bulunan ameliyatları yapabilir hale geldik” diye konuşarak şu bilgileri verdi:

 

Spinal navigasyon: Esnek olmayan deformitelerin tedavisindeki birinci ve en önemli basamaklardan olan emniyetli bir şekilde ve sağlam vida koyma işlemi “Spinal navigasyon” ile artık kolayca yapılabilir hale geldi. Omurganın 3 boyutlu görüntülenmesini sağlayan bu cihaz sayesinde vidalar yüzde 100’e yakın doğruluk oranıyla yerleştirilebiliyor.

Nöromonitörizasyon: Ameliyat boyunca omurilikte sinir sinyal geçişinin durumunu gösteren Nöromonitörizasyon, nörologlar tarafından uygulanması gerekiyor. Bu yöntemle ameliyat boyunca omuriliğin durumunu takip ederek omurilik iletiminde bir kesinti veya yavaşlama olması durumunda sinyal veriyor. Bu erken uyarı sayesinde cerrah omurilikteki yanlış giden durumun nedenini bularak bunu ortadan kaldırıyor. Böylece hastanın omurilik yaralanmasına bağlı felç olması büyük ölçüde ortadan kaldırılıyor.

3 Boyutlu Omurga Baskısı: İleri derecedeki skolyoz ve kifoz hastaları için yeni bir umut olan 3-Boyutlu baskı teknolojisi sayesinde omurgasının birebir kopyası oluşturulabiliyor. Ameliyat sırasında da yumuşak dokular nedeniyle göremediği gerçek 3 boyutlu yapıyı model omurgaya bakarak daha iyi kavrayabiliyor. Böylelikle normal anatominin bozulduğu şiddetli omurga skolyoz ve kifoz deformiteleri daha emniyetli bir şekilde ameliyat edilebilirken, felç ve hayati riskin büyük ölçüde önüne geçiliyor.

 

 

Korse kullanımı ameliyatı önleyebiliyor

Konferansta Acıbadem Maslak Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Doktor Öğretim Üyesi Çağlar Yılgör, tedavide egzersiz ve korse kullanımının yerine işaret ederek fizyoterapi ve korse kullanımının skolyoz tedavisinin çok önemli bir bölümünü oluşturduğunu söyledi. Özellikle eğriliği 20-45 derece arasındaki büyüme çağındaki çocuklarda korse tedavisinin ameliyat ihtimalini yaklaşık yüzde 50 oranında düşürdüğüne dikkat çeken Doktor Öğretim Üyesi Çağlar Yılgör, “Korse tedavisinde başarı olarak kabul edilen bazı göstergeler var. Tedaviye başlangıç aşamasından tamamlanıncaya kadar geçen süre sonunda 5-6 dereceden fazla ilerleme olmaması, hastanın cerrahiye gitmemesi ve boy uzamasının devam etmesi korse tedavisinin başarılı olduğunu gösteriyor. Ancak bu sonuçların elde edilebilmesi için korsenin mutlaka eğrilik tipine ve kişiye özel olarak hazırlanması gerekiyor” diye konuştu.

 

Egzersiz ve spor hem fizyolojik, hem psikolojik yarar sağlıyor

Egzersiz ve sporun skolyoz tedavisinde önemli bir yeri bulunduğu ve hastalığın da spor yapmaya engel olmadığının altı çizilerek ailelerin bu konuda gereksiz kısıtlamalara gitmemesi gerektiği belirtildi. Egzersiz ve sporun aynı zamanda çocuğun vücuduyla ilgili negatif algısı sonucu oluşan psikolojik ve sosyal sorunları aşmasında da yardımı bulunduğunu söyleyen Doktor Öğretim Üyesi Çağlar Yılgör, “Spor rehabilitasyon programını desteklediği gibi tedaviyi de tamamlayıcı bir etkisi de bulunuyor. Dolayısıyla korse ya da cerrahi tedavi gören çocukların spor yapmaya devam etmelerinde yarar var. Skolyoza özel asimetrik egzersiz programları özellikle korse ile birlikte kullanıldığında eğriliğin kontrolünü kolaylaştırabilir.” dedi. Skolyozun sadece bir kemik hastalığı olmayıp yumuşak dokuları da etkilediğini hatırlatan Dr. Yılgör, skolyoza özel egzersiz programlarının yumuşak doku gerginliklerinin açılması, doğru nefes almanın öğretilmesi ve postürün korunmasında yarar sağladığını belirtti.

 

 

HASTALAR ANLATIYOR:

Duru Sude Karadüven - Milli buz pateni sporcusu

“Hayallerine kaldığı yerden devam ediyor”

Çok küçük yaştan itibaren sporla ilgilenen Duru Sude’nin Skolyoz’la tanışması ergenlik dönemine rastlıyor. Buz pateni öğretmeninin dikkati sayesinde sırtındaki eğriliği fark edilen Duru Sude’ye yapılan değerlendirme sonrasında Skolyoz tanısı kondu. İlk tanı aldığı dönemde bile eğrilik derecesi ameliyat sınırının üstünde olan Duru Sude, kendisi, ailesi ve doktoru tarafından ortak alınan karar ile 2 yıl boyunca fizik tedavi ve korse ile takip edildi. Duru “Bu zorlu süreç sayesinde hem sporuma devam ettim hem de eğriliğimde ilerleme olmadı. Korseyi bıraktıktan sonra eğriliğimde artma oldu ve tedavi olabilmem için artık ameliyat şarttı” diye konuştu..

Yaklaşık 2 ay önce Prof. Dr. Ahmet Alanay tarafından ameliyat edilen Duru geçirdiği hızlı iyileşme süreci sayesinde bugün normal hayatın keyifle sürdürebiliyor. Rahatlıkla hareket edebilmesinin yanında daha önce ağrılarından dolayı yapamadığı okçuluğa bile başladı. Çok kısa sürede de kendini çok mutlu eden buz patenine yeniden başlayabilecek.

 

 

 

HASTALAR ANLATIYOR:

Zeynep Duru Kale –Yüzücü- (50 metre ve 100 metre serbestte İstanbul 1.si)

“Ameliyatından sadece 3 ay sonra madalya aldı”

11 yaşındaki Zeynep’in Skolyoz’u 41 dereceye ulaşmasına rağmen herhangi bir sıkıntı yaratmadığı için fark edilmedi. Ta ki geçtiğimiz kış geçirdiği soğuk algınlığı nedeniyle hekime gidinceye kadar. Omurgasındaki sorunu tesadüfen fark edilmesinden kısa bir süre sonra da Prof. Dr. Ahmet Alanay’a ulaştılar. Zeynep, büyüme ve gelişiminin en hızlı olduğu yaş döneminde olduğu için eğriliğin derecesinin ilerleme riski bulunuyordu. Tüm korkularına rağmen yapılan bant ile gerdirme ameliyatından sadece iki ay sonra çok sevdiği yüzmeye başlayabildi. Üstelik geçtiğimiz ay gerçekleşen yarışlarda 50 metre ve 100 metre serbest stilde İstanbul 1.’si olacak kadar hızlı bir gelişim sergiledi. Şimdi madalyalarının sayısını artırmak için çalışmaya devam ediyor. Şimdi kendini çok güçlü hissediyor ve skolyoza karşı farkındalık yaratmak için çalışıyor.

Okunma 116 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

loading...
 • Bebekler İçin En Önemli Besin Çorba
  Bebekler İçin En Önemli Besin Çorba Yemek.com birçok kategoride binlerce yemek tarifini ve eğlenceli içerikleri kullanıcılarıyla buluşturmakla kalmıyor, aynı zamanda hayatı kolaylaştıracak öneriler sunuyor. Bu konuda en çok rağbet gören kategorilerden biri ise anne ve anne adaylarına yardımcı olan içerikler ve mama tarifleri bulunan Anne Çocuk kategorisi. Yemek.com’ da geçen yıla göre Anne Çocuk kategorisindeki tariflerin okunma oranı 2 kat artarken en çok okunan tarifler bebekler için yoğurt çorbası, patatesli kabak çorbası ve brokoli çorbası oldu.…
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor
  Kuru Meyveler, Alzheimer ve Demansın Ortaya Çıkma Riskini Azaltıyor Beyin sağlığı ile beslenme kalitesi arasında bağ olduğu bilimsel olarak ortaya kondu Sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor Badem, ceviz, fındık, incir, üzüm, kayısı gibi ürünlerle sağlıklı beslenme, beyin sağlığını koruyor, insanların yaşlılıklarında karşılarına çıkan Alzheimer, demans gibi hastalıklara yakalanma riskini azaltıyor. Roterdam’da 2005 ile 2015 yılları arasında 4 bin 213 katılımcı ile gerçekleştirilen bir gözlemsel çalışma, beyin sağlığı ile sağlıklı beslenme arasındaki bağlantıyı ortaya koydu. Uluslararası Kuru ve Kabuklu Meyveler…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Daha Sağlıklı Yarınlar İçin Öğretmenlere Önemli İş Düşüyor
  Daha Sağlıklı Yarınlar İçin Öğretmenlere Önemli İş Düşüyor Öğrenci sayısı ve sınıf düzeyi açısından Türkiye’nin en kapsamlı ve sürdürülebilir eğitim projesi olan Yemekte Denge çerçevesinde geçen yıl Sabri Ülker Vakfı’nın Millî Eğitim Bakanlığı iş birliğinde hayata geçirdiği hizmet içi eğitim seminerinin bu yılda tekrarı yapılıyor. 2018-2019 eğitim- öğretim döneminde İstanbul, Antalya, Sinop, Trabzon, İzmir, Erzurum, Aydın, Antalya, Kahramanmaraş ve Kayseri’de yüzlerce öğretmene beslenme konusunda eğitim verilecek.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Sonbahar Alerjilerinden Korunmak İçin 6 Öneri
  Sonbahar Alerjilerinden Korunmak İçin 6 Öneri Mevsimsel alerjik rinit, doğada bulunan alerjen maddelere karşı burun mukozasının verdiği alerjik reaksiyon olarak ortaya çıkıyor. Alerjik rinit, belli aylarda kendini gösterdiği gibi “perennial” denilen ve yıl boyu rastlanan şekilde de belirti verebiliyor. Genelde İlkbaharda olduğu sanılan bu tip alerjiler, Sonbahar aylarında da sık görülebiliyor. Memorial Dicle Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Doç. Dr. Ediz Yorgancılar, sonbahar aylarında görülen mevsimsel alerjik rinit ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Negatif Düşünce Menopoz Dönemini Zorlaştırıyor
  Negatif Düşünce Menopoz Dönemini Zorlaştırıyor Kadınlar için yaşamın önemli bir evresi olan menopoz dönemindeki ruh hali çok önemli. Hormonal değişimlere bağlı olarak vücutta meydana gelen terleme, ateş basması, uyku düzenindeki değişiklikler kadının yaşam kalitesini etkileyebiliyor. Kadının hayata bakış açısının bu dönemi sorunsuz geçirmede önemli olduğunu belirten uzmanlara göre, psikolojik iyi oluş için aile desteği şart.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Meme Kanseri Artık Kronik Bir Hastalık
  Meme Kanseri Artık Kronik Bir Hastalık Breastanbul Halk Günü Etkinlikleri kapsamında “Dinle, Sesimizde Hayat Var!” söyleşisinde, Türkiye’nin önde gelen meme sağlığı uzmanları, meme kanseriyle savaşan ‘cesur’ kadınlarla bir araya geldi. Hamileyken meme kanseri tanısı alan, 33 yaşında aynı tanıyla karşılaşan, titizliği ve ısrarı sayesinde hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan cesur kadınlar tanı ve tedavi sürecini dinleyicilerle paylaştılar.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Sıkı Hazırlanın, Kışı Hastalıksız Atlatın
  Sıkı Hazırlanın, Kışı Hastalıksız Atlatın Soğuklar iyiden iyiye yüzünü gösterdi. Kışı rahat ve sağlıklı geçirmek için doğru beslenmek doğayla iç içe, uyum içinde yaşamak önem taşıyor. Bazı püf noktalarına uyarak sonbahar ve kışı mevsimini sağlıkla geçirmek mümkün. Liv Hospital Check-up ve Sağlıklı Yaşam Kliniği’nden Yrd. Doç. Dr. Eren Eroğlu sağlıklı bir kış için neler yapılabileceğini anlattı. Aşı yaptırın Geçtiğimiz yıllarda görülen domuz gribi tehdidi, abartılmış endişe ve aşılama kampanyaları ne yazık ki aşı bilincine büyük…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Burun Kemiği Kırıklarının Tam İyileşmesi Bir Yılı Bulabilir...
  Burun Kemiği Kırıklarının Tam İyileşmesi Bir Yılı Bulabilir... Genellikle darp veya trafik kazası gibi travmalar sonucunda oluşan burun kırıklarına hızlı müdahale edilmemesi kişiye sıkıntı yaratabilir. Kişinin veya çevresindekilerin kırılan buruna müdahale etmesinin sakıncalı olduğunu söyleyen Altınbaş Üniversite Hastanesi Medical Park Bahçelievler Kulak Burun Boğaz Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Denizhan Dizdar, burun kırıkları hakkında önemli bilgiler verdi. TRAVMA SONUCU OLUŞURLAR Burun kırıkları genellikle darp veya trafik kazası gibi travmalar sonucunda oluşurlar. Bir burun kırığı ilk oluştuğu anda, burnun dış…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Instagram Zorbalığa Karşı Yeni Araçlar Sunuyor
  Instagram Zorbalığa Karşı Yeni Araçlar Sunuyor Instagram’ın yeni yöneticisi Adam Mosseri, bugün Instagram’ın zorbalığa karşı sunduğu yeni araçlarını duyurdu. Instagram’da zorbalıkla mücadeleyi amaçlayan bu araçlar arasında fotoğraflarda zorbalığı saptamak için yeni bir araç ve canlı videolarda zorbalık içeren yorumlara karşı bir filtre bulunuyor.
  in Bilgisayar ve Teknoloji Add new comment Read more...
 • İşiniz Sizi Fıtık Etmesin
  İşiniz Sizi Fıtık Etmesin Kadınlara oranla erkeklerde daha fazla görülen kasık fıtığı, öğretmenlik, kuaförlük gibi uzun süre ayakta kalmayı gerektiren iş kollarında daha fazla ortaya çıkıyor. Her yaş grubunda oluşabilen kasık fıtığı karın içi basıncı artıran; kronik öksürük, KOAH, prostat büyümesi, kabızlık gibi rahatsızlıklara da zemin hazırlayabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Genel Cerrahi Bölümü’nden Doç. Dr. Fatih Taşkesen, kasık fıtığı ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Gebelik Döneminde Gözlere Dikkat
  Gebelik Döneminde Gözlere Dikkat Hayatın mucizevi dokunuşlarından birinin yaşandığı hamilelik dönemi, duygusal ve fiziksel değişimleri de beraberinde getiriyor. Hormonların etkisiyle ortaya çıkan yeni rutinler hamilelik döneminde bazen geçici sağlık komplikasyonlarına neden olabiliyor. Küçük belirtilere karşı önlem almamak ise geçici komplikasyonları kalıcı hale getirebiliyor. Hamilelik döneminde özellikle göz hastalıklarının ortaya çıkarabileceği sonuçların göz ardı edildiğini belirten Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Fevzi Akkan, ortaya çıkabilecek rahatsızlıklarla ile ilgili önemli bilgiler paylaşıyor. Birçok kadın için hamilelik, hayatlarının…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Meme Kanserine 'İzsiz' Dokunuş!
  Meme Kanserine 'İzsiz' Dokunuş! Meme kanseri, dünyada en sık görülen kanser türlerinden. Her sekiz kadından biri meme kanserine yakalanıyor. Meme kanseriyle karşılaşan kadınlar, sağlığı ve ailesinin yanı sıra ruhsal durumunu yakından etkileyecek ameliyat sonrası estetik görüntünün bilinmezliğinin endişesini yaşıyor bir yandan da. Ancak artık üzülmeye gerek yok! Acıbadem Maslak Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cihan Uras, 15 Ekim Dünya Meme Rekonstrüksiyon Farkındalık Günü kapsamında robotik cerrahinin de katkısıyla artık günümüzde koltuk altından sadece…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Yumurta Yara İyileşmesine Yardımcı
  Yumurta Yara İyileşmesine Yardımcı Yüksek besleyici değerine sahip olan yumurta, kolay ulaşılabilen, ekonomik, kolay hazırlanan ve lezzetli bir besindir. Yumurtanın anne sütünden sonra insanın ihtiyacı olan hemen hemen tüm besin öğelerini içerdiğini belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi Sağlıklı Yaşam Yöneticisi Diyetisyen Sibel Mumcu, “Yumurtanın içinde bulunan kolin, beyin fonksiyonlarının yerine getirilmesinde önemli rol alırken, B2 vitamini deri ve göz sağlığı için oldukça faydalı. Yumurta ayrıca yaraların iyileşmelerinde de oldukça önemli” açıklamasında bulundu. Yumurtanın biyolojik…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Sosyal Medyadaki Abartılı Yaşamlar Depresyon Nedeni
  Sosyal Medyadaki Abartılı Yaşamlar Depresyon Nedeni Depresyon çağın en büyük sağlık sorunlarından biri haline geldi. Bahçeşehir Üniversite Hastanesi Medical Park Göztepe Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Selma Bozkurt, “Her yıl dünyada 1 milyondan fazla kişi intihar ederek yaşamına son veriyor. Sosyal medyadaki abartılı hayatlar gençleri tehdit ediyor. Türkiye’de özellikle kadına yüklenen geleneksel ev kadını ve anne rolü de depresyona sokabiliyor” dedi. Sağlık Bakanlığı istatistiklerine göre, Türkiye’de yılda yaklaşık olarak 9 milyon kişi ruh ve sinir…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Burun Ameliyatlarında Öncelik Sağlıklı Nefes
  Burun Ameliyatlarında Öncelik Sağlıklı Nefes Kadın ve erkeklerin özellikle ergenlik döneminde başlayan estetik kaygıları, yaş ilerledikçe de devam ediyor. Dış görünümün iyileştirme çabasının önemli bir kısmını ise, yüz ve yüzün en çarpıcı bölümü olan burun oluşturuyor. İyi bir estetiğe sahip yüz ile orantılı bir burun, kişilerin özgüvenini ve buna paralel olarak sosyal ilişkilerini de olumlu etkiliyor. Ancak estetik bir burnun yanı sıra sağlıklı nefes alan bir burun yapısı da dikkate alınması gerekiyor. Memorial Dicle Hastanesi…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Geleceğin Çevre Sorunu: Elektromanyetik Kirlilik!
  Geleceğin Çevre Sorunu: Elektromanyetik Kirlilik! Cep telefonu ile konuşmaya başlanıIdığı andan itibaren elektromanyetik radyasyon baş çevresinde yoğunlaşmaya başlıyor. Cep telefonunun başa yaklaştırıldığı her milimetrede radyasyona maruz kalma seviyesinin %10 arttığını belirten uzmanlar, cep telefonu ile uzun süre konuşan kişilerin ciddi oranda risk altında olduğunun altını çiziyor. Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği (İngilizce) Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Çerezci, cep telefonları ve baz istasyonlarının yaydığı radyasyon ve etkilerine dair önemli değerlendirmelerde bulundu.
  in Bilgisayar ve Teknoloji Add new comment Read more...
 • Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural
  Sağlıklı Psikoloji İçin 10 Altın Kural Ruhsal bozukluklar bedensel hastalıklar kadar önem taşıyor. Dünya genelinde 450 milyon kişi ruhsal hastalıklardan etkileniyor. Günümüzde yaşam boyu bir ruhsal hastalıkla karşılaşma olasılığı %30 olarak belirtiyor. Bu da her dört kişiden birinin, yaşamı boyunca bir ruhsal hastalık geçirmesinin söz konusu olduğunu gösteriyor. Memorial Antalya Hastanesi Psikiyatri Bölümü’nden Uz. Dr. Nehir Kürklü “10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü” nedeniyle, ruh sağlığının önemi hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Yemekte Denge Mutfağı’ndan Lezzetli ve Besleyici Sonbahar Tarifleri
  Yemekte Denge Mutfağı’ndan Lezzetli ve Besleyici Sonbahar Tarifleri Sabri Ülker Vakfı’nın Yemekte Denge Projesi çerçevesinde hayata geçirdiği “Yemekte Denge Mutfağı”, yeterli ve dengeli beslenme için besin çeşitliliğinin önemine dikkat çekiyor. Yemekte Denge Mutfağı’nın mevsim sebze ve meyveleriyle hazırladığı, besleyici ve pratik tarifler sonbahara tat katıyor. Sabri Ülker Vakfı’nın yeterli ve dengeli beslenmeye katkıda bulunmak hedefiyle hayata geçirdiği en önemli projelerinden biri olan Yemekte Denge Mutfağı, farklı besinler ve pişirme yöntemleriyle hazırlanan lezzetli ve dengeli tariflere yer veriyor. Yeterli…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Hastalık Hastalığından Psikolojik Destekle Kurtulmak Mümkün
  Hastalık Hastalığından Psikolojik Destekle Kurtulmak Mümkün Halk arasında hastalık hastalığı olarak tanımlanan hipokondriyazis, kişinin sağlığı konusunda sürekli endişe duyması, bedenindeki bazı belirtileri hastalıklara bağlaması, hastalık konusunda yoğun kaygı ve korku yaşamasıyla kendini gösteriyor. DoktorTakvimi.com uzmanlarından Öğr. Görevlisi Uzman Psikolog Birgül Özgüvenç, psikolojik yardımla çözümlenebilen hipokondriyazis konusunda önemli bilgiler veriyor.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • İleri Yaşın Korkulu Rüyası: Sarkopeni
  İleri Yaşın Korkulu Rüyası: Sarkopeni Yürüme hızınızda ve dayanıklılığınızda bir azalma var… El sıkma gücünüz eskisi gibi değil… Kendinizi sürekli bitkin hissediyorsunuz… Yıllar hızla geçip sizi orta yaşa taşıdığında bu belirtileri daha çok hissetmeye başlamış olabilirsiniz. Sarkopeni yani yaşlanmaya bağlı kas erimesini işaret eden bu belirtiler, özellikle ileri yaş grubunun korkulu rüyası haline gelebiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bölümü’nden Doç. Dr. Şafak Akın, sarkopeni ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

İlginizi Çekebilir...

 • Bülten Önerisi: Çocuklu tatil için akıllı, planlı ve ekonomik öneriler Anneysen.com’da
  Bülten Önerisi: Çocuklu tatil için akıllı, planlı ve ekonomik öneriler Anneysen.com’da Çocukların tatil bavuluna neler olmalı? Güneş kremi ve mayo seçiminin püf noktaları neler? Havuzlardaki tehlikelerden korunmak için neler yapmalıyız? Miniklerle en ekonomik tatil seçenekleri neler? Tüm bu soruların yanıtını Anneysen.com’dan aldık. Okulların kapanmasıyla birlikte minikleri tatile gidecek olmanın heyecanı sarmaya…
  Read 157 times Read more...
 • Anne Sütü Her Zaman Yararlı Mıdır?
  Anne Sütü Her Zaman Yararlı Mıdır? Anne sütünün bebeğe olan faydası ve anneyi şifalandırma özelliği herkes tarafından bilinen bir gerçek. Peki, anne sütü her zaman bebeğe fayda mı sağlıyor? Uzm. Dr. Şemsettin Ayçiçek anne sütünün bebeğe faydalarının yanı sıra hangi durumlarda bebek için tehlike teşkil edebileceğini…
  Read 369 times Read more...
 • Lösemiyle Mücadelede Çocuk Önce Güven İstiyor
  Lösemiyle Mücadelede Çocuk Önce Güven İstiyor “Kan kanseri” olarak bilinen ve çoğunlukla çocukluk döneminde görülen lösemi, çocuğun ruhsal sağlığını da etkiliyor. Çocukta davranış değişiklikleri yaşanabileceğini belirten uzmanlara göre, çocuk bu dönemde en çok güvende olmayı istiyor. Ebeveyn tutumlarının birinci derecede önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, “Çocuk korunup…
  Read 282 times Read more...
 • Kadınların Gizli Hastalığı
  Kadınların Gizli Hastalığı Her 10 kadından 8’i Kadınlara Özgü Alerjik İritasyon’u (Halk diliyle Ped Alerjisi) hiç duymamış olmasına rağmen her yıl milyonlarca kadın dönem dönem bu rahatsızlıktan şikayetçi oluyor. Kadınlara Özgü Alerjik İritasyon (KAİ) çok sık rastlanan bir problem olmasına rağmen genellikle diğer…
  Read 348 times Read more...
 • Sen Onun Kalbini mi Yardın?
  Sen Onun Kalbini mi Yardın? Allah Resulü (a.s.) bizi bir seriye hâlinde (cihada) göndermişti.Cuheyne kabilesinden Hurakat’a bir sabah baskın yaptık.O sırada ben bir adama yetiştim. O, la ilahe illallah, dedi.Ben kargımı ona sapladım. Bu işten gönlüme bir şüphe düştü.Sonra bunu Hz. Peygamber’e anlattım. Allah Resulü…
  Read 1471 times Read more...
 • Demir Eksikliği Öğrenmeyi Zorlaştırıyor
  Demir Eksikliği Öğrenmeyi Zorlaştırıyor Yağlı ve şekerli gıdalar konsantrasyonu düşürüyor Demir eksikliği öğrenmeyi zorlaştırıyor Beslenme her yaşta ve dönemde sağlık, gelişim ve başarı için çok önemli bir yere sahip. Çocukluk çağının fiziksel ve zihinsel gelişimin en hızlı dönemi olduğunu belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi…
  Read 174 times Read more...
 • Erken Boşalma Nedir?
  Erken Boşalma Nedir? Bazı erkekler, çok çabuk boşaldıklarından yakınırlar. Çok çabuk ne demektir? Bazı vakalarda erkek, partnerinin içine girmeden boşalma meydana gelir. Açıkçası heteroseksüel çiftlerde eğer gebelik amaçlanıyorsa bu ciddi bir problem olabilir. Diğer vakalarda erkek, içe girdikten biraz sonra boşalmaktadır. Çabuk kavramı…
  Read 1518 times Read more...
 • Dondurmayı Sakın Gündüz Yemeyin!
  Dondurmayı Sakın Gündüz Yemeyin! Dr. Fevzi Özgönül, “Dondurma yemek istiyorsanız sakın gündüz yemeyin. Dondurmanın içindeki şekerin zararlı olmaması için, yenme zamanı gece saat 22.00’den sonradır.” dedi. YAZ geldi, hani derler ya yazın olmaz ise olmazları vardır. Biz ona yenmez ise olmazları diyoruz.DONDURMA… Özellikle yaz…
  Read 582 times Read more...
 • Kilo verememenin 10 nedeni
  Kilo verememenin 10 nedeni 1) Diyet yapmaya hazır olmamak Bir şeyi yapmaya karar vermek, aslında o işi yarılamaktır. Kilo verememenin en belirgin nedenlerinden biri de tam istekli olmamaktır, sadece başkaları istiyor diye başlamak, tam kararlı ve iradeli olmamak başarının önündeki en büyük engellerden biridir.…
  Read 711 times Read more...
 • Türkiye, Tatlıda Çikolata ve Vanilya’dan, Tuzluda ise Peynir ve Baharat’tan Vazgeçemiyor
  Türkiye, Tatlıda Çikolata ve Vanilya’dan, Tuzluda ise Peynir ve Baharat’tan Vazgeçemiyor Aroma’nın Sihirli Dünyası “Flavourday” Brüksel, Londra, Kopenhag ve Paris’ten Sonra İstanbul’da -İlk kez 2017‘de Belçika’nın başkenti Brüksel’de European Flavour Association (EFFA) organizasyonuyla gerçekleşen Flavourday; Londra, Kopenhag ve Paris‘ten sonra Gıda Aromaları ve Uçan Yağlar Sanayicileri Derneği (AREP) ev sahipliğinde İstanbul’da…
  Read 174 times Read more...
 • Boğaz Ağrısı Çocukları Öldürebilir!
  Boğaz Ağrısı Çocukları Öldürebilir! BOĞAZ AĞRISI ÇOCUKLARI ÖLDÜREBİLİR! OKULDAKİ ÖLÜMCÜL TEHLİKE! Beta mikrobu özellikle okul gibi kapalı ortamlarda hızla yayılıyor. İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Şükrü Yener çocuklarda boğaz enfeksiyonlarına neden olan mikropla ilgili, “Tedavi edilmezse kalp romatizması…
  Read 196 times Read more...
 • Soğukta Kuruyan Ciltlere Beslenme Taktikleri ve Koruyucu Tarif
  Soğukta Kuruyan Ciltlere Beslenme Taktikleri ve Koruyucu Tarif Dışarısı en iyi ihtimalle 4 derece civarında... Arada bir esen rüzgâr, yüzünüze ve ellerinize adeta çentikler atıyor, canınız yanıyor. Sıcak bir ortama girdiğinizde bu kez ellerinizi kırış kırış, yüzünüzü de sert ve kupkuru hissediyorsunuz. Diyetisyen Emre Uzun, "Cildin nemliliği, değişen…
  Read 188 times Read more...
 • Meme Ağrısı ve Meme Hastalıkları
  Meme Ağrısı ve Meme Hastalıkları MEME AĞRISI ve MEME HASTALIKLARI Kadınların özellikle menopoza yakın yaşlarda, memede kitle, meme başı akıntısı ve meme ağrısı şikayetleri ile hekime başvurmaktadır. Bu şikayetlerin yalnızca %10'u meme kanserinden ileri gelir. Meme kanserinde ağrı olasılığı %10'dan azdır. Memede bir kitle tesbit…
  Read 10103 times Read more...
 • Hardal
  Hardal Orjinal Adı Brassica (ya da Sinapis) türleri Turpgiller familyasındandır. Avrupa ve Asya'da yabani ve yaygın olarak yetişen, sağlığa yararları bilindiğinden en az 2000 yıldır tarımı da yapılan, türlerine göre 30 cm. ile 5 m. arasında boylanabilen biryıllık dayanıklı otsu bitkidir.
  Read 3595 times Read more...
 • Türkiye Beslenme Rehberi Özellikle Egzersizden Önce 1 Bardak Süt Öneriyor
  Türkiye Beslenme Rehberi Özellikle Egzersizden Önce 1 Bardak Süt Öneriyor Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Sağlık Araştırmaları Genel Müdürlüğü, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, üniversitelerin katılımıyla hazırlanmış olan ‘Türkiye Beslenme Rehberi’ne göre, başta çocuklar ve gençler, doğurganlık çağındaki kadınlar ve yaşlılar olmak üzere tüm yaş grubundaki bireylerin süt ve…
  Read 129 times Read more...
 • ​Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor
  ​Vitamin Eksikliği Ağız Nezlesine Sebep Oluyor Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği, döküntülü hastalıklar, diş taşları ve uygun olmayan protez kullanımının, ağızda en sık görülen problemler arasında yer alan ağız nezlesine (ağız içi iltihap türü) neden olabildiğini belirtiyor. DÖKÜNTÜLÜ…
  Read 126 times
 • Zihni güçlendiren aktiviteler
  Zihni güçlendiren aktiviteler FARKLI ELLE DİŞ FIRÇALAMAK BEYNİ GÜÇLENDİRİYOR Gün içerisinde sürekli kullanılan el yerine ara ara diğer elin kullanılması beyni kuvvetlendiriyor. Gün içerisinde sürekli kullanılan el yerine, zaman zaman diğer elin kullanılması, beyni güçlendirerek, hafızayı kuvvetlendiriyor. Alışkanlığın dışına çıkalarak farklı elle yazılan…
  Read 1099 times Read more...
 • Kızı İçin 62 Yaşında Ameliyat Oldu
  Kızı İçin 62 Yaşında Ameliyat Oldu Bayram Mutlu, 16 yıldır şeker hastalığı ile mücadele ediyordu. 38 yaşındaki kızı Hatice Er de obezite hastasıydı. Mutlu, ameliyattan korkan kızına cesaret vermek için bıçak altına yattı. Hem şekerden kurtuldu, hem de evladına umut oldu. İstanbul’da yaşayan Bayram Mutlu 1991’den…
  Read 175 times Read more...
 • Maden Suyu ve Soda Kör Edebilir!
  Maden Suyu ve Soda Kör Edebilir! Maden suyu ve soda şişeleri, iş kazalarından sonra gelen göz yaralanması nedenleri arasında listeyi zorluyor. Ülkemizde soda ve maden suyu şişelerine bağlı göz yaralanmalarıyla çok sık karşılaşıldığını söyleyen Dünyagöz Altunizade’den Doç. Dr. Levent Akçay “Soda ve maden suyu şişeleri yere…
  Read 118 times Read more...
 • Kedi Otu
  Kedi Otu Kediotugiller familyasının örnek bitkisidir. Anayurdunun neresi olduğu bilinmeyen kediotunun, dünyanın çeşitli yerlerinde 150 kadar türü yetişmekte, 10 kadar türü ülkemizde de görülmektedir. Bunlardan konumuzu en çok ilgilendiren türüne Tıbbi kediotu (V. officinalis) denilir.
  Read 2892 times Read more...
 • Adalet; Gerçeğe / Hakka Hizmet - KUR'AN!
  Adalet; Gerçeğe / Hakka Hizmet - KUR'AN! Yüceler Yücesi Yaratıcı Güç, müthiş bir akışla çevirdiği bu dünyada, sistemini hak / adalet ilkeleri üzerine kurmuş. Zaten adaletin kaynağı da Allah değil mi? (Nisa,40)“Şüphesiz / hiç kuşkusuz Allah, bir zerre miktarı bile / zerre kadar haksızlık yapmaz.” (Mâide,8)"Ey inananlar!…
  Read 901 times Read more...
 • Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Kürler
  Soğuk Algınlığına Karşı Bitkisel Kürler Soğuk algınlığına yakalandıysanız soğuk algınlığı kürü uygulayarak daha kısa sürede bu rahatsızlıktan kurtulabilirsiniz. Soğuk algınlığı için hazırlanmış bu kürler vücut direncinzi artıracak ve soğık algınlığı ile mücadelinizde yardımcı olacaktır.
  Read 11949 times Read more...
 • Allah Resulü Evimizde Olsaydı... Veya Yuvamızı Mutlu Kılacak Sünnetler
  Allah Resulü Evimizde Olsaydı... Veya Yuvamızı Mutlu Kılacak Sünnetler Her peygamber gibi Allah Resulü de getirdiği dini yaşayarak ve ilahî mesajı yorumlayarak toplumuna açıklamıştır. Peygamber Efendimizin bütün uygulamalarına ve yorumlamalarına, kısacası yaşayış tarzına “sünnet” adını veriyoruz. Onun bu sünnetleri vasıtasıyla biz, hayatımızı ilahî irade doğrultusunda şekillendirmiş ve böylece dünya…
  Read 896 times Read more...
 • Uykuyla İlgili Bilinmeyenler
  Uykuyla İlgili Bilinmeyenler Güne zinde başlayabilmek, çeşitli hastalıklara yakalanmamak için iyi bir uyku çok önemli. Uykusuzluğun zararları saymakla bitmiyor. Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı uyku ile ilgili önemli bilgiler verdi. Uykuyu bilimsel açıdan tanımlamanın çok zor olduğunu söyleyen Bölükbaşı,…
  Read 144 times Read more...
 • Cinsel İlişkiden Tiksinme
  Cinsel İlişkiden Tiksinme Cinsel yaşamın ayıp ve günah olduğu öğretilen bir toplumda yaşıyoruz. Evlenmemiş kızlarımızın bakire olmalarının zorunlu tutuldukları, aksi durumlarda kan dökülen bu toplum; kadının görevi evlenmek, çocuk doğurmak ve anne olmaktır" derken, cinsel yaşama karşı ilgi göstermeyen genç kızlara iyi gözle,…
  Read 1316 times Read more...
 • Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi
  Ani Zayıflama Pankreas Kanseri Habercisi 60 GRAMLIK ORGANIN KORKUTUCU YÜZÜ! Sinsice ilerleyen pankreas kanseri, tanısı zor olduğu için en çok korkulan kanser türlerinden biri. Yeni başlayan diyabet ve hızlı kilo kaybının hastalığın önemli belirtileri olduğuna dikkat çeken VM Medical Park Pendik Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı…
  Read 160 times Read more...
 • ​Enfeksiyon Ellerde!
  ​Enfeksiyon Ellerde! Günde yaklaşık 500 kez farkında olmadan yüzümüze dokunduğumuzu ve hastalık yapan mikroorganizmaları ellerimizden yüzümüze taşıdığımızı biliyor musunuz? Medical Park Bahçelievler Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Denizhan Dizdar, “Havaların mevsim normallerinin üzerinde sıcak olması, beklenen kar yağışının gelmemesi ve…
  Read 188 times Read more...
 • Taylan Erler İstanbul Jazz Band Her Cumartesi Jigger Roof Bar'da
  Taylan Erler İstanbul Jazz Band Her Cumartesi Jigger Roof Bar'da Anadolu Yakası’nın en prestijli oteli Wyndham Grand İstanbul Kalamış Marina Hotel, caz sevenleri teras katında bulunan Jigger Roof Bar’da bir araya getiriyor. Cazın eğlenceli yüzü ‘Taylan Erler İstanbul Jazz Band’in sahne aldığı mekan, eğlencesinin yanı sıra zengin menüsüyle misafirlerine keyifli…
  Read 330 times Read more...
 • Oyun Terapisi nedir?
  Oyun Terapisi nedir? Oyun Terapisi nedir? Oyun ve oyuncaklar aracılığı ile çocukların kendilerini ve ihtiyaçlarını ifade etmelerine yoğunlaşan özel terapi türüne “oyun terapisi” denir. Oyun terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini oyun ile ortaya koymalarını amaçlar. Oyun terapisti ise çocuğun…
  Read 282 times Read more...
 • Geçmiş Yaşamları Keşfetmek
  Geçmiş Yaşamları Keşfetmek Hep merak ettiğimiz bir konudur Geçmiş Hayat diye bir şey varmıdır. Bu konuda eğitim almadan önce yaptığım Hipnoz uygulamaları seanslarında, danışanlarım sıkıntıları ile ilgili bilinçaltı anılarını anlatırken bazen öyle şeyler anlatıyorlardı ki. Seans sonrası değerlendirme yaparken. “ Böyle bir konu…
  Read 5510 times Read more...