kadinlarguzeldir.com

Hemşiresiz Sağlık Hizmeti Düşünülemez

Bilimde mükemmeliyet merkezi olma hedefiyle 1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, Hemşirelik Haftası’nı kuruluşunun 25. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği bir sempozyumla kutladı. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları tarafından düzenlenen, Hemşirelik Haftası Sempozyumu’nda sağlık hizmetlerine ulaşımda eşitliğe hemşireliğin katkısı farklı açılardan ele alındı. Sempozyuma, Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) ile Kanada'nın evde bakım kuruluşu olan “Viktorya Dönemi Hemşireler Örgütü’nün” (VON) Eski Başkanı ve CEO'su Dr. Judith Shamian ile Royal College of Nursing Acil, Akut ve Yoğun Bakım Hemşireliği Bölüm Direktörü ve Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nichola Ashby, konuk konuşmacı olarak katıldı.

 

Yedi fakülte ve dört enstitünün yanı sıra çeşitli konulardaki araştırma merkez ve laboratuvarlarında devam eden çalışmalarla, bilimde mükemmeliyet merkezi olmayı hedefleyen Koç Üniversitesi, bu yıl Hemşirelik Haftası’nı, 25. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği bir sempozyumla kutladı. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları tarafından düzenlenen Hemşirelik Haftası Sempozyumu’nda, sağlık hizmetlerine ulaşımda eşitliğe hemşireliğin katkısı farklı açılardan ele alındı.

 

14 ve 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen sempozyum, canlı yayınla Türkiye’nin dört bir yanından 20’den fazla şehirden hemşirelik dernekleri başta olmak üzere, hemşireler ve akademisyenler tarafından izlendi. Amerika’dan ve Avustralya’dan katılımcılar eş zamanlı sempozyumu izleme fırsatı buldu.

 

Hemşirelik Dernekleri adına Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e teşekkür

Her sene 12 Mayıs’ta kutlanan Dünya Hemşireler Günü’nü takiben kutlanan Hemşirelik Haftası’nda bu sene düzenlenen sempozyumda, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ayişe Karadağ tarafından Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e hemşirelik mesleğine yaptığı maddi ve manevi tüm katkılar nedeniyle hemşirelik derneklerinin adlarının yazılı olduğu gümüş bir tepsi takdim edildi.

 

 

Prof. Dr. İnan: Hemşirelik Fakültesi’nin amacı alanında örnek akademik kurum olmak

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, kişisel fedakârlıkla kurumumuzu çok uzun yıllar yönetti. Bugün de bu büyük desteği vermeye devam ediyor. Üniversitemizin Hemşirelik Fakültesi’nin amacı alanında örnek bir akademik kurum olmak. Üniversitemizin diğer fakültelerinde olduğu gibi burada da nispeten az sayıda öğrenci ve nispeten sınırlı sayıda öğretim üyesi kadrosuyla, neyin en güzel yapılabileceğinin örneğini sergilemek için varız. Bunu yaparken yetiştirdiğimiz hemşirelerin Türkiye’de sağlık hizmetlerine olağanüstü katkılarını görmek bizi memnun ediyor. Dileğimiz çalışmalarımızın başka okullar ve kurumlar tarafından da adapte edilmesi ve hemşirelik eğitiminin bambaşka bir düzeye yükselmesi” dedi.

 

Prof. Dr. Ayişe Karadağ: Hedefimiz klinik alanda güçlü hemşireler yetiştirmek

Sempozyumda konuşan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ ise konferansın düzenlendiği Amerikan Hastanesi’nin resmi hemşirelik eğitiminin başladığı ilk merkez olduğunu hatırlattı. Hemşirelik Fakültesi’nin, dünyadaki en iyi beş okulun içinde yer alan Johns Hopkins Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ile işbirliği sonucunda 1999 yılında Hemşirelik Yüksekokulu olarak kurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Ayişe Karadağ, “Kurumumuz 2016 yılında fakülteye dönüştü. Bu köklü eğitim kurumu hemşirelik eğitimi alanındaki liderliğini 2016 yılında ABD’nin Hemşirelik Eğitim Akreditasyon Komisyonu ACEN tarafından akredite edilerek taçlandırdı. Fakülte olarak, hedefimiz bilimin ışığında kaliteli hemşirelik bakımı veren, klinik alanda güçlü hemşirelerin yetiştirilmesidir. Her yıl düzenlediğimiz hemşirelik haftası etkinlikleri ve bu yıl temsilciliğini üstlendiğimiz “Nursing Now” kampanyası da bu misyonun bir göstergesidir” dedi.

 

 

Dr. Shamian: Hemşireliğin geleceği, sağlık politikalarında daha etkili olmasına bağlı

Sempozyumun ilk oturumunda, “Sağlık Hizmetlerinin Eşit Sunumunda Hemşireliğin Katkısı ve Uluslararası İşbirliği Alanları” başlığına ilişkin sunum yapan Dr. Judith Shamian, “Hemşirelik en önemli meslek kuruluşudur. Biz hemşireler hem tıp hem de sosyal bilimler bilgisine sahibiz. Bireye aileye, topluma sağlığı götürmemizde temel bilimler altyapımızı oluşturuyor” dedi. Dr. Judith Shamian sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada hemşireliğin geleceği daha çok hemşirenin sağlık politikalarına yön vermede etkili olup olmayacağına bağlı. Pek çok ülkede hemşireler maalesef sağlık politikalarına yön vermede karar verici pozisyonlara dâhil olmada yetersiz. Norveç’te ve Japonya’da bazı hemşirelerin politikaya dâhil olduklarını görebilirsiniz. Bazı ülkelerde hükümetin altında hemşirelik departmanı ve direktörlüğünü de görebilirsiniz. Hemşiresiz bir sağlık hizmeti düşünülemez. Kaliteli bir bakım vermek istiyorsanız iyi eğitim almış hemşirelere ihtiyacınız var.”

Türkiye’deki hemşirelik eğitimine de değinen Dr. Judith Shamian, “Ülkenizde hemşirelerin lise düzeyinde eğitim aldıklarını gözlemliyorum. Kaliteli bir sağlık hizmeti sağlamak için üniversite düzeyinde eğitimin alınması gerekir. Etkin bir bakım hizmeti ancak yeterli sayıda ve iyi eğitim almış hemşirelerle mümkün olur. Eğitim dışında hemşirelik mesleğinin güçlendirilmesi için insan kaynaklarının ve insan temelli bakım planlanması da çok önemli” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Ashby: “Hemşirelik alanında yapılacak çok iş var”

Nottingham Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nichola Ashby de, “İngiltere’de 700 bin kayıtlı hemşire bulunuyor, bunun 616 bini kadınlardan oluşuyor, 73 bin tanesi ise erkek hemşire, bu trajik bir durum. Pratikte mükemmelliğin teşvik edilmesi, hemşireliğin geliştirilmesi ve eğitimi, sağlık politikalarıyla ilgili toplumun bilinçlendirilmesi, hemşirelerin temsil edilmesi gibi hemşirelik alanında yapmamız gereken pek çok şey var. Yapılması gerekenleri ancak değişmeye ve liderlik etmeye devam ederek yapabiliriz. Değer verdiğimiz yaklaşımlarımızı korumaya devam etmeliyiz” dedi.

Sempozyumun devamında, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, ‘Anayasal Hak olarak Sağlık’ konusunda bir sunum yaptı. Moderatörlüğünü Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Dr. Ayşe Beşer ve Dr. Fahriye Oflaz’ın yaptığı‘Sağlıkta eşitliği Etkileyen Faktörler’ panelinde Dr. Judith Shamian, ‘Sağlıkta Eşitsizlik ve Coğrafi Dağılım’ konusunda söz alırken, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Dr. Berna Tuncay ‘Mevcut Politikalar ve Sağlığa Etkisi konusunda yapılan araştırmalar ve bulguları ile ilgili bilgiler paylaştı. Sağlık haberciliği konusunda basının önde gelen isimleri arasında yer alan gazeteci Mesude Erşan da bir sunum yaptı.

 

Sempozyum kapsamında düzenlenen “Mesleği Güçlendirmede Özel Dal Hemşirelerinin Rolü” başlıklı panelde Onkoloji Hemşireleri Derneği’nden Hemşire Figen Bay, Diyabet Hemşireleri Derneği’nden Dr. Semra Erdoğan, Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği’nden Dr. Nevin Hotun Şahin, Yara, Ostomi, İnkontinans Hemşireleri Derneği’nden Dr. Zehra Göçmen Baykara, Türk Yoğun Bakım Hemşireliği Derneği’nden Uzman Hemşire Ebru Kıraner de konuşmacı olarak yer aldı.

 

 

Prof. Dr. Judith Shamian hakkında: Uluslararası Hemşireler Konseyi'nin (ICN) bir önceki dönem başkanı, Kanada'daki en büyük evde bakım kurumu olan Viktorya Dönemi Hemşireler Örgütünün (VON) eski Başkanı ve CEO'sudur. Kanada Federal Hükümeti Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Politikası Ofisi'nin kurucu direktörüdür. Ayrıca, Kanada’da Toronto Universitesi, Lawrence S. Bloomberg hemşirelik Fakültesinde profesör olan Shamina, dört fahri doktora ve uluslararası bir çok ödülün sahibidir. Yakın geçmişte, Dr. Shamian Birleşmiş Milletler Sağlık Komisyonu’nda “Sağlık İstihdam ve Ekonomik Büyüme” alnında hizmet vermiştir. Dr. Shamian özellikle son yıllarda, uluslararası düzeyde sağlık politikalarına yön vermede güçlü bir ses olmaya devam etmektedir.

 

 

Doç. Dr. Nichola Ashby hakkında: RGN, ENB, BSc (hons), MSc, PGCHE, SFHEA, Royal College of Nursing’de Acil, Akut ve yoğun bakım hemşireliği bölümünün direktörü ve Nottingham Üniversitesi'nde Yetişkin Hemşireliği alanında Doçent olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Yoğun bakım, Akut ve Travma Bakımı alanında klinik kariyerinin ardından, şu anda bu alanlarda lisansüstü dersleri ve çeşitli araştırmalar yürütmektedir. Royal College of Nursing, İngiltere’de hemşireleri ve hemşireliği temsil etmek, sağlık politikalarını şekillendirmek ve uygulamada mükemmelliği yakalamayı amaçlayan bir kurumdur. Dr. Ashby, Acil, Akut ve yoğun bakım hemşireliği alanında, İngiltere’de ulusal düzeyde hemşireleri temsil etmek ve sağlık politikaların geliştirilmesinde diğer Kraliyet Kolejleri ve sağlık kurumları ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

 

Koç Üniversitesi Hakkında

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 30 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 36’sı burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi'nde öğrenim gören 7.048 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 13.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

Okunma 165 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

loading...
 • "Günde İki Öğün Hastalıklardan Uzak Tutuyor"
  "Günde İki Öğün Hastalıklardan Uzak Tutuyor" Yoga, pilates, personel training alanında hizmet vererek spor alışkanlıklarında değişiklik yaratmayı amaçlayan Loop Workout, Ankara’nın seçkin isimlerinin katıldığı seminer programı ile açıldı. Stüdyo sahipleri Derya Açıkbaş ve Deniz Açıkbaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış, alanında uzman isimlerin verdiği seminerler ile Başkent camiasına tanıtıldı. Beril Çavuşoğlu ile yoga etkinliği ile başlayan seminer programında; Çavuşoğlu, yoganın vücut üzerindeki etkilerinden bahsederek, düşünce gücünün yaşam üzerindeki etkilerine değindi. Fatma Arpacıoğlu ile Transformal Nefes seansı ile…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • ​Yarıyıl Tatilini Güzel Geçirmenin 6 Yolu
  ​Yarıyıl Tatilini Güzel Geçirmenin 6 Yolu Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, ailelere güzel bir tatil geçirmenin ve ikinci döneme enerjik bir şekilde başlamanın ipuçlarını anlattı. İşte Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı’nın yarıyıl tatilini güzel geçirmek için 6 önerisi: Çocukların dinlenmesine izin verin Adı üstünde “Tatil”... Bu nedenle çocukların dinlenebilmesi, zihinlerini sakinleştirebilmeleri için fırsatlar yaratın. Uykularını alabildikleri, komutsuz, koşturmadan uzak, okul, ödev, proje veya hafta sonu…
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor!
  Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor! Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor! P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, 21 Ocak Dünya Sarılma ve Kucaklaşma Günü’nde bebeklerin ebeveynleriyle sağlıklı iletişim kurmasında ten temasının ve sarılmanın önemine dikkat çekiyor. Bebekler için anne ve babasının her dokunuşunun sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğunu söyleyen Prima’nın Uzman Kurulu Üyesi Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, ebeveynlere bebekleriyle sık sık ten tene temas kurmalarını ve sarılmalarını öneriyor.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Karnede Ödül ve Cezanın Ölçüsü Ne Olmalıdır?
  Karnede Ödül ve Cezanın Ölçüsü Ne Olmalıdır? Onay ihtiyacı duyan çocuğun fikirleri oluşmuyor! Öğrenciler yorucu bir dönemi geride bırakmaya hazırlanıyor. Bugünlerde en çok konuşulan konuların başında karnede ödül ve cezanın ölçüsü geliyor. Uzmanlar, ödül ya da cezanın çocuğun onay arayıcılık ile ilgili kişilik özelliğinin oluşmasına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Uzmanlar, “Sürekli onay almaya ihtiyaç duyan bir çocuk, kendi fikir ve tercihlerini oluşturamaz” uyarısında bulunuyor.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • ​Her 5 Erkekten 1’inde Kısırlık Görülüyor
  ​Her 5 Erkekten 1’inde Kısırlık Görülüyor Erkek kısırlığı, toplumda her 5 kişiden 1’inde izleniyor. Kadın nedenli kısırlık durumlarında da oldukça sık olarak karşımıza çıkıyor. Peki, erkek kısırlığı yeteri kadar biliniyor mu? Erkeklere yeteri kadar tetkikler yapılıyor mu? Prof. Dr. Recai Pabuçcu, konuyla ilgili merak edilen sorulara yanıt verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • “BALIK TÜRLERİMİZİN ÇOĞUNU YİTİRDİK”
  “BALIK TÜRLERİMİZİN ÇOĞUNU YİTİRDİK” Türkiye’nin gastronomi alanındaki en köklü sivil toplum kuruluşu Mutfak Dostları Derneği organizasyonuyla düzenlenen “Dünden Bugüne İstanbul’un Balıkları“ etkinliği 12 Ocak 2019 akşamı Kalyon Otel’de gerçekleşti. İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Öğretim Üyesi ve TÜDAV Başkanı Prof. Dr. Bayram Öztürk ve gazeteci Ahmet Örs’ün İstanbul’un sucul yaşamı ile ilgili olarak yaptıkları sunumların ardından, Falyanos by Kalyon’da gerçekleşen İstanbul balıkları konseptli yemek büyük beğeni topladı. Ülkemizin özgün lezzetlerini ve yöresel üreticileri desteklemek…
  in Haberler Add new comment Read more...
 • Çay Ve Kahveyi Çok Seviyoruz, Peki Ya Sağlığımız?
  Çay Ve Kahveyi Çok Seviyoruz, Peki Ya Sağlığımız? Türkiye’nin sağlıklı yaşam ve beslenme alanında ilk dijital bilimsel bilgi platformu “Bilim Bunu Konuşuyor” ile en güncel bilgileri kamuoyuyla paylaşan Sabri Ülker Vakfı, bu kez en fazla tercih edilen içeceklerin başında gelen çay ve kahvenin sağlığa olan etkilerini ele alıyor. Çay ve kahvenin türünün, tüketim miktarının, hazırlanma şeklinin sağlık üzerinde farklı etkileri olduğunun altını çizen Sabri Ülker Vakfı, sevilen bu iki içeceğe ilişkin bilimsel verileri aktarıyor. Sabri Ülker Vakfı kurulduğu…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Zayıf Notları Düzeltmek İçin Çocuğunuzla Birlikte Plan Yapın
  Zayıf Notları Düzeltmek İçin Çocuğunuzla Birlikte Plan Yapın Karnesinde zayıf notları olan çocuklara kızmak yerine destek olmak gerektiğini söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Uzman Psikolog Elçin Konuk, ebeveynlere çocuklarına notları yüzünden ceza vermek yerine birlikte gerçekçi hedefler koyarak notlarını düzeltebilmesi için bir çalışma planı yapmayı öneriyor.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Doğum Sonrası Depresyona Yol Açan 10 Neden
  Doğum Sonrası Depresyona Yol Açan 10 Neden Depresyon, kadınlarda erkeklere oranla 2 kat daha fazla görülüyor ve kadınlar, üreme hormonlarında değişim olduğu dönemlerde depresyona daha yatkın hale geliyor. Doğum sonrası dönemdeki depresyon; kadında gerçekleşen fiziksel, duygusal ve davranışsal değişimlerin karışımını ortaya koyuyor. Bu süreç, doğumdan sonraki 4 hafta içinde belirginlik kazanıyor. Memorial Dicle Hastanesi Psikoloji Bölümü’nden Klinik Psikolog Özlem Soysal, doğum sonrası görülen depresyon ve bu süreçte alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • ​Kışın Daha Çok Diş Sıkıyoruz
  ​Kışın Daha Çok Diş Sıkıyoruz Karanlık ve soğuk kış günlerinde daha az hareket ediyor, daha çok uyuyoruz. Strese ve depresyona da eğilimimiz artıyor. İşte tün bunlar da kışın daha çok diş sıkmamıza sebep olabiliyor Birçoğumuz özellikle uyurken farkında olmadan dişlerimizi sıkar ve gıcırdatırız. Sürekli tekrarlanması durumunda çene ve dişler, sanıldığından daha fazla zarar görür. Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, diş gıcırdatma olarak bildiğimiz bruksizmin zararlarını ve botoks enjeksiyonu ile tedavisini anlattı…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Aç Kalmak Zayıflatmaz
  Aç Kalmak Zayıflatmaz Fit ve sağlıklı bir vücuda sahip olmak herkesin hayallerini süslüyor. Günümüzde diyetisyene ve spor salonlarına gidenlerin sayısında önemli bir artış var. Zayıflamak için başvurulan yöntemlerden bir tanesi de yanlış ürün kullanımı. Son olarak Miss International 2013 Filipinler güzeli Bea Santiago, zayıf kalmak için çok spor yaptığını ve spor öncesi aldığı besin takviyelerinden protein tozunun böbrek yetmezliğine neden olduğunu açıkladı. Bilinçsiz kullanılan besin takviyelerinin sağlığımız için tehdit oluşturduğuna dikkat çeken Diyetisyen…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • KARDİYAK MR ile Kalbe 360 Derece Bakış
  KARDİYAK MR ile Kalbe 360 Derece Bakış Kalp, göğüs kafesi içinde ve kemik yapıların arkasında bulunmasının yanı sıra sürekli hareket halinde olduğundan görüntülenmesi en zor alanlardan biridir. Bu yüzden fonksiyonlarını ve hastalıklarını ayrıntılı incelemek için ileri teknolojiye sahip merkezler ve bu konuda deneyimli uzmanlar gerekli. Kardiyak MR’ın girişimsel işleme gerek duyulmadan kalbin en ayrıntılı şekilde incelenebileceği ileri görüntüleme yöntemi olduğunu belirten Liv Hospital Ulus Radyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ayşe Görmeli yöntemin avantajlarıyla ilgili bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • ​Yeni Teknoloji İmplantlar Çok Daha Sağlam
  ​Yeni Teknoloji İmplantlar Çok Daha Sağlam Kemik yapısı zayıflamış olan kişilere artık implant yaparken kemik ilavesine gerek kalmayacak! Yeni teknoloji implantlar artık daha ince ama daha sağlam. Kişinin kendi kemiği içine standart implantlarla aynı sağlamlığa sahip ama çok daha ince implantlar yerleştiriliyor…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • GENÇLER DİKKAT: Kalp "Şakaya" Gelmez!
  GENÇLER DİKKAT: Kalp "Şakaya" Gelmez! Kalp krizi günümüzde gençlerde daha sık görülmeye başladı. Uzmanlar gizli kalp hastalıklarına dikkat çekerken uyarıyor: “Korku evleri, bilgisayar oyunları, futbol maçları, sosyal medyada takipçi kazanmak için yapılan şakalar, aşırı heyecana yol açarak krizi tetikleyebilir!” Zaman değişti, hastalıkların yaşı da öyle… Beslenme alışkanlıklarımız, yaşam tarzımız, şehir hayatı kalbi yoruyor. Medical Park Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Selçuk Özkan, gençlerde artık daha sık görülen kalp krizlerine dikkat çekti, “Yaşlılarda olduğu…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Kışın Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 12 Öneri
  Kışın Sağlıklı Bir Hamilelik İçin 12 Öneri Soğuk hava nedeniyle vücut direncinde düşme ve üst solunum yolu enfeksiyonuna yakalanma gibi sorunlar nedeniyle kış aylarında hamileliğin daha zor geçeceği düşünülüyor. Aslında kış ayları sanılanın aksine hamileliği geçirmek için daha avantajlı. Çünkü hamilelikte vücut ısısının artması nedeniyle sıcak basması ve el ayak şişmeleri gibi sorunlar gelişebiliyor. Yaz aylarında havanın sıcak olması bu yakınmaları daha da artırıyor. Kışın ise bu tür problemlerin gelişme riski düşüyor. Üstelik alınacak bazı basit tedbirlerle…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Çocuğunuzun Yavaş Büyümesinin Nedeni Çölyak Olabilir
  Çocuğunuzun Yavaş Büyümesinin Nedeni Çölyak Olabilir Her yaşta ortaya çıkabilen çölyak hastalığı çocuklarda; büyüme geriliği, boy kısalığı, iştahsızlık, uykusuzluk hatta aşırı mızmızlık gibi durumlarla kendini belli edebiliyor. Her 100-150 çocuktan birinde görülen çölyak hastalığının etkilerinden kurtulmak için glutenli gıdalardan uzak durmak gerekiyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Çocuk Gastroenteroloji Bölümü’nden Prof. Dr. M. Ayşe Selimoğlu, çölyak hastalığı ve alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Yargının İş Gücü Azalırken Dava Süreleri Kısalıyor
  Yargının İş Gücü Azalırken Dava Süreleri Kısalıyor Özellikle Amerika Birleşik Devletleri ile İngiltere gibi hukuk sistemi gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan ve alternatif uyuşmazlık çözümlerinden biri olan ‘Arabuluculuk’, ülkemizde de 1 Ocak tarihinden itibaren ticari davalarda zorunlu hale geldi. Yeni yıl ile birlikte ülke genelinde görev yapan 9 bin 410 arabulucu, yılda yaklaşık 200 bin’den fazla alacak ve tazminata ilişkin ticari uyuşmazlığı, dava açılmadan çözüme kavuşturmak adına görev yapacaklar. Yargının iş gücünün azalacağına dikkat çeken Av.Baran Usanmaz,…
  in Haberler Add new comment Read more...
 • Her Hastalığın Bir Mevsimi Var
  Her Hastalığın Bir Mevsimi Var Yılın belirli dönemlerinde, belirli hastalıkların görülme sıklıkları artarken bazı tedavilerin diğer dönemlere oranla daha başarılı olma ihtimali de yükseliyor. Dünyanın güneş ve kendi etrafındaki dönüşü, doğada bir takım döngülere, her döngü de kendine has değişikliklere neden oluyor. Mevsimler de bu döngülerden bir tanesi. Dünya üzerinde her yarım kürede, her farklı coğrafyada yılın belirli dönemlerinde birbirinden farklı iklim ve anlık hava durumu özellikleri yaşanması da bu döngüler nedeniyledir. Böylesi önemli değişikliklere…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Depresyon Hırkasına Dikkat!
  Depresyon Hırkasına Dikkat! Kış mevsimi, beyindeki hormonlar üzerinde rol oynuyor. Kısalan günler ve soğuk hava, sosyal aktivitelerde kısıtlamalara sebep olurken, uyku ve yeme alışkanlıklarını da büyük oranda etkiliyor. Mevcut teknolojinin kişileri yalnızlaştırmasıyla kış depresyonunun çok daha yoğun şekilde yaşandığını belirten uzmanlar, bu süreçte alınan kiloların, yaz depresyonunu tetiklediğine dikkat çekiyor.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • ​Yeni Yıl Kutlamalarıyla Kültürünü Yansıtan 6 Ülke
  ​Yeni Yıl Kutlamalarıyla Kültürünü Yansıtan 6 Ülke 2018 yılının son ayına girdiğimiz bu günlerde yeni yıl heyecanı şimdiden başladı. Tüm dünyada çeşitli etkinlik ve organizasyonlarla kutlanan yeni yılda beklentiler ve dilekler, en iyi hayaller ışığında şekillenir. Kültürlerin hamurunda yoğrulan bu duygular da ortaya çeşitli ritüeller çıkarmaktadır. Online seyahat markası biletall.com blog yazısında ‘Yeni Yıl Kutlamalarıyla Kültürünü Yansıtan 6 Ülkeyi’ derledi
  in Haberler Add new comment Read more...

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

İlginizi Çekebilir...

 • Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır?
  Gerçek Doğum Sancısı Nasıl Anlaşılır? Doğum sancısı nasıl olur, hangi durumda hastaneye gidilmelidir? Gebelik süresi bilindiği gibi 40 haftadır. Genellikle tahmini doğum tarihi yaklaştıkça gebelerde rahimde kasılmalar tespit edilir.Gebeler bu kasılmaları karnında dikleşme ve sertleşme şeklinde hissederler. Özellikle normal seyreden gebelikte 37. haftadan sonra fetal…
  Read 4505 times Read more...
 • Ödem İçin Şifalı Kür
  Ödem İçin Şifalı Kür Vücutta anormal miktarda su toplanmasıdır. Kalp, damar ve böbrek hastalıklarının bir belirtisi olabildiği gibi bazı alerjik durumlarda ve beyin travmalarında ciddi sonuçlar doğurabilir. Özellikle derialtı ve kaslardaki doku aralıklarında, seröz boşluklarda (kalp, akciğer ve karın iç zarları) serbest sıvının toplanması,…
  Read 15113 times Read more...
 • ​Erkek kısırlığının 10 sebebi
  ​Erkek kısırlığının 10 sebebi Kadın Hastalıkları, Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Op. Dr. Latif Küpelioğlu erkekleri uyarıyor: Günümüzde artık kadın ve erkek kısırlık oranları eşit. Nasıl ki kadınlara ‘Geç kalmayın, anne olmayı ertelemeyin’ diyorsak, artık erkeklere de ‘Baba olmayı ertelemeyin’ diyerek aynı cümleleri kuruyoruz.…
  Read 37 times Read more...
 • Geleceğinizi Hayal Etmek
  Geleceğinizi Hayal Etmek Geleceğinizi Hayal Etmek Düşlerin bir kısmı geleceğinizin nasıl olacağını hayal edebilmekle ilgilidir. Çocuklar her zaman kendi gelecek­lerinde nelerin olmasını istediklerinin bilincinde değildir. Farklı seçenekler üzerinde konuşmak ve neyin mümkün olabileceğini düşündüğünüzü anlatmak, gele­cekle ilgili bir hayal kurarken düş güçlerini kullan­malarına…
  Read 1165 times Read more...
 • Bu Bayram Otizmli Çocukların Güneşi Olmak İster Misiniz?
  Bu Bayram Otizmli Çocukların Güneşi Olmak İster Misiniz? Kurban Bayramı’nda bağışlarınızı Tohum Otizm Vakfı’na yaparak; otizmli çocukların ihtiyacı olan eğitimi almasına katkı sağlayın. Doğuştan gelen ve genellikle yaşamın ilk üç yılında fark edilen bir gelişimsel farklılık olan otizmin görülme sıklığı günümüzde çok büyük bir hızla artıyor. 1985 yılında…
  Read 141 times Read more...
 • Omurilik Felçliler İlk Adımını Attı
  Omurilik Felçliler İlk Adımını Attı Omurilik felcinin tedavisi için yapılan araştırmalara kaynak yaratan Wings for Life Vakfı, hastalığın tedavisinde sona çok yaklaştı. Vakfın desteklediği araştırmacılar Profesör Gregoire Courtine ve Jocelyne Bloch, omurilik içerisinde hasarlı bölgeyi elektrik sinyalleri kullanarak yeniden işlev kazandıran bir tedavi geliştirdi. Tedavi…
  Read 60 times Read more...
 • İkiz gebelik hakkında merak edilenler
  İkiz gebelik hakkında merak edilenler Bir çiftin ikiz çocuk sahibi olması olasılığı nedir? Bu konuda istatistikler mevcut mu? Tüp bebek yöntemiyle ve doğal yoldan ikiz bebek sahibi olma olasılıkları, ayrı ayrı nedir? Doğal yollarla ikiz gebelik oluşma olasılığı 1/88 oranındadır. Tüp bebek uygulamalarında ise transfer…
  Read 3708 times Read more...
 • Kendinizi Test Edin
  Kendinizi Test Edin BESLENME DURUMU FARKINDALIĞI TESTİ- Sağlıklı Beslenip beslenmediğinizi mi merak ediyorsunuz? O halde aşağıdaki soruları yanıtlayın ve kendinizi test edin.Aşağıda sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmada dikkat edilecek noktaları sizler için sıraladım.
  Read 1310 times Read more...
 • Mitral Kapak Ameliyatlarında Kişiye Özel Tedavi Önemli
  Mitral Kapak Ameliyatlarında Kişiye Özel Tedavi Önemli Nefes darlığı, çarpıntı, göğüs ağrısı, bacaklarda şişlik… Bu belirtiler hayati tehlikeye neden olabilen bir kalp problemi olan mitral kapak yetmezliğine işaret edebilir. Mitral kapakta bir sorun olduğunda, kapağın ya onarılması ya da değiştirilmesi gerekir. Tedaviyi kişiye göre özelleştirmek önemlidir. Memorial…
  Read 134 times Read more...
 • Genç Kızlar, Ergenlik Döneminde Başarısızlıklarından Dolayı Yargılanmamalı!
  Genç Kızlar, Ergenlik Döneminde Başarısızlıklarından Dolayı Yargılanmamalı! Orkid’in genç kızların ergenlik döneminde yaşadığı kaygıları ve sorunları ele aldığı anketin sonuçları, genç kızların yüzde 86’sının başarısızlıktan korktuğu için yeni şeyler denemekten kaçındığını, yüzde 59’unun ise başarısız olduklarında toplum tarafından dışlanma kaygısı taşıdığını ortaya koydu. Anket sonuçlarını yorumlayan Prof.…
  Read 398 times Read more...
 • Güne Keyifli Başlamanın Sırrı Siemens Küçük Ev Aletlerinde
  Güne Keyifli Başlamanın Sırrı Siemens Küçük Ev Aletlerinde Siemens, teknoloji ve estetiği bir araya getirdiği küçük ev aletleri ile eşsiz bir kahvaltı deneyimi sunuyor. Günün en önemli öğünü, hafta sonlarının en keyifli anları kahvaltılar, Siemens ekmek kızartma makinesi, su ısıtıcı, kahve makinesi ile lezzet ve mutluluk dolu bir…
  Read 217 times Read more...
 • Sonbahar başımızı ağrıtıyor
  Sonbahar başımızı ağrıtıyor Mevsim geçişleri migren hastalarının hayatını kabusa çeviren atakları tetikliyor. Bulantı, kusma, ışığa ve sese aşırı duyarlılık gibi belirtiler ile herhangi bir baş ağrısından farklılaşan migren, sıcak havaların yavaş yavaş düştüğü sonbahar aylarında kendini daha fazla gösteriyor. Migrenin tek başına mevsimsel…
  Read 406 times Read more...
 • inseminasyon
  inseminasyon Aşılama nedir? Aşılama, doğal yolla gebe kalamayan çiftlerde, partnerden (ülkemizde kocasından) alınan spermlerin labaratuvarda özel solüsyonlar ile yıkandıktan sonra servikse ya da rahim içine kateter yardımıyla verilmesi anlamına gelir. Aşılama, artificial insemination, suni döllenme, intrauterin inseminasyon (İUİ), intraservikal inseminasyon (İCİ) gibi çeşitli…
  Read 3586 times Read more...
 • Çocuklarınızı teknoloji bağımlılığı tehlikesinden koruyun!Teknoloji bağımlılığı yaşı düştü!
  Çocuklarınızı teknoloji bağımlılığı tehlikesinden koruyun!Teknoloji bağımlılığı yaşı düştü! Çocuklarda teknoloji bağımlılığı yaşı giderek düşüyor ve bu cihazlar çocuğunuzun sağlığını tehdit ediyor. Çocuklarınızı teknoloji bağımlılığı tehlikesinden koruyun!Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Türkiye'de bilgisayar kullanma yaşı ortalama 8 oldu. Cep telefonu kullanma yaşı da 10'a düşerken, her 10 çocuktan…
  Read 1182 times Read more...
 • Çok Amaçlı Temizleyiciler
  Çok Amaçlı Temizleyiciler Çok Amaçlı Temizleyiciler Bu tür temizleyicilerin birçoğu amonyak ve klor içerir ve birlikte kullanıldıklarında ölümcül amonyum klorür gazını oluştururlar. Amonyak akciğerlerimiz için tehlike oluştururken, klorla karıştırıldığında kansere yol açan bileşikler oluşturabiliyor.
  Read 1096 times Read more...
 • Diş Telleri Artık Görünmüyor!
  Diş Telleri Artık Görünmüyor! Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Ortodonti Uzmanı Dr.Dt.Ahmet Pınar ,’Diş hastalıkları ve tedavisinde uygulanan yeni teknoloji “Invisalign” yöntemi ile tel ve braket kullanılmadan ağızda belirgin olarak gözükmeyen, ergonomik şeffaf plakalar ile düzgün ve sağlıklı diş tedavisi artık mümkün.’dedi.…
  Read 700 times Read more...
 • Türkiye’de Besin Alerjisi Görülme Sıklığı Son 10 Yılda İki Kat Arttı
  Türkiye’de Besin Alerjisi Görülme Sıklığı Son 10 Yılda İki Kat Arttı Türkiye Ulusal Allerji ve Klinik İmmünoloji Derneği, Abbott’un koşulsuz katkıları ile ‘Alerji Hedefte’ projesini başlattı. Proje kapsamında, yüzbinlerce bebek ve çocuğu etkileyen ve %40’ını en temel besin olan inek sütü alerjisinin oluşturduğu besin alerjisi hakkında toplumsal bilincin artmasına yönelik kapsamlı…
  Read 373 times Read more...
 • Psikoloji Günleri, Öğrencileri Duayenlerle Buluşturdu
  Psikoloji Günleri, Öğrencileri Duayenlerle Buluşturdu Üsküdar Üniversitesi 2. Psikoloji Günleri, alanında uzman isimleri psikologadaylarıyla buluşturdu. Türkiye’nin ilk nöropsikoloğu olan Prof. Dr. Öget Öktem, psikoloji bölümü öğrencilerine “Nöropsikolojik Değerlendirme” konusunda önemli bilgiler verdi ve tecrübelerini aktardı. Aile terapisi alanında çalışan Prof. Dr. Hürol Fışıloğlu da ilişkiler…
  Read 220 times Read more...
 • Bilinçsiz ilaç kullanımı ölüm getiriyor !
  Bilinçsiz ilaç kullanımı ölüm getiriyor ! Koroner arter hastalığı, dünya genelinde ölüm nedenlerinde halen 1. sıradaki yerini koruyor. Çok sayıda bireyi etkilediği için en fazla istismar edilen hasta gruplarından biri de koroner arter hastaları olmaktadır. Bu hasta grubuna, özellikle de internette sürekli reklamı yapılan “mucize ilaçlar”…
  Read 1032 times Read more...
 • Lösemi belirtilerine dikkat!
  Lösemi belirtilerine dikkat! Diş eti ve burun kanaması, lösemi belirtisi olabilir. 25 bin çocukta bir görülen lösemi, kan hücre çekirdeğinde bir nedenle gelişen genetik kusurların yol açtığı, hücre ölümsüzleşmesi ve çoğalmasıyla ortaya çıkan bir hastalıktır. Ancak lösemi, günümüzde artık korkulacak bir hastalık değil.…
  Read 883 times Read more...
 • Geçmiş Yaşam Çalışması ile Gelen Şifa
  Geçmiş Yaşam Çalışması ile Gelen Şifa  Böyle bir çalışma için illa ki Geçmiş Yaşamlara diğer bir adıyla Reenkarnasyona inanmanız gerekmiyor. Buna ister kozmik bilinç deyin, ister genlerle atalardan taşınan anılar deyin önemli olan bu çalışmalarda hafızada ki kayıtlara ulaşılarak yaşamınızdaki sorunlara çözümler bulunabiliyor olunmasıdır.
  Read 4902 times Read more...
 • Sütün Faydaları
  Sütün Faydaları Çocukların sağlıklı beslenmeleri için günlük diyetlerinde sütün mutlaka yer alması gerektiğinin altını çizen uzmanlar, çocuklarının sağlığından ve beslenmesinden ödün vermek istemeyen ebeveynlere günlük ya da UHT pastörize süt tavsiye ediyor. Bugün, Türkiye’deki 10 evden 8’ine giren ve kurulduğu günden bu…
  Read 112 times Read more...
 • Sesin En Büyük Düşmanı Sigara!
  Sesin En Büyük Düşmanı Sigara! Ses sağlığını korumanın önemine işaret eden uzmanlar, 15 günden uzun süren ses kısıklığının mutlaka kontrol edilmesi gerektiğini vurguluyor. Sesin en büyük düşmanının sigara olduğunu belirten uzmanlara göre, kahve, çay, çikolata ve alkol ses tellerini kurutuyor. Ses tellerinin üzerini örten tabakanın…
  Read 239 times Read more...
 • Temizlik İçin Pratik Bilgiler
  Temizlik İçin Pratik Bilgiler Mutfak aletlerinizi yağ ve tozlardan arındırmak ve temizlemek istiyorsanız karbonat, yemek tuzu ve su ile bir karışım hazırlayın. Kaplarınızın üzerlerine sürün ve bekleyin, daha sonra nemli bezle kurulayın. Mutfakta en sık kullanılan ve en hızlı kireç tutan araç hiç şüphesiz…
  Read 1608 times Read more...
 • SİVİLCE VE AKNE DÜŞMANI: YOĞURT
  SİVİLCE VE AKNE DÜŞMANI: YOĞURT Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu, probiyotiklerin akne tedavisinde büyük bir çözüm olabileceğini belirtti. Dermatoloji Uzmanı Dr. Şerafettin Saraçoğlu anlatıyor: Yapılan son çalışmalar, akne ve rozasea (kırmızı cilt) vakalarında probiyotik kullanımıyla daha hızlı ve güvenli iyileşme sağlanabildiğini gösterdi.
  Read 1251 times Read more...
 • Mevsimsel Diyetlere Son!
  Mevsimsel Diyetlere Son! Fazla kiloları kış aylarında çözmeye başlayalım.Kışın soğuk günlerinde kalın ve bol kazaklarımızın içerisinde fazla kilolarımızı görmezden gelebiliyoruz. Baharın gelmesi ve yaz mevsiminin yaklaşması ile birlikte fazla kilolar canımızı sıkmaya başlıyor değil mi? Kendimizi ince yazlık kıyafetler içerisinde veya bikinili düşündükçe…
  Read 1530 times Read more...
 • Kanser ve Beslenme Seminerinde Gebzeliler Buluştu!
  Kanser ve Beslenme Seminerinde Gebzeliler Buluştu! Okan Üniversitesi Hastanesi ve Gebze Belediyesi tarafından Gebze Kültür Merkezi'nde düzenlenen sağlık seminerinde, Radyasyon Onkolojisi Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Tayfun Hancılar ile Onkolog Dr. Yavuz Dizdar'ın Gebzelilere kanserden korunmanın yollarını anlattı. Hazır Gıda ve Stres Kanser Yapıyor! Gebze Belediyesi Nisan…
  Read 263 times Read more...
 • Kalp Krizinde İlk 2 Saat Çok Önemli
  Kalp Krizinde İlk 2 Saat Çok Önemli Son yıllarda hareketsiz yaşam ve sağlıksız beslenmeye bağlı olarak kalp krizi görülme sıklığı giderek artıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre; kalp hastalıklarından ölümler yüzde 40,4 oranıyla tüm ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alıyor. Ülkemizde her yıl yaklaşık 300 bin…
  Read 417 times Read more...
 • Daniel James Brown’dan Kürek Çocukları
  Daniel James Brown’dan Kürek Çocukları Daniel James Brown’ın sınırları zorlayan bir kürek takımını anlattığı Kürek Çocukları, İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Takım olmak, birçok bedenin tek bir ahenkte hareket etmesi ve mükemmelliğe yaklaşmasıdır. Kürek sporu takım yarışlarının şüphesiz en zor olanlarındandır. Fiziksel dayanıklılık ve azim gibi…
  Read 357 times Read more...
 • Kefendeki Mektup
  Kefendeki Mektup Abdürrahmân bin Avf (r.a) buyurdu.Hazret-i Ömer bir gece bir tulumu su ile doldurup, arkasına almış, Medîne-i Münevvere köylerine giderken yorulmuş.Ben dedim ki,-Ey emîr-el mü’minîn, yorulmuşsunuz! Bana ver, biraz da ben götüreyim.Buyurdu ki,-Eğer bugün sen benim tulumumun yükünü götürür isen, yarın…
  Read 1130 times Read more...