kadinlarguzeldir.com

Hemşiresiz Sağlık Hizmeti Düşünülemez

Bilimde mükemmeliyet merkezi olma hedefiyle 1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, Hemşirelik Haftası’nı kuruluşunun 25. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği bir sempozyumla kutladı. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları tarafından düzenlenen, Hemşirelik Haftası Sempozyumu’nda sağlık hizmetlerine ulaşımda eşitliğe hemşireliğin katkısı farklı açılardan ele alındı. Sempozyuma, Uluslararası Hemşireler Konseyi (ICN) ile Kanada'nın evde bakım kuruluşu olan “Viktorya Dönemi Hemşireler Örgütü’nün” (VON) Eski Başkanı ve CEO'su Dr. Judith Shamian ile Royal College of Nursing Acil, Akut ve Yoğun Bakım Hemşireliği Bölüm Direktörü ve Nottingham Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Nichola Ashby, konuk konuşmacı olarak katıldı.

 

Yedi fakülte ve dört enstitünün yanı sıra çeşitli konulardaki araştırma merkez ve laboratuvarlarında devam eden çalışmalarla, bilimde mükemmeliyet merkezi olmayı hedefleyen Koç Üniversitesi, bu yıl Hemşirelik Haftası’nı, 25. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında gerçekleştirdiği bir sempozyumla kutladı. Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel Hemşirelik Eğitim ve Araştırma Merkezi ve Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşları tarafından düzenlenen Hemşirelik Haftası Sempozyumu’nda, sağlık hizmetlerine ulaşımda eşitliğe hemşireliğin katkısı farklı açılardan ele alındı.

 

14 ve 15 Mayıs tarihlerinde gerçekleşen sempozyum, canlı yayınla Türkiye’nin dört bir yanından 20’den fazla şehirden hemşirelik dernekleri başta olmak üzere, hemşireler ve akademisyenler tarafından izlendi. Amerika’dan ve Avustralya’dan katılımcılar eş zamanlı sempozyumu izleme fırsatı buldu.

 

Hemşirelik Dernekleri adına Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e teşekkür

Her sene 12 Mayıs’ta kutlanan Dünya Hemşireler Günü’nü takiben kutlanan Hemşirelik Haftası’nda bu sene düzenlenen sempozyumda, Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ve Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr Ayişe Karadağ tarafından Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel’e hemşirelik mesleğine yaptığı maddi ve manevi tüm katkılar nedeniyle hemşirelik derneklerinin adlarının yazılı olduğu gümüş bir tepsi takdim edildi.

 

 

Prof. Dr. İnan: Hemşirelik Fakültesi’nin amacı alanında örnek akademik kurum olmak

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, “Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Semahat Arsel, kişisel fedakârlıkla kurumumuzu çok uzun yıllar yönetti. Bugün de bu büyük desteği vermeye devam ediyor. Üniversitemizin Hemşirelik Fakültesi’nin amacı alanında örnek bir akademik kurum olmak. Üniversitemizin diğer fakültelerinde olduğu gibi burada da nispeten az sayıda öğrenci ve nispeten sınırlı sayıda öğretim üyesi kadrosuyla, neyin en güzel yapılabileceğinin örneğini sergilemek için varız. Bunu yaparken yetiştirdiğimiz hemşirelerin Türkiye’de sağlık hizmetlerine olağanüstü katkılarını görmek bizi memnun ediyor. Dileğimiz çalışmalarımızın başka okullar ve kurumlar tarafından da adapte edilmesi ve hemşirelik eğitiminin bambaşka bir düzeye yükselmesi” dedi.

 

Prof. Dr. Ayişe Karadağ: Hedefimiz klinik alanda güçlü hemşireler yetiştirmek

Sempozyumda konuşan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayişe Karadağ ise konferansın düzenlendiği Amerikan Hastanesi’nin resmi hemşirelik eğitiminin başladığı ilk merkez olduğunu hatırlattı. Hemşirelik Fakültesi’nin, dünyadaki en iyi beş okulun içinde yer alan Johns Hopkins Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ile işbirliği sonucunda 1999 yılında Hemşirelik Yüksekokulu olarak kurulduğunu kaydeden Prof. Dr. Ayişe Karadağ, “Kurumumuz 2016 yılında fakülteye dönüştü. Bu köklü eğitim kurumu hemşirelik eğitimi alanındaki liderliğini 2016 yılında ABD’nin Hemşirelik Eğitim Akreditasyon Komisyonu ACEN tarafından akredite edilerek taçlandırdı. Fakülte olarak, hedefimiz bilimin ışığında kaliteli hemşirelik bakımı veren, klinik alanda güçlü hemşirelerin yetiştirilmesidir. Her yıl düzenlediğimiz hemşirelik haftası etkinlikleri ve bu yıl temsilciliğini üstlendiğimiz “Nursing Now” kampanyası da bu misyonun bir göstergesidir” dedi.

 

 

Dr. Shamian: Hemşireliğin geleceği, sağlık politikalarında daha etkili olmasına bağlı

Sempozyumun ilk oturumunda, “Sağlık Hizmetlerinin Eşit Sunumunda Hemşireliğin Katkısı ve Uluslararası İşbirliği Alanları” başlığına ilişkin sunum yapan Dr. Judith Shamian, “Hemşirelik en önemli meslek kuruluşudur. Biz hemşireler hem tıp hem de sosyal bilimler bilgisine sahibiz. Bireye aileye, topluma sağlığı götürmemizde temel bilimler altyapımızı oluşturuyor” dedi. Dr. Judith Shamian sözlerine şöyle devam etti: “Dünyada hemşireliğin geleceği daha çok hemşirenin sağlık politikalarına yön vermede etkili olup olmayacağına bağlı. Pek çok ülkede hemşireler maalesef sağlık politikalarına yön vermede karar verici pozisyonlara dâhil olmada yetersiz. Norveç’te ve Japonya’da bazı hemşirelerin politikaya dâhil olduklarını görebilirsiniz. Bazı ülkelerde hükümetin altında hemşirelik departmanı ve direktörlüğünü de görebilirsiniz. Hemşiresiz bir sağlık hizmeti düşünülemez. Kaliteli bir bakım vermek istiyorsanız iyi eğitim almış hemşirelere ihtiyacınız var.”

Türkiye’deki hemşirelik eğitimine de değinen Dr. Judith Shamian, “Ülkenizde hemşirelerin lise düzeyinde eğitim aldıklarını gözlemliyorum. Kaliteli bir sağlık hizmeti sağlamak için üniversite düzeyinde eğitimin alınması gerekir. Etkin bir bakım hizmeti ancak yeterli sayıda ve iyi eğitim almış hemşirelerle mümkün olur. Eğitim dışında hemşirelik mesleğinin güçlendirilmesi için insan kaynaklarının ve insan temelli bakım planlanması da çok önemli” diye konuştu.

 

Doç. Dr. Ashby: “Hemşirelik alanında yapılacak çok iş var”

Nottingham Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Nichola Ashby de, “İngiltere’de 700 bin kayıtlı hemşire bulunuyor, bunun 616 bini kadınlardan oluşuyor, 73 bin tanesi ise erkek hemşire, bu trajik bir durum. Pratikte mükemmelliğin teşvik edilmesi, hemşireliğin geliştirilmesi ve eğitimi, sağlık politikalarıyla ilgili toplumun bilinçlendirilmesi, hemşirelerin temsil edilmesi gibi hemşirelik alanında yapmamız gereken pek çok şey var. Yapılması gerekenleri ancak değişmeye ve liderlik etmeye devam ederek yapabiliriz. Değer verdiğimiz yaklaşımlarımızı korumaya devam etmeliyiz” dedi.

Sempozyumun devamında, Koç Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bertil Emrah Oder, ‘Anayasal Hak olarak Sağlık’ konusunda bir sunum yaptı. Moderatörlüğünü Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nden Dr. Ayşe Beşer ve Dr. Fahriye Oflaz’ın yaptığı‘Sağlıkta eşitliği Etkileyen Faktörler’ panelinde Dr. Judith Shamian, ‘Sağlıkta Eşitsizlik ve Coğrafi Dağılım’ konusunda söz alırken, Koç Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden Prof. Dr. Dr. Berna Tuncay ‘Mevcut Politikalar ve Sağlığa Etkisi konusunda yapılan araştırmalar ve bulguları ile ilgili bilgiler paylaştı. Sağlık haberciliği konusunda basının önde gelen isimleri arasında yer alan gazeteci Mesude Erşan da bir sunum yaptı.

 

Sempozyum kapsamında düzenlenen “Mesleği Güçlendirmede Özel Dal Hemşirelerinin Rolü” başlıklı panelde Onkoloji Hemşireleri Derneği’nden Hemşire Figen Bay, Diyabet Hemşireleri Derneği’nden Dr. Semra Erdoğan, Kadın Sağlığı Hemşireliği Derneği’nden Dr. Nevin Hotun Şahin, Yara, Ostomi, İnkontinans Hemşireleri Derneği’nden Dr. Zehra Göçmen Baykara, Türk Yoğun Bakım Hemşireliği Derneği’nden Uzman Hemşire Ebru Kıraner de konuşmacı olarak yer aldı.

 

 

Prof. Dr. Judith Shamian hakkında: Uluslararası Hemşireler Konseyi'nin (ICN) bir önceki dönem başkanı, Kanada'daki en büyük evde bakım kurumu olan Viktorya Dönemi Hemşireler Örgütünün (VON) eski Başkanı ve CEO'sudur. Kanada Federal Hükümeti Sağlık Bakanlığı Hemşirelik Politikası Ofisi'nin kurucu direktörüdür. Ayrıca, Kanada’da Toronto Universitesi, Lawrence S. Bloomberg hemşirelik Fakültesinde profesör olan Shamina, dört fahri doktora ve uluslararası bir çok ödülün sahibidir. Yakın geçmişte, Dr. Shamian Birleşmiş Milletler Sağlık Komisyonu’nda “Sağlık İstihdam ve Ekonomik Büyüme” alnında hizmet vermiştir. Dr. Shamian özellikle son yıllarda, uluslararası düzeyde sağlık politikalarına yön vermede güçlü bir ses olmaya devam etmektedir.

 

 

Doç. Dr. Nichola Ashby hakkında: RGN, ENB, BSc (hons), MSc, PGCHE, SFHEA, Royal College of Nursing’de Acil, Akut ve yoğun bakım hemşireliği bölümünün direktörü ve Nottingham Üniversitesi'nde Yetişkin Hemşireliği alanında Doçent olarak görev yapmaktadır. Uzun yıllar Yoğun bakım, Akut ve Travma Bakımı alanında klinik kariyerinin ardından, şu anda bu alanlarda lisansüstü dersleri ve çeşitli araştırmalar yürütmektedir. Royal College of Nursing, İngiltere’de hemşireleri ve hemşireliği temsil etmek, sağlık politikalarını şekillendirmek ve uygulamada mükemmelliği yakalamayı amaçlayan bir kurumdur. Dr. Ashby, Acil, Akut ve yoğun bakım hemşireliği alanında, İngiltere’de ulusal düzeyde hemşireleri temsil etmek ve sağlık politikaların geliştirilmesinde diğer Kraliyet Kolejleri ve sağlık kurumları ile işbirliği içinde çalışmaktadır.

 

Koç Üniversitesi Hakkında

1993 yılında, en yetkin mezunları yetiştirmek, bilimin sınırlarını ilerletmek ve bu alanlarda ülkemize, insanlığa ve Türkiye'ye hizmet etmek misyonuyla kurulan Koç Üniversitesi, uluslararası düzeyde eğitim veren bir kurumdur. 22 lisans, 29 yüksek lisans ve 30 doktora programı bulunan Koç Üniversitesi'nde lisans programındaki öğrencilerin yüzde 36’sı burslu olarak eğitim görmektedir. Koç Üniversitesi'nde öğrenim gören 7.048 öğrenci bulunuyor. Koç Üniversitesi’nin lisans ve yüksek lisans programlarından bugüne değin 13.000’den fazla öğrenci mezun oldu. Koç Üniversitesi, dünya standartlarında geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma olanaklarıyla, öğretim üyesi başına düşen bilimsel makale sayısında Türkiye'deki eğitim kurumlarının arasında en üst sıralarda yer alır.

Okunma 239 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

loading...
 • Nöbet Geçirdiğinde Sakın Bu Hataları Yapmayın!
  Nöbet Geçirdiğinde Sakın Bu Hataları Yapmayın! Halk arasında ‘Sara hastalığı’ olarak bilinen epilepsi, merkezi sinir sisteminden kaynaklanan ve bilinen bir sebebe bağlı olmaksızın tekrarlayan nöbetlerle ortaya çıkan nörolojik bir hastalık. Dünya nüfusunun yüzde 1’inde görülen ve her yaştaki erkek ile kadının kapısını çalabilen epilepsi nöbetleri çok çeşitli olabiliyor. Öyle ki bazı kişilerde nöbet sırasında birkaç saniye boş bakma ve hareketsiz kalma gibi dalma nöbetleri yaşanırken, bazılarında ise bilinç kapanması, kollar ve bacaklarda tekrarlayan istemsiz kasılmalar ile…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon Kalıcı Olabilir
  Gebeliğe Bağlı Hipertansiyon Kalıcı Olabilir Kan basıncı gebelikte fizyolojik olarak düşme gösterse de 10 gebeden 1'inde hipertansiyon görülüyor. İleri yaş gebelikleri ve obezite bu sorunun başlıca nedenlerindendir. Gebelikte hipertansiyon gebeliğe özgü çıkabileceği gibi gebelik öncesi var olan kronik hipertansiyon olarak da görülebilir. Öncelikle gebeliğe özgü hipertansiyon mu (gestasyonel hipertansiyon ) yoksa gebelik öncesi var olan hipertansiyon mu (kronik hipertansiyon) olduğunun anlaşılması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ebru Özenç gebelikte hipertansiyonla ilgili merak edilenleri…
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Tişörtüm Beni Kanser Eder Mi?
  Tişörtüm Beni Kanser Eder Mi? Son derece şirin bir etek, baskılı bir tişört ya da kot pantolon... Her gün giydiğimiz kıyafetlerde kullanılan kimyasallar, uluslararası standartlarda değilse birçok hastalığa hatta kansere bile neden olabilir. Tekstil firmalarına uluslararası standartlara uygun çözümler sunan BMS Kimya Genel Müdürü Metin Özer,giysilerimizdeki tartışmalı kimyasallara neden dikkat etmemiz gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Op.Dr.İlhan ALTEKİN: BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ)
  Op.Dr.İlhan ALTEKİN: BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) ÖZEL BİR NEFES HASTANESİ KULAK BURUN BOĞAZ BÖLÜMÜ Op.Dr.İlhan ALTEKİN BURUN ESTETİĞİ (RİNOPLASTİ) Burun yapısındaki görsel ve fonksiyonel memnuniyetsizliklerin ameliyat ile giderildiği durumlara rinoplasti adı verilir. Rinoplasti, en sık uygulanan kozmetik cerrahiler arasında bulunmaktadır. Burun estetiği ameliyatları ile; burun iç kısmındaki eğrilikler (deviasyon), sinüs problemleri, burun eti (konka) büyüklüklerine ait problemler başta olmak üzere solunum problemleri, burun küçültme ya da büyültme, burun kemer alınması, burun yükseklik ayarlanması, burun daraltılması ve…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Uzm. Dr. Muhammed BARAN: Meningokok Menenjiti Ciddi Bir Hastalıktır Aşı İle Korunabilirsiniz!
  Uzm. Dr. Muhammed BARAN: Meningokok Menenjiti Ciddi Bir Hastalıktır Aşı İle Korunabilirsiniz! Özel Bir Nefes Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Bölümü Hekimlerinden Uzm. Dr.Muhammed BARAN Son zamanlarda halk arasında özel menenjit aşısı sıklıkla konuşulmaya başlandı, buna benim takip ettiğim çocukların aileleri de dahil. Meningokok hastalığı ve menejiti 2-18 yaş arasında görülen bakteriyel menejitlerin en önemli etkenidir. Menenjit beyin ve omuriliği saran zarların iltihabıdır. Kış ve ilkbahar mevsimlerinde sık görülen hastalık hızlı ve ağır seyrederek ölüme yol açmakta, kurtulan hastalarda ağır sekeller kalmaktadır.…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Dyt. Utku Begüm ÖZTÜRKLER Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli?
  Dyt. Utku Begüm ÖZTÜRKLER Demir Eksikliği Olanlar Nasıl Beslenmeli? ÖZEL BİR NEFES HASTANESİ BESLENME VE DİYETETİK BÖLÜMÜ Dyt. Utku Begüm ÖZTÜRKLER DEMİR EKSİKLİĞİ OLANLAR NASIL BESLENMELİ? Özel Bir Nefes Hastanesi Dyt. Utku Begüm ÖZTÜRKLER; Demir, vücudumuz için temel bir mineraldir ve vücudumuzda üretilmez. Bu nedenle besinler yoluyla yeterli miktarda almamız gerekir. Oksijenin dokulara taşınmasında gerekli olan hemoglobin yapımında gerekli olduğu için oksijen yaşam için ne kadar gerekliyse oksijenin kullanılabilmesi için demir de o kadar gereklidir.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Uzm. Dr. Muhammed BARAN Rota Virüs İshali'ne Dikkat !
  Uzm. Dr. Muhammed BARAN Rota Virüs İshali'ne Dikkat ! Özel Bir Nefes Hastanesi Çocuk Sağlığı Ve Hastalıkları Bölümü Uzm. Dr. Muhammed BARAN (Salgın olmasa da çok yaygın) Rota Virüs İshali'ne Dikkat ! Rota virüs çocuklarda ishal yapan en önemli virüslerden biridir ve ilk 2 yaşın altındaki ishallerin en önemli sebebidir fakat her yaşta görülebilir. Rota virüs ishalleri daha çok Aralık ile Mayıs ayları arasında görülür.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Varis Tedavisinin Tam Zamanı
  Varis Tedavisinin Tam Zamanı Yaz tatilinde kusursuz bacaklara sahip olabilmek için varis tedavisini bahar aylarında yaptırmak gerekiyor. Bahar mevsimi, sıcak yaz günlerinin öncesinde cerrahi operasyon gerektiren hastalıkların tedavisi için en uygun dönem. Özellikle sıcak hava ve nemin damarları doğrudan etkilemesi, toplardamar hastalıklarının nüksetmesine neden oluyor. Bahar döneminde yapılan tedaviler de hastaların hayat kalitesini düşürmeden kolay bir iyileşme evresi geçirmelerini sağlıyor.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Yutmada Zorluk Yaşıyorsanız
  Yutmada Zorluk Yaşıyorsanız “Yediklerim boğazıma diziliyor, yutamıyorum” “Sanki boğazımda bir şey var, sürekli takılıyor” şeklinde dile getirilen şikayetler basit gibi görünse de, birçok ciddi hastalığın habercisi olabiliyor. Yemek borusu kanserinin en sık rastlanan belirtisi olan yutma güçlüğü; sindirim sistemi, kas ve sinir hastalıkları hatta az su ile ilaç içmekten bile kaynaklanabiliyor. Memorial Ataşehir Hastanesi Gastroenteroloji Bölümü’nden Uz. Dr. Şule Namlı Koç, yutma zorluğu ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • KALBİ KORUYAN 5 ÖNEMLİ BESLENME KURALI!
  KALBİ KORUYAN 5 ÖNEMLİ BESLENME KURALI! Dikkat! Sık sık kilo alıp vermek kalbi vuruyor! KALBİ KORUYAN 5 ÖNEMLİ BESLENME KURALI! Kalp damar hastalıkları dünyada ölümlerin birinci derecede nedeni olmaya devam ediyor. Öyle ki dünyada her 4 kişiden biri kalp damar hastalıklarına yakalanıyor ve her yıl 18 milyon kişi bu hastalıklardan yaşamını yitiriyor. Ülkemizde de önemli bir sorun olan kalp damar hastalıklarının görülme sıklığı 50 yaş üstündeki yetişkinlerde yüzde 12-15 arasında değişiyor. Ayrıca yetişkin nüfusun yarıya yakını…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Bu Yöntemle Vücudun Kendini İyileştirebilme Gücü Ortaya Çıkıyor
  Bu Yöntemle Vücudun Kendini İyileştirebilme Gücü Ortaya Çıkıyor Osteopati yönteminde hastalıklar, vücuttaki tüm sistemler dikkate alınarak bütüncül bir yaklaşımla ele alınıyor. Sadece adale ve kemik ağrılarında değil sinir, dolaşım ve lenf sistemi hastalıklarının tedavisinde de kullanılıyor. Osteopati bedenin kendini iyileştirme gücünü açığa çıkarmayı hedefliyor. Memorial Wellness Manuel Tıp Bölümü’nden Uzman Fizyoterapist Mehmet Salih Toğa, osteopati ve bu yöntemin kullanıldığı hastalıklar hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Tatlı Krizi Neden Olur?
  Tatlı Krizi Neden Olur? Tatlı krizleri zaman zaman hepimizin kapısını çalabiliyor. Bazen tatlıyı hiç aramıyor, bazı zamanlar her gün tatlı yemek isteyebiliyoruz. Bazı kişilerde bu durum dönemsel değil sürekli bir şekilde devam ediyor olabilir. Her yemek sonrasında eğer tatlı yenmezse sanki doymuyormuş hissine kapılabilir ve yemek sonrasında müthiş bir ağırlık hissi yanında tatlı yeme isteğiyle karşılaşılabilir.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Yalnızca Bedenin Değil, Tüm Varlığın Kutsal
  Yalnızca Bedenin Değil, Tüm Varlığın Kutsal Fransız filozof Simone Weil “Kişi ve Kutsal”da hak kavramını odağına alıyor, kişinin fiziksel görünüşüne ve fikirlerine bakılmadan kutsal olduğunu belirtiyor. Weil, insanların yüreğinin derinliklerinde, maruz kalınan ve tanık olunan onca cürüme rağmen, ona kötülük değil de iyilik yapılacağına dair yenilmez bir beklenti bulunduğunu söylüyor: “Her insanda kutsal olan, her şeyden önce işte budur.”
  in Kitaplar ve Filmler Add new comment Read more...
 • Yanlış Diyet Saç Döküyor
  Yanlış Diyet Saç Döküyor Dengeli ve doğru beslenmek hem fiziksel hem ruh sağlığı için büyük önem taşıyor. Özellikle hanımlar kimi zaman hızlı kilo vermek için yanlış diyetler yapabiliyor. Bilinçsizce yapılan diyetler, cilt, saç ve tırnak sağlığı açısından ciddi tehditler oluşturabilir. Diyet dönemlerinde aşırı zayıflamanın, yetersiz ve dengesiz beslenmenin, saçların soluk ve donuk görünmesine ve dökülmesine yol açtığını söyleyen Liv Hospital Diyet ve Beslenme Uzmanı Orçun Kürüm sağlıklı saçlar için alınması gereken 5 besini anlattı.
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • 2 Yaşa Özel 10 Önemli Tüyo!
  2 Yaşa Özel 10 Önemli Tüyo! Anne babaların çocuklarıyla baş etmekte zorlandıkları; onların inatlaşma, tutturma hatta bağırıp vurma gibi davranışları karşısında nasıl davranacaklarını bilemedikleri zorlu bir dönem 2 yaş. Acıbadem Fulya Hastanesi’nden Psikolog Sena Sivri, bu dönemde, sıradan günlük ihtiyaçların karşılanmasının bile adeta bir güç mücadelesine dönüşmesinin son derece normal olduğunu belirtirken, 2 yaş sendromuyla nasıl başa çıkılabileceğini anlattı, önemli uyarılar ve önerilerde bulundu.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Damar Tıkanıklığında Son Tedavi Yöntemleri
  Damar Tıkanıklığında Son Tedavi Yöntemleri Damar tıkanıklığı, toplumda çok sık görülen ve tedavisi aksatılmaması gereken hastalıkların başında geliyor. Damar tıkanıklığı, gerek genetik faktörler gerekse de kötü ve düzensiz beslenme sonucu ortaya çıkan hastalıkların başında geliyor. Ülkemizde, özellikle belli yaş üzerindeki kişilerde oldukça sık görülen hastalıkların başında gelen damar tıkanıklığı tedavi edilmez ya da görmezden gelinirse uzuv kaybı veya ölüme varan tehlikeli sonuçlara yol açabiliyor.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Göğüslerinizi Büyütecekseniz Sigarayı Bırakmalısınız
  Göğüslerinizi Büyütecekseniz Sigarayı Bırakmalısınız Göğüslerinizi büyütmeyi planlıyorsanız cerrahi operasyondan en az 3 – 4 hafa önce sigarayı bırakmalısınız. Buna elektronik sigara, nikotin bandı ve nikotin sakızları da dahil. Operasyon sonrasında ise 8 hafta sigaradan uzak durmalısınız. Sigara kullanımının, göğüs büyütme operasyonunun iyileşme sürecini ciddi bir şekilde etkilediğini belirten Estetik Cerrah Op. Dr. Alper Mete Uğurlu, sigara içmenin ve plastik cerrahinin neden riskli bir kombinasyon olduğunu şöyle açıklıyor:
  in Haberler Add new comment Read more...
 • "Günde İki Öğün Hastalıklardan Uzak Tutuyor"
  "Günde İki Öğün Hastalıklardan Uzak Tutuyor" Yoga, pilates, personel training alanında hizmet vererek spor alışkanlıklarında değişiklik yaratmayı amaçlayan Loop Workout, Ankara’nın seçkin isimlerinin katıldığı seminer programı ile açıldı. Stüdyo sahipleri Derya Açıkbaş ve Deniz Açıkbaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen açılış, alanında uzman isimlerin verdiği seminerler ile Başkent camiasına tanıtıldı. Beril Çavuşoğlu ile yoga etkinliği ile başlayan seminer programında; Çavuşoğlu, yoganın vücut üzerindeki etkilerinden bahsederek, düşünce gücünün yaşam üzerindeki etkilerine değindi. Fatma Arpacıoğlu ile Transformal Nefes seansı ile…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • ​Yarıyıl Tatilini Güzel Geçirmenin 6 Yolu
  ​Yarıyıl Tatilini Güzel Geçirmenin 6 Yolu Yarıyıl tatiline sayılı günler kaldı. Anadolu Sağlık Merkezi Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı, ailelere güzel bir tatil geçirmenin ve ikinci döneme enerjik bir şekilde başlamanın ipuçlarını anlattı. İşte Dr. Figen Karaceylan Çakmakçı’nın yarıyıl tatilini güzel geçirmek için 6 önerisi: Çocukların dinlenmesine izin verin Adı üstünde “Tatil”... Bu nedenle çocukların dinlenebilmesi, zihinlerini sakinleştirebilmeleri için fırsatlar yaratın. Uykularını alabildikleri, komutsuz, koşturmadan uzak, okul, ödev, proje veya hafta sonu…
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor!
  Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor! Bebeğinizle Kalpten İletişim Sarılmaktan Geçiyor! P&G’nin lider bebek bezi markası Prima, 21 Ocak Dünya Sarılma ve Kucaklaşma Günü’nde bebeklerin ebeveynleriyle sağlıklı iletişim kurmasında ten temasının ve sarılmanın önemine dikkat çekiyor. Bebekler için anne ve babasının her dokunuşunun sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkisi olduğunu söyleyen Prima’nın Uzman Kurulu Üyesi Uzman Psikolog Yeşim Çaylaklı, ebeveynlere bebekleriyle sık sık ten tene temas kurmalarını ve sarılmalarını öneriyor.
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

İlginizi Çekebilir...

 • Güzellik & Bakım 2018 Fuarı Başlıyor
  Güzellik & Bakım 2018 Fuarı Başlıyor TG Expo tarafından 22 - 25 Mart tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Rumeli Salonu’nda düzenlenecek olan 29. Güzellik & Bakım Fuarı, güzellik ile ilgili en son trendleri, uygulama yöntem ve ürünlerini bir araya getirecek. Geçtiğimiz yıl 4…
  Read 318 times Read more...
 • Sünnetten Sonra Deniz ve Havuza Girilebilir Mi?
  Sünnetten Sonra Deniz ve Havuza Girilebilir Mi? az aylarının gelmesiyle birlikte sünnet sezonu da açıldı. Özel Atasağlık Hastanesi Çocuk Cerrahı Op. Dr. Vusala Elekberova sünnet olan çocukların operasyondan ortalama 7 ila 10 gün sonra denize girebileceğini açıkladı. Op. Dr. Vusala Elekberova sünnette yaş faktörünün önemine vurgu yaparak…
  Read 326 times Read more...
 • Sigara Kullanımı Yüzünden Kadınlarda Akciğer Kanseri Arttı
  Sigara Kullanımı Yüzünden Kadınlarda Akciğer Kanseri Arttı Eskiden daha çok erkeklerde görülen akciğer kanserinin sigara kullanımı nedeniyle kadınlarda da arttığına dikkat çeken Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Faysal Dane, “Sigarayla mutlaka çok ciddi mücadele edilmesi gerekiyor. Tüm dünyada sigara tamamen bırakılırsa kansere karşı bugüne kadar geliştirilmiş tüm ilaçlar,…
  Read 248 times Read more...
 • Ağız ülserleri balla tedavi edilecek
  Ağız ülserleri balla tedavi edilecek Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Veteriner Fakültesi ve Diş Hekimliği Fakültesi'nce sürdürülen ortak çalışmada, diş hekimliğine müracaat eden hastaların ağızlarında görülen travmatik ülserlerin (aft) bal ile tedavi edildiği belirtildi.
  Read 2257 times Read more...
 • Önerilere Uyun, Kalp Krizinden Korunun
  Önerilere Uyun, Kalp Krizinden Korunun Kalp krizleri genellikle kalbi besleyen koroner damarlarda oluşan yağlı plakların üzerinde milimetrik yırtılmaların oluşması ve saniyeler içinde üzerinde pıhtı birikerek damarı tıkaması sonucu görülür. Hemen teşhis konulamazsa öldürücü olabilir. Göğüste baskı tarzında bir ağrı hissedildiğinde mutlaka doktor kontrolü, EKG ve…
  Read 192 times Read more...
 • Kışın Uyanmakta Zorlanıyor Musunuz?
  Kışın Uyanmakta Zorlanıyor Musunuz? Havaların erken kararması, soğuk olması, bir ısınmak bir üşümek, hava daha karanlıkken yataktan çıkıp işe, okula gitmek ve gece uykusunun yetmemesi hemen herkes için aynı sorunu davet ediyor: Kimse uykusunu alamıyor ve uyandığında hemen herkes yorgun ve bezgin halde! Bu…
  Read 433 times Read more...
 • Margarin Yağları Bilindiği Kadar Zararlı Değil!
  Margarin Yağları Bilindiği Kadar Zararlı Değil! Öyle bir dünyada yaşıyoruz ki ; nüfusumuzun çok artmış fakat sağlıklı gıdalar miktarının aynı oranda artmamış olması nedeniyle herkes kötünün iyisini arar hale geldi. Gıda sektöründeki bu vurdumduymazlık ve halk sağlığını hiçe saymanın yanında biraz de olsa yüreğimize su serpecek…
  Read 1245 times Read more...
 • Doğurganlığı artıran besinler
  Doğurganlığı artıran besinler Günümüz koşullarında hamile kalmak her zaman çok da kolay olamamakta, çevresel koşullar, genetik yapı, hastalıklar, kullandığınız ilaçlar ve beslenme şekliniz etken unsurlar.
  Read 1562 times Read more...
 • Kuaförlerdeki Ölümcül Tehlike
  Kuaförlerdeki Ölümcül Tehlike Berber, kuaför veya güzellik salonlarına giderken iyi düşünün! İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Dermatoloji Uzmanı Dr. Mehtap Kıdır, “Ortak kullanılan fırça, saç şekillendiricileri, cımbız ve manikür aletleri iyi dezenfekte edilmezse Hepatit B, C ve AIDS hastalıklarına sebebiyet verebilir, boya…
  Read 289 times Read more...
 • Amaç Doğal Burun Yapmak Olmalı
  Amaç Doğal Burun Yapmak Olmalı AMAÇ DOĞAL BURUN YAPMAK OLMALI Başarısız bir veya daha fazla burun ameliyatı geçirmiş olan hastanın tekrar ameliyat edilerek burun görünümü ve burun fonksiyonlarını düzelten Opr. Dr. Yusuf CAN , başarısız burun ameliyatı geçirmiş olan hastalara asla umutsuzluğa kapılmamalarını çinkü çözümolduğunu…
  Read 1128 times Read more...
 • Yeni Bir Ameliyat Şart Değil!
  Yeni Bir Ameliyat Şart Değil! Rinoplasti Merkezi’nden OP.DR.BÜLENT KOÇ ,’ Burun ucunda ameliyata bağlı ve ameliyat olmamış bir burundaki deformiteler, düzensizlikler dolgu ile çok kısa sürede toparlanabiliyor.’dedi.
  Read 964 times Read more...
 • Bembeyaz Dişler İmkansız Değil!
  Bembeyaz Dişler İmkansız Değil! Bembeyaz dişler, herkesin hayalidir. Çay, kahve, sigara gibi günlük hayatta çok fazla tüketilen alışkanlıklar, diş sararmalarına sebep olabilirken kişinin genetik yapısı da, diş renginin oluşmasında etkilidir. “Diş beyazlatma işlemleri, hekim kontrolünde yapıldığı zaman hızlı ve kalıcı sonuçlar elde edilebilmektedir” diyen…
  Read 203 times Read more...
 • Tubal Ligasyon (Tüplerin Bağlanması ile Kısırlaştırma)
  Tubal Ligasyon (Tüplerin Bağlanması ile Kısırlaştırma) Uzman hekim tarafından kadınların fallop tüplerinin (yumurtayı rahme ulaştıran organlar) tıkanması amacı ile tüplerin bağlanmasıdır. Ne zaman kullanılır? Gelecekte oluşabilecek gebeliklerden korunmak amacıyla tüplerin tıkanmasına karar verdiğinizde bu operasyon uygulanabilir. Bu operasyon bir hastalığı veya normal olmayan bir durumu düzeltmek…
  Read 1241 times Read more...
 • Lavanta Detoksu ile Öfkelerinizden Arının!
  Lavanta Detoksu ile Öfkelerinizden Arının! Günümüzdeki hareketsiz yaşam tarzı, oksijen azlığı, stres, katkılı ve mevsim dışı gıdalarla beslenmek her ne kadar normal kabul edilse de sağlığa zararları olduğu kesin. Çıkardığı ' Neden Açım Neden Şişmanım ' adlı kitabında da belirttiği gibi Dr. Gönül Ateşsaçan, dengesiz…
  Read 1065 times Read more...
 • Prostat Kanserine Karşı 6 Koruyucu Öneri
  Prostat Kanserine Karşı 6 Koruyucu Öneri Dünyada yaklaşık her 4 dakikada bir erkeğe prostat kanseri tanısı konuyor. Hastalığın erken teşhis edilmesiyle son derece etkili sonuçlara ulaşılsa da amaç; prostat kanseri gelişimini önlemek. Bu doğrultuda da çalışmalar devam etmekle birlikte prostat kanserinde yaş, ırk, genetik özellikler gibi…
  Read 563 times Read more...
 • Ceviz
  Ceviz Orjinal Adı Juglans türleri Diğer Adları Koş, Koz Cevizgiller familyasında yer alan Juglans cinsi, kışın yapraklarını döken 20 kadar ağaç türünün ortak adı cevizdir. Bu türlerden ülkemizin hemen hemen her yerinde yetiştirilen ve konumuzu en çok ilgilendiren Adi cevizin (J.…
  Read 2760 times Read more...
 • Her 3 Kanser Vakasından 2’sini Önlemek Mümkün
  Her 3 Kanser Vakasından 2’sini Önlemek Mümkün Ülkemizde ölümlerin ikinci büyük nedeni olan kanserlerden genlerimize uygun yaşayarak korunmak mümkün. Genlerden yola çıkılarak hazırlanan koruyucu tıp uygulamaları ile her üç kanser vakasından ikisi önlenebilir. Kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci en sık ölüm sebebi olan kanserler, genetik, yaşam tarzı ve…
  Read 443 times Read more...
 • Gebelik ve Beslenme
  Gebelik ve Beslenme Gebelik; kadın yaşamında dengeli beslenilmesi gereken en önemli zaman dilimidir diyebiliriz. Enerji gereksiniminin giderek arttığı, sabit beslenilse dahi kilo almanın hızlandığı bir süreç olan gebelikte; yetersiz beslenme özellikle bebek sağlığı açısından risk taşıdığı gibi, annenin gebeliğini sürdürmesinde de sorunlara yol…
  Read 2448 times Read more...
 • Beşler'den Halep'e Yardım Tırı
  Beşler'den Halep'e Yardım Tırı Büyük bir insanlık dramının yaşandığı Halep'e yönelik yardım kampanyaları hem devletimizin AFAD ve Kızılay eliyle, hem STK'lar aracılığı tüm hızıyla devam ediyor. Bizler BEŞLER ailesi olarak Peygamber efendimizin de buyurduğu gibi “Komşusu açken tok olan bizden değildir” sorumluluğuyla ve Halep…
  Read 933 times Read more...
 • Uyku Apne Sendromu
  Uyku Apne Sendromu Apne solunumun her hangi bir nedenle 10 saniyeden daha fazla durmasıdır. Soluk durması obstruktif (tıkayıcı, hava yolunun tıkanmasına bağlı) veya santral (beyinden solunum komutu olmamasına bağlı) tiplerde olabilir. Obstruktif uyku apne sendromu, uyku sırasında tekrarlayan apne dönemlerinin olması ve buna…
  Read 1071 times Read more...
 • Dr. Ender Saraç Sağlıklı Yaşamın Sırlarını Anlattı
  Dr. Ender Saraç Sağlıklı Yaşamın Sırlarını Anlattı Sağlıklı beslenme ve yaşam uzmanı Dr. Ender Saraç, AksuVital işbirliğiyle Sur Yapı Marka AVM’de “şifanın sırları” üzerine bir söyleşi gerçekleştirdi. Şifalı bitkiler, sağlıklı yaşam ve beslenme üzerine önemli tavsiyelerde bulunan Saraç, bitkilerin bilinmeyen mucizevi yönlerine değinerek dinleyicilerden gelen soruları da…
  Read 99 times Read more...
 • Kalori Muhasebesi
  Kalori Muhasebesi Form tutmanın, ideal kilolara sağlıklı yollardan ulaşabilmenin çok daha hızlı ve pratik yolları olabilseydi keşke. Fazla kilolar sadece yemekle ilgili olmadığından çözümü için de ‘az ye’ demekle olmuyor. Kişilerin vücut yapılarına uygun beslenme planı ile zayıflamaları, metabolik saatin doğru ayarında…
  Read 836 times Read more...
 • Kuşkonmaz
  Kuşkonmaz Orjinal Adı Asparagus officinalis Zambakgiller familyasındandır. Anayurdunun neresi olduğu bilinmeyen kuşkonmaz bitkisinin, Asya ve Afrika kıtaları ile Akdeniz havzasında yetişen 150 kadar türü vardır. Bunlardan bazısı ince yapraklan nedeniyle süs bitkisi olarak, kimisi de genç sürgünleri sebze olarak ve yenmek…
  Read 2618 times Read more...
 • Sinüzitler / Akut ve Kronik
  Sinüzitler / Akut ve Kronik Sinüsler kafatasının ön bölümündeki boşluklar sistemidir. Sinüslerin yüz kemiklerine hafiflik verdiği ve netice olarak başta dengeyi sağladığı savunulur. Sinüslerin çıkış kanalları genellikle çok dardır. Bunlara ostium adı da verilir. Nezle ya da grip gibi durumlarda ostiumları çevreleyen mukoza şişer ve…
  Read 1041 times Read more...
 • Tat Alamamak Obezite Nedeni Olabilir
  Tat Alamamak Obezite Nedeni Olabilir Fast food’la beslenme, hareketsizlik ve genetik faktörlerden sonra, dünyadaki obezite salgınına neden olabilecek yeni bir etken daha gündeme geldi: Tat alma organlarımız ve algımız... Bilim insanları son yıllarda zarar görmüş tat alma duyusunun yiyeceklerden alınan hazzı olumsuz etkileyebileceği, dolayısıyla kilo…
  Read 282 times Read more...
 • Kemiklerin Sessiz Hırsızı Osteoporoz
  Kemiklerin Sessiz Hırsızı Osteoporoz İnsan vücudunun çatısını oluşturan kemikler, en az kalp ve beyin kadar önem taşır. Kemik sağlığının bozulması da yaşam kalitesinde düşüş, güç kayıpları, hatta ölüm gibi ciddi tablolarla sonuçlanabilir. Central Hospital’dan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. A. Şahap Demirboğan, …
  Read 478 times Read more...
 • Mine Çiçeği
  Mine Çiçeği Orjinal Adı Verbena officinalis Mineçiçeğigiller familyasının ömek bitkisidir. Anayurdu bilinmemekte ama dünyanın birçok yerinde ve ülkemizde de yetişmektedir. 60-100 cm. kadar boylanabilen, çokyıllık dayanıklı otsu bitkidir.
  Read 3530 times Read more...
 • Soğuk Havalarda Kalbinize İyi Bakın
  Soğuk Havalarda Kalbinize İyi Bakın Kış aylarında havaların soğuması ile kalp hastalıklarının görülme olasılığı da artıyor. Soğuk havalarda kalp atım sayısının, kan basıncının yükseldiğini ve kalbe binen iş yükünün arttığını söyleyen Liv Hospital Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Özkara “Bunun sonucu olarak…
  Read 326 times Read more...
 • Varikosel Nedir?
  Varikosel Nedir? Varikosel hastalığı yumurtalıkların toplar damarlarında meydana gelen bir varis yani damar genişlemesidir. Genellikle sol tarafta görülür ancak bazen çift taraflı yada sağ taraflı olabilir. Sağ taraflı varikoselin nedeni genellikle batında(karın) içindeki başka hastalıklarla alakalıdır.
  Read 1314 times Read more...
 • Güzellikte ‘Güven’ Önemli Ama Araştıran Yok!
  Güzellikte ‘Güven’ Önemli Ama Araştıran Yok! Dünya genelinde 12 ülkede, yaklaşık 18 bin kişi ile yapılan araştırma, doğu ile batı arasındaki güzellik algısı farkını ortaya koydu. Batı ülkelerinde güzelliğin ‘güç’ olduğu algısı kabul görmezken; doğuya doğru gittikçe oran yüzde 73’e kadar yükseldi. Dünya kadınları, yüzde 60…
  Read 260 times Read more...