kadinlarguzeldir.com

loading...

PROF. DR. SEVİL ATASOY: "Türkiye İçin En Büyük Tehlike Eroin"

BM Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu, 2017 Dünya Raporu kamuoyuyla paylaşıldı!

Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) tarafından oluşturulan “2017 Raporu”, Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı, 2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı olan Prof. Dr. Sevil Atasoy tarafından kamuoyu ile paylaşıldı.

 

 

Türkiye için en büyük tehlikenin eroin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Bu kadar çok miktarda üzerinden eroin geçen bir ülkede, tonlara geçiyor. Bunun burada kalmaması mümkün değil yani bir transit ülke ne olursa olsun kullanıcı olur” diye konuştu. Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bağımlılığı toplumun sosyal kanseri olarak tanımlayarak tedavi ve sonrasındaki rehabilitasyon sürecinin önemini vurguladı. Tarhan, rehabilitasyon konusunda Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında müstakil yasası olmayan tek ülke olduğunu ifade etti.

 

 

Üsküdar Üniversitesi Altunizade Yerleşkesi’nde düzenlenen basın toplantısında Prof. Dr. Sevil Atasoy, Birleşmiş Milletler (BM) Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu (INCB) tarafından oluşturulan 2017 Raporunu açıkladı. Rapora göre, dünyanın dört bir yanında uyuşturucu kullanan bireyler damgalanma ile karşı karşıya kalıyor. Küresel seviyede uyuşturucu bağımlılığı tedavisine ihtiyaç duyan her altı kişiden sadece biri, söz konusu tedavi programlarına erişebiliyor. Bölgesel gelişmelerin de aktarıldığı raporda uluslararası kontrol altında olan ilaçlar ve uyuşturucuların internet üzerinden satıldığına dikkat çekildi.

 

Türkiye’nin yanı sıra Ortadoğu ülkelerindeki uyuşturucu mücadeleye ilişkin verilerin de paylaşıldığı basın toplantısında, Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da uyuşturucu kullanımını önlemeye yönelik önemli bilgiler verdi.

 

Prof. Dr. Sevil Atasoy: “Afganistan kaynaklı eroinin % 40 kadarı İran ve Türkiye tarafından yakalanıyor”

 

 

2005-2010 ile 2015-2022 dönemleri Birleşmiş Milletler Uyuşturucu Kontrol Kurulu Üyesi ve önceki Başkanı olan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sevil Atasoy, Uluslararası Uyuşturucu Kontrol Kurulu’nun 2017 yılı raporunda Türkiye'ye, geleneksel Balkan Yolu üzerinde olması nedeniyle yer verildiğini söyledi.

 

Prof. Dr. Sevil Atasoy, şunları söyledi: “Afganistan kaynaklı eroinin % 40 kadarı İran ve Türkiye tarafından yakalanmakla birlikte 350 ton kadar eroinin Batı Avrupa piyasalarına ulaştığı biliniyor. Ancak raporda, Afgan eroininin, Balkan Yolu’nun yerini sınırlarımızda aldığımız güvenlik önlemleri sayesinde “Kuzey Yolu” olarak tanımlanan ve Ermenistan üzerinden Kuzey Karadeniz rotasıyla Doğu Avrupa’ya ulaşmasına da yer verildi. Türkiye’nin Doğu Avrupa’dan başlayan ve Irak, Suriye ve Arap yarımadasının diğer ülkelerine ulaşan Captagon kaçakçılığının da yolu üzerinde bulunması bir bu kadar çok miktarda başka gerçek. Captagon, yıllar önce piyasada bulunan bir müstahzar ilaç olmakla birlikte kötüye kullanımı nedeniyle artık imal edilmiyor. Ancak popülerliği nedeniyle sahte Captagonlar piyasaya sürüldü. Sahte Captagon’larda fenetilin yerine değişik amfetamin türevleri ve kafein gibi maddeler bulunuyor. Özellikle terörist gruplar tarafından uykusuzluk ve açlıkla başa çıkmak üzere kullanılıyor ve başta Hatay gelmek üzere doğu bölgelerimizde çok miktarda yakalanıyor.”

 

“Türkiye için en büyük tehdit eroindir”

 

Türkiye için en büyük tehlikenin eroin olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Bu kadar çok miktarda üzerinden eroin geçen bir ülkede, tonlara geçiyor. Bunun burada kalmaması mümkün değil yani bir transit ülke ne olursa olsun kullanıcı olur. Piyasada fiyatını düşürdüğü anda da yayılır. Uyuşturucunun yaygınlaştırılması, kaçakçının kendi elinde. Kontrol eden kendisi çünkü yasadışı örgütler piyasayı kontrol ediyor. En tehlikelisi eroin. Tedavi için AMATEM’e başvuranların kullandığı maddeler açısından ilk sırada eroin yer alıyor” diye konuştu.

 

“Cezaevlerinde tedavi uygulanmalı”

 

Reçetesiz ilaç kullanımının önemine işaret eden Prof. Dr. Sevil Atasoy, cezaevlerinde tedaviye öncelik verilmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Cezaevlerindeki bağımlılar önemli bir sorun. Sadece madde olarak bakmamak lazım, reçeteye tabi ilaçların reçetesiz kötüye kullanımı da bağımlılıktır. Bu ciddi bir sorun çünkü o kişi daha sonra çok daha ucuz olan bir eroine doğru gidebilir. Bir sürü madde hap haline geldi. Evet Türkler pek damara iğne yapmaktan hoşlanmaz ama hap yutar rahatlıkla. Cezaevi içindeki tedavi çok önemli bir ayrıntı ve Türkiye’de hiç yapılmıyor. Halbuki ABD’de özellikle cezaevlerinde zorunlu tedavi yapılıyor. Dışardayken ben tedavi olmak istemiyorum dediği zaman zorla tedavi edemiyorsunuz. Ama cezaevi içerisinde bunu yapabiliyor. Bunu bir yöntem olarak görüyor. Ama bizde böyle bir uygulama yok. İçerde 100 binlerce kişi var tedaviye ihtiyacı olan.”

 

“Sığınma kamplarındaki kadınlarda ilaç bağımlılığı gelişiyor”

 

Kadınların ilaç bağımlılığına dikkat çeken Prof. Dr. Sevil Atasoy, “Çok sayıda kadın Suriyeli’nin bir arada tutulduğu değişik kamplar var şuan. Sınır şeridine bulunan, hem bizde var hem de Lübnan gibi farklı yerlerde var. Buradaki hekimler mecburen antidepresan veriyorlar. Çok büyük sıkıntı içerisinde bulunanlara. Onlarda da ilaç bağımlılığı gelişiyor. Yani Captagon ve eroin değil ama ilaç bağımlılığı var. Kadınların hamilelik durumlarında bebeklerin sakat doğma ihtimali var” dedi.

 

Tedavi ve rehabilitasyona daha çok önem verilmeli

 

INCB 2017 Raporu’nda tedavi ve rehabilitasyona duyulan ihtiyacın, hizmetlerin kullanılabilirliğinden büyük ölçüde daha fazla olduğu vurgulandı. Hükümetleri, yalnızca önlemeye odaklanmak yerine tedavi ve rehabilitasyona daha fazla önem vermeye çağırdı.

Özel nüfusun ihtiyaçlarına özellikle dikkat ederek hükümetlere tedavi ve rehabilitasyon hizmetlerine yatırım yapma çağrısı yapılan raporda devletlere uyuşturucu kullanım bozukluklarından etkilenenlere tedavi hizmetleri sunma yükümlülüğünü hatırlatıldı.

 

Her 6 kişiden 1’i tedaviye erişiyor

 

INCB Yıllık raporunda, küresel seviyede uyuşturucu bağımlılığı tedavisine ihtiyaç duyan her altı kişiden sadece birinin söz konusu tedavi programlarına erişebildiği uyarısında bulunuyor. Tedaviye erişimin sağlanabildiği yerlerde dahi tedavinin düşük kalitede ve ulusalararası standartların altında kalabildiği görülüyor.

Rapora göre, dünyanın dört bir yanında uyuşturucu kullanan bireyler damgalanma ile karşı karşıya kalıyor ve bu da durumu daha da karmaşık hale sokuyor. Bu damgalanma sadece onların tedavi fırsatlarını ve tedaviye erişimlerini engellemekle kalmıyor, ayrıca toplumla yeniden bütünleşmeleri ihtimalini de etkiliyor.

 

İnternet eczaneleri ruhsatsız faaliyet gösteriyor

 

Raporda madde kullanım bozukluğunun dünya genelinde en damgalayıcı sağlık sorunlarından biri olduğu vurgulandı. Bölgesel gelişmelerin de aktarıldığı raporda uluslararası kontrol altında olan ilaçlar ve uyuşturucuların internet üzerinden satıldığına dikkat çekildi. Raporda bazı internet eczaneleri ruhsatsız olarak faaliyet gösterdiklerinden, narkotik madde içeren farmasötik preparatları reçetesiz olarak satabildiği ifade edildi.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bağımlılık toplumun sosyal kanseridir”

 

Üsküdar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Nevzat Tarhan da bağımlılığı toplumun sosyal kanseri olarak tanımladı. Bağımlılıkla mücadelede önemli ayakların bulunduğunu belirten Tarhan, “Bunlardan biri koruma. Sağlıklı insanların madde kullanımı konusunda bilinçlenmesi ve farkındalığının oluşması. Yani bu kişilerin madde kullanmaya ihtiyaç hissetmemesi. Buna bağımlılıkla mücadelede talep azaltma diyoruz. Koruyucu ruh sağlığı hizmetleri önemli” dedi.

Gelişmiş ülkelerde alınan her türlü önleme rağmen madde bağımlığı ve ölümlerin arttığına dikkat çeken Tarhan, burada da talebin öne çıktığını, madde kullanımına talebin en çok gençlerden geldiğine dikkat çekti.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Bağımlılıkla mücadele politikaları doğru yürütülmeli”

 

Bağımlılıkla mücadele politikalarının doğru yürütülmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Tarhan, “Bazı politikalar sadece arzla mücadele yönünde ama bu yetmez elbette. Narkotik timleri kurulsun ama asıl talebi azaltmak için ne yapmamız lazım. Korumanın dışında bir de önleme var. Önlemede risk gruplarını belirleme, risk haritasını çıkarma, bu risk haritasındaki bölgelerin hangisinde daha fazla bunlar önemli. Bağımlılıkla mücadelede birinci derecede önemli birinci basamak hizmetlerini oraya katmak, orayla ilgili özel psikologlardan sosyal çalışmacılardan oluşan rehabilitasyon ekipleri kurmak gerekiyor. Bu politikalarda riskleri belirlemek önlemler açısından önemli. Tedavi açısından da tedaviye erişim çok dikkat edilmesi gereken bir husus. Tedaviye erişim konusunda zorluk yaşayan çok fazla kişi var. Bunlar sokakta yaşayan, sahipsiz, yalnız yaşayan kişiler. Parçalanmış aile ortamı ve kötü arkadaş ortamında bulunanlar da risk grubu içerisindeler. Bunlar da tedaviye erişim konusunda desteklenmeli, bu kişiler de zorunlu tedaviye yönlendirilmeli” diye konuştu.

 

Prof. Dr. Tarhan: “Rehabilitasyon konusunda müstakil yasamız yok”

 

Bu kişilerin büyük bölümünün detoks (arınma)döneminden sonra tedavinin akut döneminden sonra rehabilitasyon sürecine yönlendirilmesi gerektiğine dikkat çeken Tarhan, rehabilitasyon konusunda Türkiye’nin gelişmiş ülkeler arasında müstakil yasası olmayan tek ülke olduğunu vurguladı.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan, şunları söyledi:“Psikolojik rehabilitasyon, sosyal rehabilitasyon ve mesleki rehabilitasyon süreçlerinin beraber gitmesi gerekiyor. Rehabilitasyon konusunda Türkiye, şu anda dünyada en az rehabilitasyon merkezi olan bir ülke maalesef. Rehabilitasyon konusunda gelişmiş ülkeler arasında müstakil anayasası olmayan tek ülke. Şu anda önceliğimiz tedavi ettikten sonra kişiyi tekrar eski ortamına bırakıyoruz. AMATEM’ler şu anda kendi kendilerini tekrar eden kurumlar haline geldi. Oysa bu kişilerin eski ortamına bırakmadan onları yapılandırılmış ortamda rehabilitasyonun yapıldığı ortamlarda sağlık köylerinde yapılması gerekiyor. Devlet bunu yapamıyorsa özel sektöre yaptırsın. Yoksa bağımlılıkla ilgili konular 10 sene sonra aynı konular yeniden konuşuluyor olacak.”

 

Bağımlılık politikalarında birinci basamak hizmetlerinin aktif olarak kullanılmasının Türkiye için pratik bir yol oluşturacağını belirten Prof. Dr. Tarhan, “Türkiye’nin sağlık politikasını belirleyenlerden bağımlılıkla ilgili politikalarını belirlenmesinde bunun göz önünde bulundurulmasını ve önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

 

Prof. Dr. Nevzat Tarhan: “Yeni psikoaktif maddeler gençler için tehdit”

 

İllegal kimya endüstrisinin yeni planlar peşinde olduğunu ifade eden Prof. Dr Nevzat Tarhan, “Gençlere yeni tuzaklar kuruyorlar. Yeni sentetik maddeler üretip bunu ucuz fiyata merdiven altı üreterek satıyorlar. Bu yeni psikoaktif maddeler Bonzai ve Jamaika denilen bu maddeler ya da banyo tozu denilen maddeler kişide yapay bir bilinç oluşturuyor kişide. Kendini sahte bir cennette görüyor. Daha sonra şizofreni ortaya çıkıyor, akıl hastalıkları oluşuyor. Kişiyi zombiye dönüştürüyor ve ani ölümlere yol açıyor. Yeni kuşağı kaybediyoruz. Yeni kuşağın kaybını önlemek için muhakkak bu konudaki politikaların sürdürülebilir politikalar olması ve bu konunun sadece toplumda ve basında kriz çıktığı zaman değil, bu konuyu sürdürülebilir politikalar haline getirmek gerekiyor“ uyarısında bulundu.

Okunma 165 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

loading...
 • Demir Eksikliği Kadınların Korkulu Rüyası
  Demir Eksikliği Kadınların Korkulu Rüyası  Dr. Fevzi Özgönül, Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti görüldüğünü belirtti. Demir eksikliği dünyada çok sık rastlanan bir beslenme sorunudur. Süt çocukları ve büyüme çağındaki çocuklar, gebeler, vejetaryen diyetle beslenenlerde daha sık eksiklik görülmektedir. Kadınlarda demir depoları daha az olduğu için hemen hemen her üç kadından birinde demir eksikliğine bağlı kansızlık şikâyeti görülmektedir. Kadınlarda aşırı âdet görmeye bağlı…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Ağırlık Kaldırmayın, Balon şişirmeyin, Çok yemeyin
  Ağırlık Kaldırmayın, Balon şişirmeyin, Çok yemeyin “Benim tansiyonum hep düşük” diyorsanız, tansiyon hastası olma riskiniz de düşük demektir. Ama bir grup düşük tansiyonlu bu kadar şanslı değil! Tansiyon hastası olmasalar bile yorgunluktan bulantıya, çarpıntıdan bayılmaya kadar varan günlük hayatlarını ve hayat kalitelerini etkileyebilen sorunlar yaşayabiliyorlar. Peki, düşük tansiyonla yaşamanın sırları neler? Acıbadem International Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Yeşim Yılmaz Can bu kişilere yönelik genel ve acil durumlardaki yapabilecekleri konusunda önerilerde bulunuyor. Yüksek tansiyon günümüzde sık rastlanan…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Evde Bir Haftada Probiyotik Turşu Yapmak Hiç Zor Değil!
  Evde Bir Haftada Probiyotik Turşu Yapmak Hiç Zor Değil! Makarna, Lütfen! Kurucusu ve Gıda Mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu evde turşu yapanlara önemli uyarılarda bulundu. Çok uzun yıllardır meyve ve sebzeleri koruma amaçlı olarak yapılan turşu evde yapıldığında ve kararında tüketildiğinde sağlıklı bir besin. “Ancak işin içine doğal olmayan, kimyasal bulaşıklı sirke ve limon girdiğinde maalesef yararlı bakteriler yok olabiliyor; tuz miktarı çok yüksek ise geriye sağlık için değil sadece lezzeti için tüketilebilecek bir turşu kalıyor.” diyen Bayburtluoğlu evde kendi turşularını…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz!
  Alzheimer Hakkında Bilmedikleriniz! Hepimizin bildiği bir şey var ki o da; bulmaca çözmenin hafızayı güçlendirdiği yani Alzheimer riskini azalttığı. Ancak Albert Einstein Tıp Koleji’nin yaptığı Dünyaca ünlü bir çalışma; bulmaca benzeri uğraşların Alzheimer önlemede düşük etkiye sahip olduğunu, müzik eşliğinde dans etmenin hafızayı çok daha güçlendirdiğini söylüyor! Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı, Alzheimer ile ilgili bilinmeyenleri anlattı.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Fertilite Doğurganlık Rehberi
  Fertilite Doğurganlık Rehberi Sezen Çakır’ın çocuk sahibi olmak isteyenlere, dünyadaki son gelişmeleri ve sağlıklı yöntemleri dikkate alarak yazdığı Fertilite Doğurganlık Rehberi İnkılâp Kitabevi tarafından yayımlandı. Bütünleyici tıpla ilgili çeşitli seminerlere katılan, uluslararası pek çok üniversitede sağlık ve beslenme üzerine dersler alan Sezen Çakır, hem kendi hem de yakın çevresinde yaşadığı tecrübelerden yola çıkarak beslenme, yaşam tarzı ve doğurganlık üzerine dünyada yapılan çalışma ve yayınları takip etti, uyguladı. Bu konuda yerli kaynak olmadığını gören…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Dünyagöz: Eğitimde Başarının Sırrı Sağlıklı Gözlerde
  Dünyagöz: Eğitimde Başarının Sırrı Sağlıklı Gözlerde İyi bir görüş, her çocuğun eğitimsel, fonksiyonel ve sosyal gelişimi için kritik derecede önem taşır. Çocukluk döneminde öğrenmenin %80’den fazlası, görme duyusu sayesinde gerçekleştirilir. Dünyagöz Etiler’den Op. Dr. Elvan Yalçın, özellikle okulların açıldığı bu dönemde rutin göz muayenelerinin önemi ve görme bozukluklarının etkileri hakkında bilinmeyenleri paylaşıyor. Eğitimde başarı için göz muayenesi şart Gözler, çocukluk dönemi boyunca gelişimini sürdürürken, yetişkinlerin gözlerinden pek çok önemli noktada farklılıklar gösterebiliyor. Çocukların henüz gelişme aşamasındaki…
  in Aile ve Çocuk Add new comment Read more...
 • "Kansersiz Yaşam Senin Elinde" Projesi İçin Ünlüler Güçlerini Birleştirdi
  "Kansersiz Yaşam Senin Elinde" Projesi İçin Ünlüler Güçlerini Birleştirdi Liv Hospital Ulus, toplum sağlığına verdiği değerden yola çıkarak akciğer kanserine karşı farkındalık oluşturmak için geniş çaplı bir sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. Liv Hospital, Bizce Yapım, Kızılay ve Sizin İçin Burdayız Platformunun işbirliği ile gerçekleşen “Kansersiz Yaşam Senin Elinde” sosyal sorumluluk projesinde, akciğer kanserinin bir numaralı sebebi olan sigaraya hayır demek için, birçok ünlü sanatçı ve cemiyet hayatının önde gelen ismi gönüllü olarak yer aldı. ‘Kansersiz Yaşam Senin Elinde’…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Dişeti Hastalıklarınızın Sebebi Stres De Olabilir!
  Dişeti Hastalıklarınızın Sebebi Stres De Olabilir! Günlük koşuşturmaca, iş veya okul hayatı derken strese girmemek pek mümkün değil. Stresin insan sağlığına zararları saymakla bitmiyor. “Klinik çalışmalar ve sistematik derlemelerde, günümüzün önemli problemlerinden olan stres ve dişeti hastalığı arasında pozitif bir ilişki olduğu saptanmıştır” diyen Okan Üniversitesi Diş Hastanesi Periodontoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Gonca Çayır Tezal, stres ve dişeti ilişkisini açıkladı. Dişeti hastalığının temel nedeni, ağız bakımının yetersiz olması ve buna bağlı olarak dişler…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Öğrenme Çabası, Alzheimer’a Karşı En Önemli Silah
  Öğrenme Çabası, Alzheimer’a Karşı En Önemli Silah Çağımızın korkulan hastalıklarının başında Alzheimer geliyor. Nüfusun yaşlanmasıyla orantılı bir şekilde artış gösteren hastalığın 2050 yılında görülme sıklığının 2 kat artış göstereceği öngörülüyor.Uzmanlar, kişilerin sürekli bir öğrenme çabası içinde olmasının beyni genç tuttuğunu, Alzheimer’a karşı en önemli silah olduğuna dikkat çekiyor. 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü’nde hastalık hakkında farkındalık oluşturulması ve bilgi verilmesi amaçlanıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesinden Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Sultan Tarlacı, Alzheimer hastalığının uzun yıllardır bilinmesine…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Sanılan 6 Yanlış
  Obezite Cerrahisi Hakkında Doğru Sanılan 6 Yanlış Obezite ameliyatı ölümcül risklere sahip… Ameliyattan sonra ömür boyu ağır ilaçlar kullanmam gerekecek… Toplumda kulaktan kulağa yayılmış olan bu tür hatalı bilgiler yüzünden obezite hastaları mide küçültme ameliyatı olmaktan çekinebiliyor. Bunun sonucunda da fazla kiloların neden olduğu diyabet, yüksek tansiyon, uyku apnesi, KOAH ve bel fıtığı gibi önemli sağlık sorunlarıyla yaşamaya mahkum oluyorlar. Bunun yanı sıra obezite ameliyatını ‘sihirli bir değnek’ gibi düşünüp hızla ideal kilosuna ulaşacağını düşünen hastalar da…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Sonbahar Detoksu İçin 9 Öneri
  Sonbahar Detoksu İçin 9 Öneri Çağımızın en önemli sağlık sorunlarından birisi olan obezite ve fazla kilolardan korunmak için pek çok kişi çeşitli diyet programlarına başvuruyor. Bunlar arasında ise özellikle son dönemlerde detoks programları öne çıkıyor. Yanlış uygulandığında sağlığın bozulmasına neden olan detoks, doğru ve uzman kontrolünde yapıldığında hem hastalıklardan koruyor hem de kilo vermeye yardımcı oluyor. Memorial Hizmet Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Dyt. Sinem Uygun, sağlıklı detoks için yapılması gerekenler hakkında bilgi verdi. Önce…
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Türkiye'de 40 Bin Genç Alzheimerli Hasta Var
  Türkiye'de 40 Bin Genç Alzheimerli Hasta Var Dünyanın birçok ülkesinde geniş çaplı araştırmalar devam etse de, Alzheimer hastalığında henüz kesin sonuca ulaşmış bir tedavi yok. Ancak erken teşhis ve ilaçlarla hem hastalığı geciktirmek hem de hastaya daha iyi bir yaşam olanağı sunmak mümkün… Peki nelere dikkat etmek lazım, beslenme ve zihin egzersizleriyle Alzheimer’ın etkilerini azaltmak mümkün mü? Alzheimer, beyinde bazı maddelerin birikmesiyle birden fazla bilişsel alanın bozulması sonucunda kişinin günlük yaşam aktivitelerinin gün geçtikçe daha fazla engellendiği,…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Erkeklerde En Sık Görülen Kanser Türü; Prostat Kanseri
  Erkeklerde En Sık Görülen Kanser Türü; Prostat Kanseri Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, 15 Eylül Dünya Prostat Günü dolayısıyla, erkeklerde en sık görülen kanser türü olan prostat kanseriyle ilgili bilinmesi gerekenler konusunda uyarılarda bulundu. Sağlık Bakanlığı Kanser Dairesi’nin istatistiklerine göre Türkiye’de prostat kanseri erkeklerde en sık görülen ikinci kanser türü ve her yıl 100.000 erkeğin 39’unda prostat kanseri teşhis ediliyor.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Okulda Başarının Yolu Sağlıklı Uykudan Geçiyor
  Okulda Başarının Yolu Sağlıklı Uykudan Geçiyor Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, yaz tatilinin ardından okula başlayacak öğrencilerin uyku düzenine alışmaları için gece televizyon programları ve bilgisayar oyunlarından uzak tutulmaları gerektiğine dikkat çekti. Türk Uyku Tıbbı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Celal Bayar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dahili Bilimler Bölümü Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hikmet Yılmaz, yeni eğitim öğretim yılının başlamasına sayılı günler kala, çocukların, okul sürecine ve yeni…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi
  Aşırı Sıcak Ortamda Çalışmak Böbrek Taşı Sebebi Türkiye’de sıklıkla görülen böbrek taşı rahatsızlığı, şiddetli ağrılara neden olarak insanların hayatını olumsuz etkiliyor. Böbrek taşının kadınlara oranla erkeklerde 3 kat daha fazla görüldüğünü belirten Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Cüneyt Adayener, “Az su içen, düzensiz beslenen, aşırı sıcak ortamlarda uzun süreli çalışan ve gün içerisinde hareketsiz kalan kişilerde taş oluşma riski artıyor” açıklamasında bulundu. Böbrek taşlarının erkek ağırlıklı bir hastalık olduğuna değinen Anadolu Sağlık Merkezi Üroloji Uzmanı…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Klinik Psikolog Nurten Sancak’tan Rehber Niteliğinde Bir Kitap: “İlişkinin Dili Gizlidir”
  Klinik Psikolog Nurten Sancak’tan Rehber Niteliğinde Bir Kitap: “İlişkinin Dili Gizlidir” Klinik Psikolog Nurten Sancak, mesleki hayatı boyunca uzmanlık alanı olan ilişkileri yeni kitabında okuyucusuyla buluşturdu. Yıllarca çeşitli sosyal sorumluluk projeleri, psikoloji alanında uzmanlığı, akademik hayat ve medya alanında çeşitli konularda adından söz ettiren Sancak, kitabında modern insanın yaşadığı zorluklara yönelik pratik ve uygulanabilir yöntemler sunuyor. Kitap, daha önce çeşitli yayınlar için yazdığı makalelerin gözden geçirilerek belli başlıklar halinde bir araya getirilmesiyle oluştu.
  in Kitaplar ve Filmler Add new comment Read more...
 • Sağlıklı Beslenmeye Ekonomik Öneriler
  Sağlıklı Beslenmeye Ekonomik Öneriler Ekonomik olarak zor bir dönemden geçerken nasıl sağlıklı beslenebiliriz? Protein ve vitamini en ekonomik yoldan nasıl ediniriz? Fazla masrafa girmeden beslenme düzenimizi nasıl koruruz? Sağlıklı ve dengeli beslenmek gerçekten masraflı mı? Bütçeyi zorlamayan bir beslenme düzeni kurmak için yapılması gerekenler nelerdir? Diyetisyen Emre Uzun, ekonomik ve aynı zamanda sağlıklı beslenmenin yollarını anlatıyor.
  in Beslenme-Diyet Add new comment Read more...
 • Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu
  Regl Ağrısıyla Baş Etmenin 10 Yolu Bazı kadınların regl dönemi hafif yorgunluklarla bazı kadınların ise şiddetli ağrılarla geçer ve çoğu zaman bununla nasıl baş edeceğini bilemez. Liv Hospital Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Sibel Malkoç regl ağrısıyla baş etmenin yolları hakkında bilgi verdi.
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Uzmanlar Okul Döneminde Bağışıklık Güçlendirmek İçin Propolis Öneriyor
  Uzmanlar Okul Döneminde Bağışıklık Güçlendirmek İçin Propolis Öneriyor OKUL DÖNEMİNDE PROPOLİS DESTEĞİ İstanbul Teknik Üniversitesi ARI Teknokent'ten Gıda Yüksek Mühendisi Arı Ürünleri Uzmanı Aslı Elif Tanuğur Samancı okul döneminde propolis kullanımına dikkat çekti Okullar açıldı, anne-babaları, sık hastalanan çocuklarının telaşı sardı. Özellikle bu dönemde dünya çapında yeni trend, propolis kullanımı da ön plana çıktı. Propolis, düzenli kullanımda çocukları enfeksiyonlara karşı korurken vücudun bakteriler ve mikroplarla savaşmasına destek oluyor. Propolis ayrıca dünyada bilinen en güçlü antioksidanlardan… Propolis güçlü antimikrobiyal…
  in Sağlık Add new comment Read more...
 • Tiroit Hastası İseniz Dikkat!
  Tiroit Hastası İseniz Dikkat! TİROİT HASTASI İSENİZ DİKKAT ! Dr.Fevzi Özgönül, Hipotiroit hastaları yani tiroidi az çalışan veya tiroit ameliyatı olmuş hastaların neler yapmasını,neleri tüketip nelerden uzak durması gerektiğini anlattı. Dr.Fevzi Özgönül , ‘B1 vitamini tiroit hormonlarını azalttığı için B1 vitamin içeriği yüksek olan Kepek, bira mayası, pirinç, mısır, çavdar gibi yiyeceklerden uzak durun. ‘dedi. Tiroit hormonları tüm endokrin sistemin orkestra şefi gibidir. Bu hormonun yetersiz salınımı, çeşitli nedenlerden dolayı fonksiyon görmemesi durumlarında ve…
  in Sağlık Add new comment Read more...

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

İlginizi Çekebilir...

 • Cüzzam Hastalığı Erkeklerde Daha Sık Görülür !
  Cüzzam Hastalığı Erkeklerde Daha Sık Görülür ! ' Dünya Cüzzam Günü Haftası 'olması sebebiyle Özel Elit Polikliniği hekimlerinden Dermatoloji Uzmanı Dr.Şerafettin Saraçoğlu önemli bilgiler verdi. Dr.Saraçoğlu,'Cüzzam hastalığının genelde öldürücü bir rahatsızlık olmadığını fakat sinirlerde yaptığı tahribata bağlı olarak fonksiyon kayıplarına ve şekilsel sorunlara neden olduğunu , bu…
  Read 1055 times Read more...
 • Hayvanlara eziyet eden çocukların psikolojik destek alması gerekir!
  Hayvanlara eziyet eden çocukların psikolojik destek alması gerekir! Hayvanlara işkence uygulamak basit bir kişilik problemi değil son derece ciddi, zihinsel ve ruhsal problemlerin işaretidir. Hayvanlara eziyet eden çocukların psikolojileri Sevgili Anne Babalar,
  Read 1277 times Read more...
 • Yüksek Tansiyonun Yol Açtığı 6 Hastalığa Dikkat!
  Yüksek Tansiyonun Yol Açtığı 6 Hastalığa Dikkat! Yüksek kan basıncı yani hipertansiyon; baş ağrısı, burun kanaması, nefes darlığı, halsizlik gibi belirtilerle kendini gösterebildiği gibi genellikle herhangi bir şikayete yol açmaz. Bu nedenle ‘sessiz katil’ olarak da adlandırılan hipertansiyon kontrol altına alınmadığında ciddi hastalıklara da zemin hazırlayarak hayati…
  Read 123 times Read more...
 • Göbeğimi Nasıl Eritebilirim!
  Göbeğimi Nasıl Eritebilirim! Dr.Fevzi ÖZGÖNÜL ,göbeğini eritmek isteyenlere 16 basit öneride bulundu.Dr.Özgönül 'Öğlen yemeğinde çorba içiyorsanız yemeğin en sonunda içmeyi tercih edin böylece sindirim kolaylaşır.'dedi. Şimdi bu 16 basit kural ile hayata tekrardan merhaba demenin tam zamanı.
  Read 715 times Read more...
 • Kurban Etini Bu Şekilde Karıştırmayın!
  Kurban Etini Bu Şekilde Karıştırmayın! Dr. Fevzi Özgönül, ‘ Kurban etini, çatal bıçak gibi delici bir gereçle karıştırmayın yoksa etin içerisindeki su, fazlası ile dışarı çıkar böylece etin hem tadı hem de besin değeri kaybolur.'dedi. Mevsim değişikliği yaşandığı bu günlerde Kurban Bayramı’nın büyük bir kurtarıcı…
  Read 772 times Read more...
 • Gençlerin Yeni Tercihi: Çin Üniversiteleri
  Gençlerin Yeni Tercihi: Çin Üniversiteleri Son yıllarda yurt dışında eğitim gören Türk öğrenci istatistiklerinde en çok tercih edilen ülkeler arasında Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Almanya yer alırken, Çin’de eğitim gören Türk öğrenci sayısında ciddi bir artış gözleniyor. Çin Halk Cumhuriyeti, son yirmi yılda bütün…
  Read 114 times Read more...
 • ​Ödüllü Kitap Raflarda!
  ​Ödüllü Kitap Raflarda! Gülten Dayıoğlu Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Vakfı tarafından her yıl verilen İlk Gençlik Roman Ödülü’nü 2016 yılında kazanan Gamze Pat’ın Dedemin Ayçiçeği Tarlası adlı romanı raflardaki yerini aldı. Anne ve babasının tartışmalarından etkilenen Toprak’ın yaz tatilini geçirmesi için dedesinin yanına…
  Read 252 times Read more...
 • Kaliteli yaşamın anahtarı doğru kurulmuş biyolojik saatten geçer
  Kaliteli yaşamın anahtarı doğru kurulmuş biyolojik saatten geçer Kaliteli yaşamın anahtarı doğru kurulmuş biyolojik saatten geçer.Vücut günlük tüm ihtiyaçlarını düzen içinde yapar. Öğün saatleri, uyku süresi, tuvalet ihtiyacı vb. Tüm yaşam faaliyetleri dengeye bağlıdır. Yeni nesil insan değişen teknolojiyle bu sistemleri geç saatlere kadar ayakta kalıp, yemek saatlerini…
  Read 590 times Read more...
 • Ağrısız Doğum
  Ağrısız Doğum Artık bebek bekleyen anne adayları için korkmak, çekinmek ve 'Ben nasıl doğum yapacağım diye!' kara kara düşünmek sona erdi. Günümüzde bel bölgesine yapılan ince bir iğneyle, anne adayı doğuma aktif olarak katılabilir. Böylece doğum daha rahat ve kolayca gerçekleşir. Anne…
  Read 2445 times Read more...
 • Diz Eklem Ağrısı İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz
  Diz Eklem Ağrısı İle Yaşamak Zorunda Değilsiniz Diz Protezi Nedir ve Kimlere Yapılır? Dizde ağrı ve hareket kısıtlılığına sebep olan diz eklemi kireçlenmesi olan hastalara diz protezi ameliyatı uygulanır. Diz kireçlenmesi (artroz) zamanla diz eklemini saran kıkırdakların yıpranması sonucu meydana gelir. Diz protezi ameliyatında bu yıpranmış eklem…
  Read 146 times Read more...
 • Arkadaşlık Okula Alışma Sürecini Hızlandırıyor
  Arkadaşlık Okula Alışma Sürecini Hızlandırıyor Yeni bir ortama girmek, çocuklar için stres yaratan bir durum. Özellikle bu yıl ilk kez okula adım atan birinci sınıf öğrencileri, ailelerinin yanında olmaması; ara sınıflarda okul değiştiren öğrenciler ise yeni arkadaşlıklar edinme ve okula alışma aşamasında endişe yaşıyorlar. Çocukların…
  Read 409 times Read more...
 • Yorgunluğunuzun Ve Görme Bozukluklarınızın Sebebi MS Olabilir!
  Yorgunluğunuzun Ve Görme Bozukluklarınızın Sebebi MS Olabilir! Emes Hastalığı diğer adıyla Multiple Skleroz, bir merkezi sinir sistemi hastalığıdır. Yorgunluk, kaslarda güçsüzlük, düzgün yürüyememe ve görme bozuklukları gibi belirtilerle ortaya çıkan Emes (MS) hakkında merak edilen soruları, Okan Üniversitesi Hastanesi Nöroloji Uzmanı Prof. Dr. Okan Bölükbaşı yanıtladı. MS’in…
  Read 96 times Read more...
 • Çiğ Besin Diyeti
  Çiğ Besin Diyeti Çiğ besinleri savunan pek çok diyet planı ve organizasyon var. Bitkisel diyetler kilo vermenin yanında, sağlıklı olmanın en iyi yoludur. Çiğ ya da yüksek oranda çiğ besin diyetinin savunucuları çiğ besinlerin piştiklerinde yok olan her türlü enzime sahip olduğunu ve…
  Read 12301 times Read more...
 • Isıtılmış Bal Siyah Noktaları Yok Ediyor!
  Isıtılmış Bal Siyah Noktaları Yok Ediyor! Burun üzerinde oluşan siyah noktalar ciddi bir kozmetik sorun oluşturuyor. Bu sorunu gidermek için yapılan çalışmaların çoğu istenen başarıyı bir türlü göstermiyor. Siyah noktaların burun üzerindeki gözeneklerde biriken sebum isimli deriyi koruyan yağlı salgının havayla teması sonucu oluştuğunu söyleyen Özel…
  Read 818 times Read more...
 • Op.Dr.Kutlugül Yüksel
  Op.Dr. Kutlugül Yüksel, Kadın Hastalıkları ve Doğum branşında ANKARA ilimizde hastalarına hizmet vermektedir. HACETTEPE ÜNİVERSİTESİ Tıp Fakültesi mezunudur.
  Read 3476 times Read more...
 • Şişecam Cam Ambalaj, Kahverengi Meyve Suyu Şişeleri ile Nostaljik Bir Yolculuğa Çıkarıyor
  Şişecam Cam Ambalaj, Kahverengi Meyve Suyu Şişeleri ile Nostaljik Bir Yolculuğa Çıkarıyor Dünyanın en büyük cam ambalaj üreticileri arasında yer alan Şişecam Cam Ambalaj, kahverengi cam meyve suyu şişelerini yeniden hayata geçirerek tüketiciyi geçmişe götürüyor. 21.09.2017 – Avrupa’nın ve dünyanın beşinci büyük cam üreticisi Şişecam Cam Ambalaj, kahverengi cam meyve suyu şişeleriyle…
  Read 398 times Read more...
 • Kılcal Damar Tedavisi
  Kılcal Damar Tedavisi Uygulama bölgeleri:1.Yüz2.Bacaklar Bu yeni lazerle derinize kalıcı zarar vermeden güzel sonuçlar alınabilmektedir. Çünkü özel olarak tasarlanmış başlığı deriyi soğutarak, hem deriyi korur, hem de damarı gidermek için istenilen gerekli doz verilebilir. Yan etkisi azdır.
  Read 3226 times Read more...
 • Cildinizi kışa bu yöntemlerle hazırlayın
  Cildinizi kışa bu yöntemlerle hazırlayın Yaz boyunca güneş ışınlarının olumsuz etkileri yüzünden hasar gören cildimizi yenilemek ve kış mevsimine hazırlamak için sonbahar iyi bir fırsat. Güneş ışınlarının sebep olduğu lekeler, ciltteki elastikiyet yitimi, kuruluk ve çatlamalar gibi problemleri gidermek için uygulanan medikal tedaviler, cilt bakımları…
  Read 1434 times Read more...
 • Kalbinizin Sesine Kulak Verin
  Kalbinizin Sesine Kulak Verin Kalp kapak hastalıkları, kalp kapaklarının doğumsal veya sonradan kazanılmış bozuklukları sonucu ortaya çıkan; kalp yetersizliği ve kalp ritm bozukluklarına yol açabilen bir hastalıktır. Kalbimizde ikisi karıncık ve kulakçıklar arasındaki kan geçişini sağlayan mitral ve triküspit kapaklar; diğer ikisi ise kalpten…
  Read 217 times Read more...
 • Peygamberimiz ve Sağ Tarafa Yatmak
  Peygamberimiz ve Sağ Tarafa Yatmak Peygamber Efendimiz’in (sas) -başka hiçbir mu’cizesi olmasa bile- yeme, içme, uyuma, temizlik, giyim vs. davranışlarında mükemmeli göstermesinin yanısıra, tıbbî açıdan da en makbulü göstermesi, O’nun Seçilmiş Bir Zât olduğunun delilidir. Diş ve tırnak kirlerinin sebep olabileceği hastalıkları, çok yemenin zararlarını,…
  Read 2528 times Read more...
 • Sağlık Artık Hem Evinizde Hem de İş Yerinizde
  Sağlık Artık Hem Evinizde Hem de İş Yerinizde Türkiye’nin en yaygın sağlık grubu olan MLP Care, sağlık hizmetlerini evlerde ve işyerlerinde sunan Medical Park Evde’yi hayata geçirdi. Medical Park Evde, teşhis ve tedavi sonrası bakım süreçleri ile kronik hastalık takibinin yanı sıra, koruyucu hekimlik kapsamındaki pek çok sağlık…
  Read 229 times Read more...
 • Baharda Göz Alerjisine Dikkat
  Baharda Göz Alerjisine Dikkat Gözlerde kaşınma, kızarıklık, sürekli bir sulanma hali… Tablo ilerlediğinde göz kapaklarında şişlik, kızarma, hatta gözaltlarında morarmalar… Bahar mevsiminde pek çok kişiyi tehdit eden mevsimsel göz alerjisinin oluşturduğu bu yakınmalar sadece yaşam kalitesini düşürmekle kalmıyor, aynı zamanda gözlerde kalıcı görme bozukluklarına…
  Read 114 times Read more...
 • Çocukta Zeka Gelişiminde Beslenmenin Etkisi
  Çocukta Zeka Gelişiminde Beslenmenin Etkisi Çocuklarda beyin gelişimi gebelik döneminde başlar ve 7 yaşa kadar şekillenir. Zekanın %70-80 lik bölümü bu yaş aralığında oluşur. Doğumdan sonraki dönemde genetik ve çevresel faktörler dışında beslenmenin etkisi büyüktür. Yapılan araştırmalar sosyo ekonomik seviyesi düşük, yetersiz beslenen çocukların zekalarının…
  Read 2603 times Read more...
 • Sosyal İçicilik Bağımlılığa Davetiye Çıkarıyor
  Sosyal İçicilik Bağımlılığa Davetiye Çıkarıyor Kendini “sosyal içici” olarak gören birçok kişinin sağlığını kaybetme riskiyle karşı karşıya olduğunu belirten uzmanlar, bu kişilerin bağımlılık yolunda hızla ilerlediklerini ifade ediyor. Uzmanlara göre bir dinlenme yolu olarak kabul edilen sosyal içicilik, göründüğü kadar masum değil. Yeşilay Dergisi’nin Aralık…
  Read 275 times Read more...
 • Bu Adamlar Asılsın Günahı da Bana Yazılsın
  Bu Adamlar Asılsın Günahı da Bana Yazılsın Muhteşem sesi ve yorumlarıyla herkesi kendine hayran bırakan Ferhat Göçer, The Savoy Ottoman Palace Hotel’de sevenleriyle buluştu. Sanatçı son dönemde ülkemizde yaşanılan cinsel istismar olaylarına ilişkin şu açıklamalarda bulundu “Alınan şehit haberlerinden dolayı olabildiğince kendimizi teselli etmeye çalışıyoruz. Ancak teselli…
  Read 182 times Read more...
 • Emziren Anneler 3 Beyazdan Uzak Durmalı !
  Emziren Anneler 3 Beyazdan Uzak Durmalı ! Yeni anneler hamileliklerinde aldıkları kiloları beslenmelerine dikkat ederek verebilirler.Beslenme Danışmanı Dr.Gönül Ateşsaçan emziren annelere beslenmeleri hakkında ipuçları verdi.
  Read 1078 times Read more...
 • Barilla'dan Makarnayı Konuşturan Teknoloji: Barilla IQ
  Barilla'dan Makarnayı Konuşturan Teknoloji: Barilla IQ Çalışmalarını “Sizin için iyi, Gezegen için iyi” misyonu ile yürüten küresel gıda lideri Barilla, hayata geçirdiği projelerle sektördeki ilklerine yenilerini eklemeye devam ediyor. Sektördeki 140 yıllık deneyimini, yüksek teknoloji ile birleştirerek yenilikçilik alanında referans noktası olan Barilla, Ev Dışı Tüketim…
  Read 508 times Read more...
 • Demir Eksikliği Öğrenmeyi Zorlaştırıyor
  Demir Eksikliği Öğrenmeyi Zorlaştırıyor Yağlı ve şekerli gıdalar konsantrasyonu düşürüyor Demir eksikliği öğrenmeyi zorlaştırıyor Beslenme her yaşta ve dönemde sağlık, gelişim ve başarı için çok önemli bir yere sahip. Çocukluk çağının fiziksel ve zihinsel gelişimin en hızlı dönemi olduğunu belirten Sodexo Entegre Hizmet Yönetimi…
  Read 150 times Read more...
 • Peygamber Efendimizin Eğitim ve Öğretime Verdiği Önem
  Peygamber Efendimizin Eğitim ve Öğretime Verdiği Önem Allah’a iman eden bir toplum oluşturmayı amaçlayan Hz. Peygamber ilme, eğitim ve öğretime büyük önem vermiştir. Onun faaliyetlerinde ve sözlerinde bilgi, öğrenme, öğretme, öğrenci ve öğretmene verilen değer çok fazla yer tutar. Hadis literatüründe eğitim ve öğretime teşvik eden yüzlerce…
  Read 2154 times Read more...
 • Saç Dökülmesinin 9 Nedenine Dikkat
  Saç Dökülmesinin 9 Nedenine Dikkat Sağlıklı saçlar, bakımlı bir görünüme sahip olmak ve kişinin kendini iyi hissetmesi için çok önemlidir. Ancak beslenme alışkanlıklarından, strese, yanlış ürün kullanımından çeşitli hastalıklara kadar pek çok etken, saç dökülmesine neden olabilir. Saç dökülmesi estetik görünümün yanında kişinin psikolojisini de…
  Read 173 times Read more...