Güneş Sıfır Derece KOÇ’a Giriyor ve İlkbahar Başlıyor!

(İLKBAHAR EKİNOKSU – HOŞGELDİN BAHAR MEVSİMİ)

Daha önceki yazılarımı okuyanlar hatırlayacaktır, mevsimleri Astrolojinin ÖNCÜ (Kardinal) burçları başlatır. Bu yıl Güneş, KOÇ burcunun sıfır derecesine 20 Mart 2020 Cuma günü sabah saatleri itibariyle geçecektir. Böylece İLKBAHAR resmen başlamış olacaktır. Havaların ısınmaya başlaması ile birlikte Gece ve Gündüz eşitlenecek (EKİNOKS) ve sonrasında GÜNDÜZLER uzamaya başlayacaktır.

Bir öngörü tekniği olarak Astrolojide, Güneş’in Öncü Burçlara sıfır dereceden giriş yaptığı anların haritalarına bakılarak takip eden 3 aylık dönemin genel gidişatı hakkında bilgi edinilmeye çalışılır.

Çıkartılan an haritasına bakalım ve gördüklerimizi maddeleyelim:

·       Haritada, gezegenler DOĞU yarı kürede sadece 4 evi kaplayacak şekilde  (BOĞÇA tipi harita) yerleşmiştir. Bunun anlamı önümüzdeki günlerde sadece 1, 2, 11, 12. Evlerin ifade ettiği yaşam alanlarında zaman geçireceğiz demektir. Bunlar yaşam ve hayatta kalmayı ifade eden 1. Ev; para ve gelirleri anlatan 2. Ev; kolektif konuları, toplulukları ve sosyal hayatı temsil eden 11. Ev; hastane gibi kapalı yerleri, inziva ve geri çekilmeyi konu alan 12. Ev temalarıdır.

·       Haritadaki Doğu Vurgusuna gelirsek; bunun da önümüzdeki günlerde kendi kaderimizi kendimizin yönetebileceği gücü bulabileceğimize, hayatta kalabilmek ve ihtiyaçlarımızı karşılamaya yönelik mekanizma ve sistemleri geleştirebileceğize işaret etmektedir. Kişiler kendilerini meşgul edebilecek amaçlarına ulaşmak için gerekli çareleri üretmekte başarılı olabileceklerdir.  

·       Haritadan BALIK burcunun yükseliyor olması akışta kalmayı becerebilme ve büyük spiritüel plana inanmakla ve aynı zamanda da evrenin bize sunduklarına güven duymakla ilgilidir.

·       Haritanın Yükselen Yöneticisi JÜPİTER diğer bir çok gezgenle brilikte OĞLAK burcu vurgusu yapmaktadır. Bu da maddi güvence ihtiyacı, ekonomik koşullar ve dengellerle alakalı bir göstergedir. JÜPİTER’in MARS ve PLÜTON arasında sıkışması hırsları, tutkuları, fanatizmi, aşıırlıkları da anlatmaktadır. Ancak hepsi beraber SATÜRN’ne çalıştıkları kısıtlanma ve engellenmler devrede olacak demektir. Buradaki mesaj insanoğlunun sınırlarını, limitlerini, görev ve sorumluluklarını bilmesi, temkinli davranmayı öğrenmesi ve gerçeklere dönmesinin gereğidir.

·       11. Ev toplu yaşam ve sosyalleşme anlamına geldiğine göre Oğlak’taki Satürn bu alanı daraltacak ve kısıtlayacaktır; önümüzdeki dönemde evren bize sosyalleşme ve toplu yaşam olanağı tanımayacaktır.

·      

 Haritada AY 11. Evin sonunda 12. Eve girmek üzeredir. Bu da benzer şekilde sosyal hayattan uzaklaşmayı buna karşılık içe çekilme veya kapalı ortamlarda kalma sürecine işaret etmektedir. AY duygusal bağları, kadınları ve halkı anlatan gezegen olarak, halkın evde veya hastande zaman geçirmek durumunda kalacağını gösterebilir. Duygusal bağ kurulması gereken ortamlar bu süreçte sosyal hayat değil kapalı alanlar, ev, ev hayatı, aile ve aile ilişkileri olacaktır.

·       Doğumu ve yaşamı anlatan 1. Evde, yaşam enerjisini anlatan GÜNEŞ’in KOÇ’ta güçlü bir yerleşimde olması avantajdır; ancak GÜNEŞ ve KİRON’un  1. Ev içinde kavuşumlarının mesajını almamız gerekir. Bu manidar mesaj bize şunu söylemektedir:  Yaşama ve yaşam enerjisine giden yolda egosal davranış tarzının (ATEŞ elementi, KOÇ) bizi şifalandırmak yerine yaralayacağını veya hasta edeceğini gösterir. Bunlar duygusal veya fiziksel rahatsızlıklar şeklinde başgösterebilir.

·       Zodyağın 2. Burcu olan BOĞA haritada yöneticisi VENÜS ile birlikte kendi yerindedir. Bu asaletli bir yerleşimdir. Venüs’ün şans noktası ile kavuşumu da maddi konularla ilgili avantajlı bir durumdur. Demek ki önümüzdeki 3 aylık dönemde parasal konularda olumlu gelişmeler beklenebilir. TOPRAK elementi bir burç olan BOĞA tarımı, üretimi, verimliliği ve bu iş kollarındaki istikrarlı durumlara işaret eder. Bu anlamda yeterli beslenme kaynaklarımızın olacağını ve güvenli sularda olacağımızı söyleyebiliriz.

VENÜS de kendi sektörleri ve iş kolları için avantajlıdır. Ancak SATÜRN’ün haritada son derecede (anaretik yani kritik derecede)  ve neredeyse KOVA’ya geçmek üzere. 2. Evin içindeki URANÜS ile yapacağı kare belki hemen bu 3 aylık dönemde olmasa bile çok yakın bir zaman dilimi içinde bazı beklenmeyen ekonomik tedbir paketlerine veya ani gelen bazı sürpriz finansal sarsıntılara/çalkantılara işaret ediyor olabilir; bunu haritada görmezden gelemeyiz.

·       Son olarak 12. Eve gelirsek Merkür Balık’ta kapalı kalmaktan veya geride kalmaktan kaynaklı güvensiz düşüncelere, zihinsel karışıklıklara, belirsiz durumların üzerimizde yaratacağı hassasiyetlere işaret etmektedir. Kapalı ortamlarda yapılan iletişimlere, insanların geri planda kendilerini evlerinde oyalamak için başvurduğu duygusal ve maneviyat içerikli  iletişim yöntemlerini de gösteriyor olabilir. 12. Ev NEPTÜN BALIK, kapalı ortamlarda edilen dualara, maneviyatı güçlendirici ritüellere, meditasyonlara, spiritüel konulara olan eğilimlere dikkat çekmektedir.

Özetlersek, önümüzdeki 3 aylık dönem için GÜNEŞ KOÇ INGRESS haritası belirli ve sınırlı yaşam alanlarında kalmamızın gerekliliğine vurgu yapmaktadır. Sosyalleşme imkanımız olamayacaktır; sınavımız daha ziyade bu noktadadır. Eğer bunu öğrenemez ve yapmayı reddedersek o zaman Satürn KOVA’ya geçip tekrar OĞLAK’a geri döndüğünde bunu bize daha ağır şekilde bir defa daha hatırlatıp yaptırabilir. Bu 6 aya hatta yıl sonuna kadar uzayabilecek bir dönemdir.

Satürn’ün RETRO dönemlerini (11 Mayıs – 30 Eylül) dikkate alarak bu öngörüyü yapmak zor değildir. 3 aylık vadede içinde bulunduğumuz bu zor ve kritik süreci başarıyla tamamlayabileceğimizi ve bunun için gereken gücü bulabileceğimizi bu haritadan görebilmekteyiz. GÜNEŞ KOÇ her ne kadar KİRON ile kavuşarak sağlık, şifa ve yaşam konularına vurgu yapıyor olsa da bunu başarma gücünü de KOÇ’taki asaletli yerleşimi ile vermektedir.

KOÇ burcunun tek başına harekete geçmeyi ve mücadele vermeyi temsil eden burç olması sebebiyle, ferdi önlemlerin ve bireysel kararlılığın   önemine de işaret etmektedir. Ayrıca haritanın en dış gezegenleri arasındaki 120 derecelik üçgen açı veya başka bir deyişle tüm gezegenlerin 120 derecelik alanda dağılmış olması da sıkıştırılmış / sınırlandırılmış intensif bir hayat döneminin sonunda başarıyı ve sağlığı vaat etmektedir.

Evet bu yılın KOÇ INGRESS haritası BOĞÇA tipi bir harita ortaya çıkarmıştır;  bireylerin belirli bir alana odaklanma yoluyla bu süreçteki görevlerini yerine getireceğine vurgu yapmıştır. Bu sürecin sonunda herkes, her birey az kaynak ve sınırlı meşguliyetlerle kendi kendisinin hayatta ve ayakta kalma savaşını kazanarak birer  “kahraman” haline gelecektir.  

Yazımı astrolojinin analiz teknikleri ışığında kendi öngörülerim dahilinde dikkat ve beğenilerinize sunarım. Umarım farkındalık anlamında sizlere ışık tutabilmişimdir. Sağlıkla, sabırla, toplumsal bilinç ve dayanışma ile geçireceğimiz güzel ve umut dolu bir İLKBAHAR mevsimi dilerim.

Sevgilerimle,

@astrologozlemsekeroglu Astrolog Özlem Şekeroğlu

Güneş Sıfır Derece KOÇ’a Giriyor ve İlkbahar Başlıyor!” için bir yorum

  • 7 Nisan 2020 tarihinde, saat 11:59
    Permalink

    Artık gelsin ilkbahar. Havalar hala soğuk :'(

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir