Çikolata Kisti Nedir? Belirtileri Nelerdir?

ÖZEL BİR NEFES HASTANESİ KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM BÖLÜMÜ

Op.Dr.Ali Naci ÇELİK

ÇİKOLATA KİSTİ NEDİR? BELİRTİLERİ NELERDİR?

Çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucunda oluşan bir kist türüdür.

Genel olarak endometriozis hastalığı olan birçok kadında çikolata kistine de rastlanır.

Yumurtalıklar kadınlar için yumurta üretimi dışında pek çok hormon (andorjen, estrojen, progesteron vb.) salgılayarak çok önemli rol oynarlar. Endometriozisin yumurtalıklarda bulunması da yumurtalığı olumsuz yönde etkilemektedir. Rahim içi zarının, bir başka deyişle endometrium tabakasının rahim dışında (örneğin; karın boşluğunda, yumurtalıklarda veya vücudun herhangi bir yerinde) oluşmasına endometriozis deniyor.

Çikolata kisti neye benzer?

Endometrium hücrelerinin overe (yumurtalık) yerleşmesi ve meydana gelen kanamaların yumurtalıkta birikmesi ile oluşan kistlere, çikolata kisti denir. Çikolata kistlerinin kıvamı, rengi ve yoğunluğu çikolatayı andırdığı için, bu kistlere çikolata kisti adı verilmiştir.

Genellikle yumurtalıklardan birinde ya da ender olarak ikisinde de görülen bu kistler, yapıları itibari ile  kansere yol açan kistler değildir.  Kistler çoğunlukla 5 cm olarak görülebilirken, çeşitli durumlarda 10-15 cm’e kadar çıkabilirler.

Endometriozis ( çikolata kisti ) Kimlerde daha sık görülür?

Üreme çağında olan kadınların hastalığı olarak kabul edilen endometriozis, belirti göstermeden bile her kadında gelişebilir. Toplumdaki kadınların tümü değerlendirildiğinde % 3-5 oranında etkili olan hastalık, çocuk sahibi olmakta zorlanan kadınlarda ise % 40 oranında etkili olmaktadır. Ailesinde birinci derecedeki yakınlarında endometriozis tanısı olan kadınlar ise, bu konuda 7 kat fazla risk altındadır. Hastalık nadir olarak menopoza giren kadınlarda ve genç yaştaki kadınlarda etkili olabilir. Bunun çok ender olarak erkekleri de etkilediği görülmüştür.

Endometriozis ( çikolata kisti) Belirtileri nelerdir?

Çikolata kisti olan hastalarda da endometriozisin tüm belirtileri (ağrı, infertilite) görülebilir. Bazı hastalarda hiçbir şikayet olmayabilir. Normal jinekolojik muayenede saptanabilir. Bu kistler çok büyürlerse ağrı, kist cidarının (duvarının) yırtılması gibi ciddi problemlere neden olabilir ve endometrioma (çikolota) kistlerinde çok nadiren de olsa kist çeperinde kanser gelişebilir.

Endometriozis ( çikolata kisti) Tanısı?

Çikolata kisti tanısında jinekolojik muayene ve ultrasonografik inceleme yardımcı olmaktadır. Yumurtalığın diğer kistlerinden ayırt edilmesi gerekmektedir. Muayene sırasında saptanan yumurtalık kistlerinin ayırıcı tanısında transvajinal ultrasonografi  çok önemli rol oynar. Çikolata kistlerinin tanısı ultrasonografi ile konulabilmektedir. Ultrason ile tümoral kist olma olasılığı varsa ameliyat yapılması gerekir.Ayrıca kanda bazı tümör belirteçlerinin ölçümü tanıda yardımcı olur. En yaygın olarak kullanılanı ca125 ve HE 4’tür. Endometriozis ve çikolata kisti saptanan hastada ağrı şikayeti ön planda ise, günlük yaşantısını ve hayat kalitesini olumsuz etkiliyorsa laparoskopik (AÇIK VEYA KAPALI ) ameliyat önerilebilir. Bu İşlemler Hastanemizde Uygulanabilmektedir.

Endometriozis ( çikolata kisti ) tedavisi

Endometriozisin kalıcı bir tedavisi bulunmuyor. Bunun nedeni ise hangi tedavi yapılırsa yapılsın bireysel farklılıklar göstermekle birlikte, endometriozisin 2 yıllık tekrarlama sıklığının yüzde 20 dolayında olması ve süre uzadıkça riskin artmasıdır.İlaç tedavisi veya cerrahi yöntem gibi tedavilerin amacı, şiddetli ağrıyı gidermek ve varsa infertiliteyi (kısırlık) ortadan kaldırıp kadının hamile kalmasını sağlamaktır. Hangi tedavinin uygulanacağına ise hastalığın şiddeti, neden olduğu sorunlar ve hastanın diğer özelliklerine bakılarak karar verilir.

ÖZEL BİR NEFES HASTANESİ

KADIN HASTALIKLARI VE DOĞUM BÖLÜMÜ

Op.Dr.Ali Naci ÇELİK

“Sağlık Hattımız”

0288 415 74 74

loading...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir