Bit Çocuğunuzun Psikolojisini Bozmasın

Bit Sadece Kaşıntı Değil Aynı Zamanda Travmanın da Sebebi

Özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda sıklıkla görülen bit sorunu, çocukları sadece bedensel değil psikolojik olarak da etkiliyor. Bitlenen çocuğun arkadaşlarının bunu fark etmesinden ve dışlanmaktan korktuğu için travma yaşayabildiğini belirten Çocuk Gelişimi ve Pedagojisi Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, “Bit sorunu çocuğun özgüveni, psikolojisini etkilemesin istiyorsanız ona bu problemi doğru anlatmalı ve bitlerden tek uygulamayla kurtaran ürünleri tercih etmelisiniz” diyor.

Bit, insanların saçlarında yaşayan ve kafa derisindeki kanla beslenen kanatsız bir böcek türü… Hem çocukların hem de ebeveynlerin korkulu rüyası bit, çok hızlı bulaşabiliyor. Bu nedenle özellikle ilköğretim çağındaki çocuklarda daha sık görülüyor. Saç derisinde 4 haftaya kadar yaşayabilen bit, sirke adı verilen yumurtalarından günde ortalama 10 tane bırakıyor. Bir an önce önlem alınmazsa bit bulaşan kişiyle temas eden herkese kolayca bulaşabiliyor. Üstelik kıyafetlerde 24 saat boyunca hayatta kalabilen bit, mont, şapka veya atkılardan da kolaylıkla saça geçebiliyor. Bit sorununa hızla müdahale edilip çözüm bulunmazsa çocukların psikolojisi bundan çok ciddi etkilenebiliyor, hatta bu durum travmatik bir hal alabiliyor.

Bitlenen çocuk dışlanma korkusu yaşıyor

Yetişkinlerin bile bitlenme olayına travmatik baktığını, bu nedenle çocuğa kafasında gezinen küçük böceklerin olduğunu söylemek için doğru cümleleri seçmek gerektiğinin altını çizen Çocuk Gelişimi ve Pedagojisi Uzmanı Özge Selçuk Bozkurt, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Bitlendiği fark edilen çocuklar, arkadaşları tarafından dışlanıyor ve zorbalığa maruz kalıyor. Çocukların bitten bu kadar korkmaları ve canavar olarak görmelerinin temeli de burada yatıyor. Arkadaşlarının dalga geçmesi, çocuklarının psikolojisini kötü etkiliyor. Bu dışlanma korkusu, çocuğun sosyal hayata karışmasına engel oluyor ve özgüvenini etkiliyor. Çocuk kendini eve hapsediyor ve değil okula gitmek, dışarı dahi çıkmak istemiyor. Bitin çocukların hayatını bu kadar olumsuz etkilemelerinin nedeni, çocuklara konuyla ilgili yeterli eğitimin aileleri tarafından verilmemiş olmasından kaynaklanıyor. Bit hakkında yeterli bilgisi olmayan çocuklar, konuyu kendi aralarında çok daha büyütüyor. Bu problem, etkili bir şampuanla sadece tek yıkamada çözülebiliyor. Çocuklar da rahat bir nefes alıyor. ”

15 dakikada tüm bitlere veda

Paranit Bit Tedavi Şampuanı, sadece tek yıkamada, 15 dakikada kesin çözüm sunuyor. İçeriğindeki mineral ve yağlar ile bitleri ve sirkeleri boğuyor, kurutuyor ve öldürüyor. Bitler ve sirkeler üzerinde %100 etkili olan Paranit Tedavi Şampuanı, kesinlikle böcek ilacı içermiyor. Böylece bitler böcek ilacı içeren şampuanların aksine, Paranit’e karşı direnç geliştiremiyor. Kuru saça uygulanan Paranit Şampuan, masaj yaparak saça yedirildikten sonra, 15 dakika bekleniyor ve paketinden çıkan özel metal tarağı ile saçlar iyice taranıp durulandığında, sirkelerden ve bitlerden eser bırakmıyor. Bitlerden kurtulma macerası, sıradan bit şampuanlarının aksine 9 günden sadece 15 dakikaya iniyor.

Paranit Hakkında

Saç biti tedavisinde Türkiye ve Avrupa’nın lider markası olan Paranit, tedavi ve bulaşmayı önlemede kolay ve etkili çözümler sunuyor. Paranit tedavi ürünleri içeriğindeki patentli Osmolone® ile bitleri mekanik olarak boğuyor ve kurutuyor. Böylece bitler ve sirkeler tek yıkamada tamamen ölüyor. Yeniden bulaşmayı engellemek için Bit Kovucu Spreyi ile 12 saat etki gösteriyor. Paranit ürünlerinin etkisi klinik olarak kanıtlanmıştır.

Perrigo Türkiye Hakkında

1887 yılında kurulan dünyanın önde gelen sağlık ürünleri şirketi Perrigo, Türkiye’de 2009 yılından beri faaliyetlerini sürdürüyor. Dermokozmetik, kilo kontrolü, bit tedavisi, el ve ayak sağlığı, deodorant, depilasyon, gebelik testi gibi alanlarda faaliyet gösteren Perigo Türkiye’nin bünyesinde Sebamed, Bio-Oil, Paranit, Predictor, XL-S, Vectavir, Gvyna, Omron, Deotak ve Depitak gibi çoğu kategorisinde lider markalar bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir