kadinlarguzeldir.com

MAKYAJIN TARİHÇESİ

Son dönemlerde makyaj sektörü ilerledikçe tarihçesi de çok merak edilir oldu. Bu konuyla ilgili merak edilenleri kısaca sizler için özetlemek istiyorum. Makyaj tarihi milattan binlerce yıl öncesine kadar gitmektedir. Mısır duvar resimlerinde figürlerin yüzlerinin hep makyajlı, boyalı olarak çizildiği dikkatleri çekmektedir.

Eski Mısır'da özellikle gözleri belirginleştirmek için sürme çekilmesi günümüze kadar gelen bir uygulamadır. Eski çağlarda savaşlara hazırlık törenlerinde ve savaşa gidilirken erkeklerin yüzlerini çeşitli bitkilerden elde edilen boyalarla boyadıkları bilinmektedir. Yine bu çağlarda dini törenlerde büyücü rahiplerinde yüz boyaları dikkat çekicidir. 
Yıllar geçtikce makyaj genelde kadınların yaptığı ve güzelleşmek için uyguladıkları bir işlem haline gelir. Yanakları ve dudakları renklendirmenin daha sağlıklı bir görünüm kazandırdığı keşfedilir ve uygulanmaya başlar. Boyalar bitkilerden elde edilen boyalardır. Yüzü beyazlaştırmak için kullanılan pudralar yaygınlaşmış, gözlere sürmeler çekilmiştir. Ünlü Mısır kraliçesi Kleopatra güzelliğine düşkün, makyaja meraklı kadınlardan biridir. 
Eski dönemlerde gösteri sanatı iyice ortaya çıkmaya başladıkça sahne makyajı ortaya çıkmaya başlar. Altıncı yüzyıl civarında sahne makyajı yapılmaya başlar.
Artık dünyada yüz hatlarını güzelleştirmek için makyaj malzemeleri kullanılmaktadır. Teknikler ve malzemeler çok gelişmiş ve üreticilik önem kazanmıştır.
Makyajın bilinen anlamı yüz ve cildin, güzelleştirme amacı ile çeşitli kozmetik ürünlerle boyanmasıdır. Bunun yanında, sinema ve tiyatroda, artistik efektlerle, vücut ve yüz hatlarının değiştirilerek yeni karakterler oluşturulmasında; renkli masal prenseslerinden korkunç uzay yaratıklarına değişik tiplemeler uygulamalarında, katkısı büyüktür.

Makyajın tarihçesi, kozmetikler gibi çok eskilere dayanır. Milattan üçbin yıl evvel, Mısırlılar dudaklarına ruj, gözlerine boya kurşun, bakırtaşı gibi maddeler kullanarak sürerlerdi. Doğudan ipek taşıyan kafilelerle, bu geleneklerAvrupa'da, önce Grek ve Roma Uygarlıkları'na yayıldı.
Birinci yüzyılda, Neron ve Poppee tenlerini üstübeç ve tebeşirle beyazlatırlar, gözlerine sürme çeker, dudaklarına ruj sürerlerdi. Bunların Tüm Avrupa'ya , özellikle kuzey ülkelerine yayılması, Haçlı Seferleri sonrası gerçekleşti. Avrupa sokaklarından yayılan kötü kokulara çare olarak parfüm kullanılmaya başlandı. Onüçüncü yüzyıldan itibaren, soylular, saç boyası, fondöten ve parfüm kullanmaya başladılar. 
Onyedinci yüzyıldan itibaren, asillere özgü kullanımından dışarı taşarak, makyaj, tüm sosyal sınıflar arasında yaygınlaşmaya başladı. Modern makyaj ise, asıl " sinema " nın etkisi ile, 1920'lerde popileritesini artırdı. Ogün bügündür gelişmiş teknolojisiyle her sınıftan insanların vazgeçilmez tutkusu oldu.

 Umarım yeteri kadar aydınlatabilmişimdir.

Okunma 1301 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 28 Ocak 2015 20:11

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

"Doktor
Doktor Gönül Ateşsaçan
Sevil Yavuz

Haberler

İlginizi Çekebilir...

 • Fasulye
  Fasulye Hem besin hem de şifa değeri hayli fazla olan fasulye pankreas bezesinin çalışmasını sağlıyor. İçeriğindeki bazı maddeler, kalbi, karaciğeri ve böbrekleri kuvvetlendiriyor… Latince ismi Phaseolus vulgaris olan fasulye, hem besleyici hem de şifa değeri oldukça fazla olan bir sebzedir. İklim…
  Read 2763 times Read more...
 • Kahve Falı Şekilleri "G" Harfi
  GAGA: Gereksiz konuşmalar yapıyorsunuz, çok dinleyip, az konuşmalısınız. GAZETE: Çok yakın zamanda kendinizi bazı olayların içinde bulabilirsiniz. GEBE KADIN: Bütün sıkıntılara rağmen işinize devam etmekle çok kazanacaksınız. GELİN: Sizi mutlu edecek bir şey kapınızda adeta sizi bekliyor. GELİN VE DAMAT:…
  Read 5303 times
 • Nuray Sayarı Yengeç Burcu Haftalık Burç Yorumu (18-24 Nisan 2016)
  YENGEÇ BURCU Bu hafta Sosyal çevrenizde yer alan kişilerin bencil davranışları sizi yıpratmış da olabilir, beklediğiniz desteği alamamış da olabilirsiniz. Tüm bu sorunlar tutulma ile birlikte gün yüzüne çıkabilir. Uzak yerlere yapacağınız bir seyahat veya hayata daha farklı bir bakış…
  Read 505 times Read more...
 • Mobil EKG İle 24 Saat Kalbiniz Takipte
  Mobil EKG İle 24 Saat Kalbiniz Takipte Türk Telekom ve TÜBİTAK BİLGEM, ‘kibrit kutusu’ büyüklüğünde mobil EKG ile 24 saat kalbinizi takip edecek Türk Telekom, TÜBİTAK BİLGEM ile yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için işbirliğine gidiyor. Hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip için…
  Read 80 times Read more...
 • Piezo Yöntemi İle Psikolojinizi Düzeltin!
  Piezo Yöntemi İle Psikolojinizi Düzeltin! Rinoplasti Merkezi'nden Op.Dr.Bülent Koç,'.Burun, insan yüzünde dikkat çeken en önemli organdır.Burunda var olan bir problem kişinin psikolojisini de bozabilir.Sosyal hayatını da çekilmez hale getirebilir'dedi. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile yeniliklerde hayatımıza girmektedir.Bunlardan biri de 'Piezo Burun Estetiğidir' .Burun estetiğinde tampon,morluklar,ağrı…
  Read 325 times Read more...