kadinlarguzeldir.com

Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel Birleşme - Disparoni

"Erkeğin kadına karşı gücünü göstermek için onun canını acıtmaktan zevk alışı, onun cinsel içgüdüsünün olağan unsurlarından biridir. Normal bir erkek, sevdiği kadını biraz hırpalar ve ona bir dereceye kadar bedenî acı verirse, bunu o kadına zulüm ya da işkence yapmak isteği ile yaptığı söylenemez. O yalnızca, hattâ belki de bilinçsiz olarak, sevdiği kadını hırpalamanın ona karsı duyduğu sevginin bir sonucu olduğunu kabul eder. Zaten bu gibi durumlarda ters tepki gösteren kadınların sayısı çok azdır. Cinsel coşkunun baskısı altında bedenî gücünü böylece açığa vuran ve sevdiği kadını hırpalayan erkek, bu hırpalamadan kadının hoşlanacağına inanır. Bundan başka, unutulmaması gereken, dikkate değer bir nokta daha vardır. Cinsel coşku içinde bulunan bir kadında görülen belirtiler ve davranışlar, can acısı duymakta olan bir kişide görülen belirtilere son derece benzer. Bir kadın yazarın da pek doğru olarak belirttiği gibi bir zulüm ya da işkencenin meydana getirdiği acı ve ağrıların dış belirtileri, gözyaşları, çığlıklar, inlemeler, vb., cinsel zevk ve coşku içinde kendini yitirmiş ve erkeğe artık yapmamasını yalvardığı halde, aslında gerçek istediğine kavuşmuş olan bir kadının gösterdiği belirtilerden pek değişik değildir"

 


Havelock Ellis - Modern Cinselliğin Babası

 

Cinsel hayatımızda arzular, istekler, zevk almak kadar kişiden kişiye ve de cinsel faaliyetin şekline göre değişen acı duygusun da yeri vardır, doğaldır. Çünkü acı duyma ile cinsel zevk arasında çok yakın bir ilişki ve benzerlik vardır. Cinsel coşkuya kendilerini kaybetmiş çiftlerde, bir an, büyük acı çekmekte olan kişilerin yüz ifadesi görülebilir. Hatta acı veren bir takım sevişme hareketleri zevkin doruklarında hoşa bile gidebilir.

 

Cinsel Ağrı Bozukluğu - Ağrılı Cinsel İlişki - Disparoni

 

Bilgisizlik ya da cinsel eğitimin yetersizliği yüzünden gözümüzde fazla büyüttüğümüz acılar yüzünden cinsel birleşmeye karşı bir "acı duyma korkusu" yerleşmesi sık görülen bir durumdur. Fakat bu durumu gerçek bir hastalık vb. nedenlerden dolayı meydana gelen acılardan ayırt etmek zorundayız. Çünkü zamanla cinsel birleşmelerden herhangi bir zevk alamaz tam tersine yalnızca acı duyar bir hale geliriz. Nedeni de işte bu acı duyma korkusudur.

Cinsel olarak aktif dönemdeki insanların büyük bir bölümü hayatlarının herhangi bir döneminde ilişki sırasında ağrı duyabilirler. Fakat bu ağrı duyma tekrarlayıcı ve her geçen gün daha da artan mahiyette olursa sorun var demektir. Ve bu sorun çiftler arasında  hayal kırıklığı yaratır, cinsel isteksizliğe yol açar ve özgüven azalmasına yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında ya da sonrasında acı duyulmasına "disparoni" denir. Her iki cinste görülebilir. Ama daha çok kadınlarda görülür. Kadınlar ağrıyı, "genital bölgede basınç", "yırtılma" veya "yanma hissi" olarak tarif ederler.

Disparonisi olan kadınlar sıklıkla vajina, klitoris, iç ve dış dudaklarında ağrı duyabilirler.  Bazı kadınlar ise vajina girişinde yüzeysel bir acı duymakla birlikte, penisin daha ileri girişlerinde daha derin acı duyabilirler. Genellikle bu acının verdiği korku ile ilişki sırasında, vajinal kasların, penisin içeri girmesine engel olacak kadar sıkı şekilde kasılmasıyla seyreden ve "seconder vajinismus" denen klinik tabloya maruz kalabilirler.

 

Disparoni Tipleri


1-Primer - Birincil Disparoni: Şikayetler ilk cinsel ilişki deneyiminden beri vardır. 
2-Seconder - İkincil Disparoni: Şikayetler sonradan ortaya çıkmıştır. 
3-Yüzeyel Disparoni: Vajina girişinde ortaya çıkan ağrı vardır. Daha çok kızlık zarının yapısal olarak sert olması, menopoz döneminde dokuların esnekliklerini yitirmelerinden dolayı meydana gelen tahriş ve tam ıslanma olmadan ilişkiye girme gibi nedenlere bağlı olarak meydana gelir.
4-Derin Disparoni: Penisin girmesiyle birlikte vajinanın derinlerinde ortaya çıkan ve alt karın bölgesinde yaygın olarak hissedilen ağrı vardır.

Tıbbi ve seksüel hikaye, jinekolojik muayene, hissedilen acının, genital organlara dokunmakla mı yoksa erken ya da derin penis girişiyle mi oluştuğunu ayırt etmek, acının yeri, süresi ve ilişki sonrasında ne kadar sürdüğü tanı koymada önemli kriterlerdir.

Disparoni çok basit bir anatomik problemden karmaşık psikososyal nedenlere kadar değişen bir çok nedene bağlı olarak gelişebilir. Bu nedenle disparoni, kronik pelvik ağrı yani müzmin kasık ağrısının özel bir formudur. Nedeni sadece üreme organı kaynaklı olabileceği gibi, sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve idrar yolları hastalıkları, kas-iskelet sistemi hastalıkları, ruhsal hastalıklar gibi üreme organları dışındaki diğer bölgelerde de olabilmektedir.

Nedenleri
*Kadın üreme organlarıyla ilgili ameliyat geçirenler,
*Epizyotomi nedbeleri,
*Genital uçuk, vaginit, pelvik enfeksiyonlar vb. enfeksiyonlar,
*Menopoz döneminde dokuların esnekliklerini yitirmelerinden dolayı meydana gelen tahriş, 
*Cinsel eylem konusunda endişe duyan kadınlarda görülen istem dışı kasılmalar,
*Korku, kaygı, konversiyon reaksiyonları, 
*Partnerle uyumsuzluk,
*İlk ilişkinin yarattığı psikolojik travma,
*Kızlık zarının yapısal olarak sert olması,
*Ön sevişme ve yeteri kadar ıslanma olmadan cinsel ilişkiye girilmesi,
*Genital organlardaki kitle veya tümörler,
*Vajina ön veya arka duvarının sarkması,
*Vaginada yabancı cisimlere karşı gelişen allerjik yanıt,
*Vaginadaki doğumsal anomaliler,
*Endometriozis,
*Vajina kubbesinde cerrahi veya radyoterapiye bağlı meydana gelen değişiklikler,
*Geçirilmiş pelvik kırıklar,
*Üretra veya mesaneye ait lezyonlar,
*Sindirim sistemi hastalıkları,
*Sentetik iç çamaşırları, spermisitler ve vaginal yıkama materyallerine karşı oluşan alerjik durumlar,
*Enflamatuar barsak hastalıkları,
*Antihistaminikler vb. ilaçların yan etkileri,
*Kabızlık,
*Hemoroid, fistül ve fissür gibi anüs ve rektum bölgesi hastalıkları.

Tanı İçin Kullanılan Testler
*Genel ve Jinekolojik Muayene,
*Ultrasonografi
*Vaginal Kültür,
*Pap Smear
*İdrar Kültürü,
*Kolposkopik İnceleme,
*Biopsi,
*Laporoskopik İnceleme.

Tedavi
*Cinsel Bilgilendirme
*Cinsel Terapi
*Cinsel Egzersizler
*İlaç veya Cerrahi Tedavi

Korunma Yolları
*Rahat ve bol giysiler giyme,
*Cinsel ilişkiden sonra işeme,
*Pamuklu iç çamaşırı kullanma,
*Tuvalet sonrası cinsel organı önden arkaya doğru silme, 
*Tek eşli cinsel hayatı tercih etme,
*Genital bölgeyi mümkün olduğunca terden ve nemden uzak tutma,
*Sık sık iç çamaşırı değişme,
*Yüzme sonrasında ıslak mayoyu hemen değiştirme,
*Prezervatif kullanma,
*Vaginal kayganlaştırıcı krem kullanma.

 

 

Cinsel Sağlık Enstitüsü Derneği (CİSED)

 

www.cised.org.tr

 

cised@cised.org.tr

 

0(312) 212 6626

 

0(542) 519 4764

 

Okunma 899 defa Son Düzenlenme Çarşamba, 21 Ekim 2015 10:27

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

"Doktor
Doktor Gönül Ateşsaçan
Sevil Yavuz

Haberler

İlginizi Çekebilir...

 • Bu Hastalık Diş Çekimini Engelliyor!
  Bu Hastalık Diş Çekimini Engelliyor! Dent Suadiye Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği Protez ve İmplantoloji Uzmanı İlker Arslan,’ Sinir sistemini düzenleyici ilaç alan hastalar diş çekimi öncesinde kullandıkları ilaçları diş hekimine mutlaka bildirmelidir çünkü bu ilaçlar yapılan anestezik maddenin etkisini azaltabilir.’dedi. Diş çekimi,çocukluktan itibaren korkulu…
  Read 218 times Read more...
 • Ağrısız Doğum
  Ağrısız Doğum Artık bebek bekleyen anne adayları için korkmak, çekinmek ve 'Ben nasıl doğum yapacağım diye!' kara kara düşünmek sona erdi. Günümüzde bel bölgesine yapılan ince bir iğneyle, anne adayı doğuma aktif olarak katılabilir. Böylece doğum daha rahat ve kolayca gerçekleşir. Anne…
  Read 2169 times Read more...
 • MEZOTERAPİ
  MEZOTERAPİ Mezoterapi derinin orta tabakasına ilaç enjeksiyonu yöntemidir. Amaca uygun olarak seçilen ilaç karışımları doğrudan problemli bölgeye 4-13 mm uzunluğundaki çok ince iğnelerle çok düşük dozlarda ve bölgeye özel tekniklerle uygulanan bir yöntemdir.
  Read 851 times Read more...
 • En Önemli Terbiye Kuralı
  En Önemli Terbiye Kuralı En Önemli On Terbiye Kuralı Terbiye söz konusu olduğunda, bunu tanımlamak ve öğret­mek size, ebeveyne kalmış bir şeydir. En önemlisi, çocuklar sizi kopya edecektir; bu nedenle paslanmış becerilerinizi temizlemek zamanı gelmiştir. Her çocuğunuzun sahip olmasını istediğiniz on davranış şeklinin listesini…
  Read 780 times
 • Zeytinyağlı Ispanak Bastı
   Zeytinyağlı Ispanak Bastı MalzemelerIspanak (1 kg)Pirinç (yarım su bardağı)Domates (1 adet)Soğan (2 adet orta boy)Havuç (1 adet)
  Read 2114 times Read more...