kadinlarguzeldir.com

Sağlıklı beslenme sadece karın doyurmak mıdır?

SAĞLIKLI BESLENME - SADECE KARIN DOYURMAK MIDIR?

Beslenme, karın doyurmak ya da sadece canınızın çektiği yiyecekleri yiyip içmek değildir. Gün boyunca sadece ekmek yiyerek dahi karnınızı doyurabilir ya da açlık duygunuzu bastırabilirsiniz. “Fakat bu şekilde beslenerek sağlıklı beslenmiş olur musunuz?” 

 

Tabiî ki; HAYIR

Beslenme, insanın büyüme, gelişme, sağlıklı ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerini yeterli ve dengeli bir şekilde alıp tüketmesidir.

Sağlıklı beslenmede genel kuralları kısaca 4 başlık altında toplayabiliriz:

 • Yeterli ve dengeli beslenmek;                                 

Yeterli ve dengeli beslenme, 4 temel besin grubunun her birinden gün içersinde ihtiyacımız olan enerji doğrulusunda tüketmeyi gerektirir. Bu besin öğelerinin hepsini birlikte içeren tek bir besin çeşidi yoktur. Yiyeceklerimiz içerdikleri besin öğelerinin içerik ve miktarları yönünden farklıdır. Örneğin, besinlerimizin bazıları protein, bazıları karbonhidrattan zengindir. O halde beslenmemizde besin çeşitliliği çok önemlidir. 

 • Et, tavuk, balık, yumurta, kurubaklagiller, yağlı tohumlar; Bu gruptaki besinler, protein, demir, çinko ve B vitaminlerinden zengindir. Enerjide verirler. Ekonomik yetersizlikler ya da tercih sebebiyle et tüketilmediği durumlarda, yerine kurubaklagil ve tahıl karışımları ile protein kalitesi yükseltilmiş besin kombinasyonları yapılmalıdır. Kurufasülye ve pilavın birlikte yenilmesi, mercimekli bulgur köftesi buna örnek olarak verilebilir.
 • Süt, yoğurt, peynir vb; Bu gruptaki besinler kemik ve dişlerimiz için gerekli kalsiyumdan zengindir. Ayrıca protein, fosfor, potasyum ve bazı B grubu vitaminler içinde iyi bir kaynaktır.
 • Sebze ve meyveler; Özellikle A, C ve bazı B vitaminleri ile potasyum, posa açısından zengindir.
 • Tahıllar, ekmek, makarna, pirinç, bulgur, un ve undan yapılmış besinler; Bu gruptaki besinler temel enerji kaynağımızı oluşturur. Bazı B vitaminleri ve bitkisel proteinlerinden zengindirler.

Yağlar ve şekerler ise; yiyeceklerimize lezzet vermekte, enerji sağlamaktadır. Fakat fazla tüketimi başta şişmanlık olmak üzere birtakım sağlık sorunlarına neden olur.

Bu besin gruplarının her birinden ne ölçüde tüketilmesi gerektiği, günlük alınması gereken enerji miktarı bireylerin yaşına, vücut ağırlığına, boyuna, fiziksel aktivite düzeyine göre farklılık gösterebilmektedir.

 • Azar azar sık sık beslenmek; 

Günde 3 ana, 2 ara öğün beslenmek hem metabolizmanızın daha hızlı çalışmasına yardımcı olacak, hem de öğünlerde fazla yüklenmenize engel olacaktır.

 • Yeterli sıvı almak; 

Günlük ortalama 8-10 bardak su içilmelidir.

Okunma 13695 defa Son Düzenlenme Perşembe, 03 Mayıs 2012 10:51

Yorumlar   

+1 #1 burcu 07-08-2012 21:02
bizde öyle ne yazıkki. bilinçli tüketmek lazım
Alıntı

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

"Doktor
Doktor Gönül Ateşsaçan
Sevil Yavuz

Haberler

İlginizi Çekebilir...

 • Fasulye
  Fasulye Hem besin hem de şifa değeri hayli fazla olan fasulye pankreas bezesinin çalışmasını sağlıyor. İçeriğindeki bazı maddeler, kalbi, karaciğeri ve böbrekleri kuvvetlendiriyor… Latince ismi Phaseolus vulgaris olan fasulye, hem besleyici hem de şifa değeri oldukça fazla olan bir sebzedir. İklim…
  Read 2763 times Read more...
 • Kahve Falı Şekilleri "G" Harfi
  GAGA: Gereksiz konuşmalar yapıyorsunuz, çok dinleyip, az konuşmalısınız. GAZETE: Çok yakın zamanda kendinizi bazı olayların içinde bulabilirsiniz. GEBE KADIN: Bütün sıkıntılara rağmen işinize devam etmekle çok kazanacaksınız. GELİN: Sizi mutlu edecek bir şey kapınızda adeta sizi bekliyor. GELİN VE DAMAT:…
  Read 5303 times
 • Nuray Sayarı Yengeç Burcu Haftalık Burç Yorumu (18-24 Nisan 2016)
  YENGEÇ BURCU Bu hafta Sosyal çevrenizde yer alan kişilerin bencil davranışları sizi yıpratmış da olabilir, beklediğiniz desteği alamamış da olabilirsiniz. Tüm bu sorunlar tutulma ile birlikte gün yüzüne çıkabilir. Uzak yerlere yapacağınız bir seyahat veya hayata daha farklı bir bakış…
  Read 505 times Read more...
 • Mobil EKG İle 24 Saat Kalbiniz Takipte
  Mobil EKG İle 24 Saat Kalbiniz Takipte Türk Telekom ve TÜBİTAK BİLGEM, ‘kibrit kutusu’ büyüklüğünde mobil EKG ile 24 saat kalbinizi takip edecek Türk Telekom, TÜBİTAK BİLGEM ile yerli mobil EKG cihazı geliştirmek için işbirliğine gidiyor. Hastanelerde yer alan EKG cihazları ya da 24 saat takip için…
  Read 80 times Read more...
 • Piezo Yöntemi İle Psikolojinizi Düzeltin!
  Piezo Yöntemi İle Psikolojinizi Düzeltin! Rinoplasti Merkezi'nden Op.Dr.Bülent Koç,'.Burun, insan yüzünde dikkat çeken en önemli organdır.Burunda var olan bir problem kişinin psikolojisini de bozabilir.Sosyal hayatını da çekilmez hale getirebilir'dedi. Burun estetiğinde gelişen teknoloji ile yeniliklerde hayatımıza girmektedir.Bunlardan biri de 'Piezo Burun Estetiğidir' .Burun estetiğinde tampon,morluklar,ağrı…
  Read 325 times Read more...