kadinlarguzeldir.com

Çocuk Cerrahisi

Cerrahi, tıp tarihinin en eski dallarından biridir. "Cerh" yara, yaralama, vücudu kesici bir aletle kesme anlamına gelmektedir.

 

Çocuk Cerraisi; çocukluk dönemlerinde yaşayan bireylerin cerrahi sorunlarıyla uğraşan bir tıp dalıdır. Ovumun sperm ile fekondasyonundan itibaren delikanlılık dönemine kadar çocukların cerrahi hastalıkları, travmaları, doğumsal anomalileri, çocukluk çağı kanserleri, ürolojik ve jinekolojik sorunları, çocukluk çağı yanıkları- plastik ve rekostrüktif girişimler, abdomen- gastrointestinal sistem cerrahisi, kısmen thoraks- göğüs cerrahisi ilk akla gelen çocuk cerrahlarının uğraş alanlarıdır.

Çocukluk dönemlerinde yapılan cerrahi girişim sayısı, tüm bireylere uygulanan cerrahi girişim sayısının 1/4'ü kadardır. Tıp ve tıp teknolojisindeki hızlı değişiklikler, endoskopi, bilişim ve elektronik- mikroalet teknolojilerindeki ilerlemeler ile anestezi, pre- post operatif bakımdaki gelişmeler, çocuk cerrahisi gelişimine büyük bir ivme kazandırarak; daha önceleri uygulanması imkansız olan cerrahi girişimleri ve yaşatılması olanaksız hastalıkları olan çocuk hastalara, rahatlıkla ve başarılı bir şekilde uygulanabilir hale gelmesine ve cerrahi girişimin nicelik ve nitelik olarak artmasına neden olmuştur.

Çocuk, anatomik, fizyolojik ve psikolojik yapısı itibarıyla erişkinin bir minyatürü olmadığı için çocuk cerrahisi de minyatür bir cerrahi değildir. Aksine cerrahi patoloji, cerrahi yöntem, pre ve post- operatif bakım farklılıkları ve anestezi uygulamaları ile tamamen ayrı kendine özgü bir tıp dalıdır. Çocuk, erişkine kıyasla daha nazik, hassas ve kırılgandır. Çocuklar, iyi şartlar altında dokulara hürmet edilerek, hünerli uygulanan girişimlere, erişkinlerden daha kolay katlanmakta ve daha çabuk iyileşmektedir.

Erişkin dahiliyesinden 18. yüzyılın başlarında ayrılan çocuk sağlığı ve hastalıkları tıp bilim dalı, kendi gelişmesini tamamlayarak, gelişen sosyoekonomik şartların da yardımı ile beslenme bozuklukları ve enfeksiyon hastalıklarını ileri derecede azaltmış, çocuk sağlığı çalışmaları, sosyal pediatri ile hastane dışına, evlere kaymış ve ayaktan tedavi, yatarak uygulanan tedavinin yerini almıştır. Gelişmiş ülkelerde hastanaye yatırılarak tedavi edilen çocukların sorunları tıbbi olmaktan ziyade cerrahidir.

Çocuk cerrahisi girişimleri ancak uyumlu bir ekip çalışması ile başarılır. Çocuk cerrahisi ekibi, çocuk cerrahı, çocuk anestezi uzmanı, çocuk iç hastalıkları uzmanı, neotolog, radyolog, patolog, biyokimya uzmanı, onkolog, çocuk yoğun bakım uzmanı, çocuk psikiyatrisi, sosyal uzmanlar ve çocuk hemşiresinden oluşur. Çocuk cerrahları tüm olarak kendini çocuklara adamalı genel cerrahi ile uğraşmamalıdır.

"Bir bebeğin ameliyat gerektiren bir hastalığının son durağında, sıklıkla bir çocuk cerrahı vardır. Ama tanı ve tedavi sürecinin tüm sorumluluğu sadece çocuk cerrahına yüklemek adil değildir."
Çocuk cerrahisi eğitimi değişik toplumlarda birbirinden farklı olarak yapılmasına karşın genel anlamda birbirine benzemektedir. Eğitimdeki farklılık, her ülkenin sosyokültürel farklılıklarına bağlıdır. Ülkemizde çocuk cerrahisi, 1960- 1973 yılları arasında 4 yıllık genel cerrahi eğitiminin ardından 2 yıl çocuk cerrahisi tarzında yapılmaktaydı. Bugün ise tıp fakültesi mezunları 5 yıllık çocuk cerrahisi eğitim sürecine 6 ay genel cerrahi, anestezi, üroloji, yenidoğan rotasyonları ile devam etmektedir. Bugün ülkemizin tüm il merkezlerinde bilgi ve becerilerini başarı ile uygulayan birçok çocuk cerrahlarının varlığı, ülkemiz çocukları için çok büyük bir şans olarak kabul edilmelidir.

Özel Tınaztepe Hastanesi  Çocuk Cerrahisi  Bölümü

tinaztepehastanesi.com.tr

Okunma 294 defa

Yorum ekle


Güvenlik kodu
Yenile

Günlük Burç

 

Günlük falınızı Okuyun

"Doktor
Doktor Gönül Ateşsaçan
Sevil Yavuz

Haberler

İlginizi Çekebilir...

 • Nuray Sayarı 2016 Oğlak Burcu Yorumları
  Nuray Sayarı 2016 Oğlak Burcu Yorumları OĞLAK BURCU 10 Eylül’de Jüpiter, Terazi burcundaki geçişini tamamlayacak ve bu dönemde yaşam felsefeniz sizin açınızdan çok tatmin edici ve ödüllendirici olacak. Bazı zamanlar başarabileceğinizden daha çok sorumluluğu yüklenebilirsiniz. Unutmayın ki siz bir insansınız ve gün sadece 24 saattir. Bu…
  Read 3756 times Read more...
 • ‘Oral Seks Dini Açıdan Serbest’
  ‘Oral Seks Dini Açıdan Serbest’ Muhafazakar bir televizyon kanalında dört yıl cinsel konularla ilgili program yapan üroloji uzmanı Prof. Dr. M. İhsan Karaman, yine tabuları yıkan bir çıkış yaptı. Prof. Dr. M. İhsan Karaman, “Mutlu Aile İçin Pozitif Cinsellik” isimli kitabında muhafazakar camia için mayınlı…
  Read 115 times Read more...
 • Cevizli Burma Tatlısı
   Cevizli Burma Tatlısı Malzemler6 baklava yufkası150 gr eritilmiş tereyağı1.5 su bardağı dövülmüş ceviz içiŞerbet için4 su bardağı toz şeker
  Read 2332 times Read more...
 • Aşırı Doz İnternet İntihar Eğilimini Artırıyor!
  Aşırı Doz İnternet İntihar Eğilimini Artırıyor! Generation Me (Ben Nesli) kitabının yazarı, psikolog ve toplum yorumcu Dr. Jean M. Twenge, BBC ile gerçekleştirdiği video röportajında çarpıcı açıklamalarda bulundu. Akıllı telefonları ile günde iki saatten fazla zaman geçiren gençlerin yüksek intihar riski taşıdığını belirten Twenge’nin görüşleri global…
  Read 133 times Read more...
 • Çikolata ustası Nestlé’den ekstra sütlü ve yumuşak kıvamıyla yeni Chokella
  Çikolata ustası Nestlé’den ekstra sütlü ve yumuşak kıvamıyla yeni Chokella Türkiye’nin ilk kakaolu fındık kreması Nestlé Chokella baştan aşağı yenilendi. Chokella’nın yeni formülü kakaonun en kalitelisini, Karadeniz’in lezzetli fındıklarını ve bol miktarda sütü bir araya getirerek, daha yumuşak bir kıvam ve damakta uzun süre kalacak dolu dolu bir tat sunuyor.…
  Read 181 times Read more...